Odnosi med Avstralijo in Kitajsko so v skladu s trendom zadnjih let naredili še en velik korak nazaj. Oblasti v Canberri so se včeraj razburjeno odzvale na fotografijo, ki jo je na uradnem twitter profilu objavil tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Lijian Žao. Na njej moški v avstralski uniformi reže vrat dečku, ki ima glavo pokrito z avstralsko zastavo, v rokah pa drži jagnje. Pod fotografijo piše: »Ne boj se, prinašamo vam mir!«

Avstralske oblasti so fotografijo označile za »ostudno« lažno novico in zahtevale opravičilo. Premier Scott Morrison je dejal: »Kitajska vlada bi se morala sramovati te objave. V očeh sveta jo ponižuje. Fotografija je lažna in predstavlja grozljivo kleveto naših obrambnih sil.« Toda Peking je odvrnil, da je Avstralija tista, ki bi jo moralo biti sram, da objave ne bodo umaknili in da naj se o tem pogovarjajo kar z upravniki twitterja.

Avstralsko obrambno ministrstvo je nedavno objavilo poročilo z ugotovitvijo, da so njihovi vojaki v Afganistanu ubili najmanj 39 civilistov. Morrison je dejal, da dogodke preiskuje policija, da pa objava lažnih fotografij ni pravi način za opozarjanje nanje. Žao je nad fotografijo zapisal: »Šokirani nad umori afganistanskih civilistov in zapornikov s strani avstralskih vojakov. Odločno obsojamo takšna dejanja in zahtevamo odgovornost.«

Objava fotografije pod zapisom po navedbah BBC verjetno leti na govorice, da so avstralski vojaki v Afganistanu z noži ubili dva afganistanska najstnika, vendar je pri govoricah tudi ostalo, v poročilu o tem nič ne piše.

Prelomni poziv k preiskavi

Objava fotografije pa je samo nadaljevanje sporov med državama, ki se vleče že nekaj časa. Pred tremi leti so avstralske varnostne službe poročale, da poskuša Kitajska na različne načine, tudi s finančno podporo, vplivati na politične odločitve Canberre. Avstralija je bila leto kasneje prva, ki je prepovedala kitajsko tehnologijo za omrežje pete generacije, Kitajska pa je z velikimi investicijami v pacifiških otočjih posegla v interesno sfero Avstralije. A prav zares je počilo letos, ko je Canberra pozvala k mednarodni preiskavi o ravnanju Kitajske ob izbruhu novega koronavirusa, medtem ko se je uradni Peking otepal obtožb o odgovornosti in prikrivanju. Kitajski veleposlanik v Avstraliji je kitajske potrošnike pozval k bojkotu avstralske hrane, turističnih potovanj in tudi študija na avstralskih univerzah, kar je za Avstralijo nekaj deset milijard evrov vredna panoga, približno dve petini tujih študentov pa je iz Kitajske. Sledili so ekonomski udarci s kitajskimi carinami na govedino, ječmen in prejšnji teden več kot 200-odstotne carine na vino, kar je po poročanju CNN postavilo v nemogoč položaj 800 avstralskih vinarjev.

Ker je Kitajska daleč največja trgovinska partnerica Avstralije, ki tja izvozi dvakrat več kot uvozi (Avstralija je za Kitajsko sedma največja partnerica), ni nepričakovano, da je uradna Canberra tista, ki v zdajšnjem sporu kljub ostrim besedam pušča priprta vrata in je predlagala več srečanj, da bi umirili razgreto politično ozračje. Vendar pa uradni Peking vrata za zdaj vztrajno zapira. ba, agencije