Vladni govorec Jelko Kacin je ob spodbudni novici, da je novo število okužb v primerjavi s sredo upadlo, hkrati izpostavil nov skok okužb med oskrbovanci in zaposlenimi v domovih starejših občanov (DSO). »Število okuženih oskrbovancev se je povečalo za 250, aktivnih okužb v domovih je trenutno kar 2510. Skupaj je bilo v domovih v drugem valu 4424 okužb,« je povedal Kacin. »Včeraj je bilo v bolnišnicah 1254 bolnikov s covid-19, kar pomeni, da je oskrbo potrebovalo 16 bolnikov več kot v sredo. Na intenzivni negi je bil včeraj 201 bolnik, kar je štiri manj kot v sredo. Iz vseh bolnišnic je bilo včeraj odpuščenih 68 oseb.«

Koordinator za covid bolniške postelje pri ministrstvu za zdravje Robert Carotta je povedal, da je v bolnišnicah sistem do konca obremenjen. »Kakšnega sunkovitega vala pred morebitno umiritvijo slovensko zdravstvo ne bo zdržalo,« je posvaril, ob tem pa izrazil upanje, da smo vrh okužb, ki je pravzaprav bolj podoben platoju, že dosegli ter da se bo postopno zmanjšala tudi krivulja hospitalizacij. Je pa opozoril, da bo spuščanje krivulje počasno. Povedal je še, da se je nekoliko zmanjšal tudi trend medbolnišničnih premestitev. »To pomeni, da bolnišnice v večini primerov zmorejo oskrbovati bolnike,« je pojasnil Carotta. »V večini primerov selitev je šlo za tok iz severovzhoda na jugozahod. Za to gre posebna zahvala zdravnikom na Primorskem.«

Prehranjevanje le na zelenih površinah, a tudi tam ne vselej

Deana Potza z zdravstvenega inšpektorata je povedala, da se spoštovanje ukrepov, predvsem na odprtih javnih površinah, izboljšuje. »Prejšnji teden je bilo kršitev manj kot v obeh tednih prej. So pa inšpektorji s terena zopet izpostavili problematiko gostinskih vrtov, na katerih se posamezniki, po osebnem prevzemu hrane in pijače, zadržujejo. Tudi v večjem številu, še posebej v lepem vremenu,« je opozorila. »Kršitve se v primeru posameznikov obravnavajo kot kršitve prepovedi zbiranja, kadar gostinci na vrtovih izvajajo tudi strežbo hrane in pijače, se postopek vodi tudi zoper gostinca.«

Dotaknila se je tudi prehranjevanja na javnih površinah brez maske, vendar odgovor še naprej razkriva, da na tem področju vlada precej nejasnosti in da imajo pristojni pri odločanju, ali gre za prekršek ali ne, precej diskrecijske pravice. »Prepoved uživanje hrane in pijače na javnih mestih se veže na prevzeto hrano in pijačo na prevzemnih mestih. Ne velja za splošno prepoved uživanja hrane in pijače na javnih mestih. Ker pa je še naprej v veljavi odlok o obvezni nošnji maske, se lahko za uživanje hrane umaknemo na zeleno površino in pri tem upoštevamo vsa priporočila NIJZ. Inšpektor ima v takšnih okoliščinah pravico, da se samostojno odloči, ali bo izrekel prekršek ali ne. V večini primerov poskušamo biti življenjski. V gibanju ne smemo uživati ničesar,« je povedala.

V obdobju od 9. do 15. novembra je bilo za kršitve na javnih površinah izrečenih 72 sankcij v skupni vrednosti 27 tisoč evrov. Namestnik generalnega direktorja policije Tomaž Pečjak je dodal, da se zbiranja v zasebnih prostorih še vedno dogajajo. Tudi zabave. Tega je v primerjavi s prejšnjimi tedni sicer manj, so pa bili policisti pri ukrepanju v takšnih primerih tudi že napadeni.

Poljančeva: Moramo si dovoliti, da se nas stiska drugega dotakne

Novinarsko konferenco je sklenila psihologinja Andreja Poljanec, ki je spregovorila o problematiki nasilja. Povedala je, da je naravna in učinkovita rešilna bilka iz brezna nasilja skrben, zavzet pogled v oči nekoga, ki si ga ravnokar prizadel. »Ko to zmoreš storiti z iskrenostjo, je težko, da se te ne bi dotaknilo. To, da si dovolimo, da se nas stiska drugega dotakne, je prava špranja za žarek upanja, ki omogoča zagnanost v smeri osebnostnih sprememb, učenja regulacije jeze, umirjanja,« je še povedala. Ob tem je staršem še svetovala, naj otrokom na potrpežljiv in miren način pojasnjujejo, zakaj morajo nositi maske in zakaj je pomembno zaščititi druge. Če bodo z umirjenim pristopom potrpežljivo vztrajali, bodo otroci pomembnost mask razumeli.