Kandidat za Janševega naslednika na položaju predsednika vlade Jože P. Damijan je v izjavi koalicije KUL zapisal: »Na področju zunanje politike, ki jo je podredil zavestnemu hlapčevanju tujim interesom, Janez Janša s svojimi dejanji in izjavami nepopravljivo pelje Slovenijo stran od naše strateške pozicioniranosti med zahodnoevropske demokratične zaveznice vladavine prava, človekovih pravic in svobode medijev.«

»Premier slovenske vlade sporoča celotni evropski javnosti, da se požvižga na mnenje Evropskega parlamenta. S tem dokazuje temeljno nerazumevanje delitve med izvršno in zakonodajno oblastjo – le da ga zdaj želi z domačega terena prenašati v evropsko areno,« opozarja Damijan. »Dajati na evropskem parketu prednost zasebnim interesom pred strateškimi interesi in plebiscitarno potrjenimi vrednotami lastne države je enako izdaji. Problematizirati vladavino prava, ta temeljni gradnik evropske enotnosti, v resnici pomeni ogrožati Evropsko unijo in evropsko idejo samo. Predsednik vlade celo namiguje na izstop iz Evropske unije, če se ta ne bo odpovedala vrednoti vladavine prava. Za kaj takega predsednik slovenske vlade nima mandata. Predsednik vlade nam poskuša ukrasti državo: ta poskus izdaje in prodaje moramo preprečiti.«

Damijan je prepričan, da lahko pismu sledi le popolna zavrnitev takšne politike in nezaupnica v državnem zboru, »saj vlada Janeza Janše slovenski državi, njenim strateškim interesom in njenim ljudem povzroča nepopravljivo škodo«.

Ministrica za pravosodje se od pisma distancira

Da v pripravo pisma niso bili vključeni, so popoldan sporočili z ministrstva za pravosodje, kjer so dodali, da pisma prav tako ni obravnavala vlada. »Glede na to, da smo s pismo seznanjeni zgolj iz citiranih povzetkov v medijih, lahko le poudarimo, da vladavina prava ni prazen pojem, ki se ga lahko razume in presoja enkrat tako in drugič drugače. Pojem vladavina prava je opredeljen tako v odločitvah Sodišča EU kot tudi ESČP. Je vrednostno in vsebinsko polno načelo, ki obsega jasno opredeljena temeljna demokratična načela ter postulate, kot so načelo zakonitosti, transparentnosti, pravne varnosti, neodvisnost sodstva, delitve oblasti ter seveda spoštovanja temeljnih človekovih pravic in svoboščin,« so zapisali.

Od pisma se je distancirala tudi sama ministrica za pravosodje Lilijana Kozlovič, ki je zapisala: »Od pisma se distanciram. Vladavina prava je ena in potrebno jo je spoštovati. Zato podpiram vsakršne napore in mehanizme, ki pripomorejo k temu.«

Fajonova: Janša izgublja stik z realnostjo

Predsednica SD Tanja Fajon je v izjavi za javnost povedala, da je prejela veliko odzivov kolegov iz EU, ki so šokirani in ponujajo pomoč. »Ljudje umirajo, v domovih za starejše je situacija zelo slaba. Osebje v zdravstvenih domovih in bolnišnicah je izčrpano. Po smrtnosti smo v Sloveniji povsem pri vrhu. Ljudje izgubljajo službe. Naš predsednik vlade pa se pospešeno ukvarja s tvitanjem, krega se s predsedniki vlad, pošilja užaljena pisma in izgublja stik z realnostjo.«

»Če predsednik vlade misli, da nam bodo države in EU plačevale nujna sredstva za spopadanje epidemijo, potem ko se postavlja med problematične države, kot sta Madžarska in Poljska, se močno moti. To me skrbi,« je še povedala. »Slovenija mora podpreti mehanizem pogojevanja prave države. Vladavina prava je temelj demokracije, to so naše svoboščine, to je pravičnost, to je to, kar ljudje pričakujejo, kar smo uspeli graditi desetletja v EU. Predsednik vlade ruši in sramoti ugled naše države ter te pravice ljudi krade. Pravzaprav nam krade državo.«

Na twitterju se je sicer prav tako odzval Marjan Šarec (LMŠ). »Rad piše. Po sporu glede volitev v ZDA, se je zdaj lotil še temelja EU, vladavine prava. Ta človek je uničil še zadnjo trohico kredibilnosti predsedovanja Svetu EU in njega v tej vlogi. Izoliran kot Enver Hoxha v 60. in 70. letih. Bunkerji še in bo,« je dejal, v izjavi za novinarje pa kasneje dodal: »Vladavina prava je eden temeljnih postulatov EU in Slovenija je bila vedno na strani držav, ki so zagovarjale vladavino prava in z vladavino prava nikoli ni imela nobenih težav. Čas bi bil, da preidemo od razprav, poskusov opravičevanja, poskusov preusmerjanja pozornosti in zmanjševanja obstoječih dejstev, k dejanjem – z izjavo poslank in poslancev, da te vlade ne morejo več podpirati.«

In nadaljeval: »Kar se je zgodilo včeraj s pismom predsedniku Evropskega sveta Charlesu Michelu, je spet poskus preusmerjanja pozornosti z domače problematike, ki je povezana predvsem s covid-19, kjer so stvari vladi ušle iz rok. In že to, da smo zdaj v družbi Poljske in Madžarske, ki eksplicitno problematizirata vladavino prava kot pogoj za normalno sobivanje, nam pove vse.« Ter slovenski politiki zastavil vprašanje: »Moram odkrito povedati, da smo bili pozvani, naj ne napadamo koalicijskih partnerjev, ker jih potrebujemo za sestavo vlade. Tudi to smo sprejeli. Vendar tukaj ne gre več za vprašanje, kdo bo koga napadal, gre za Slovenijo. Gre zdaj za državo. Kaj je še potrebno?« Kritičen je bil tudi koordinator levice Luka Mesec, ki je na twitterju zapisal: »Že drugič v 14 dneh sta se morala ugled države in nacionalni interes umakniti njegovemu dvorjenju tujim botrom. Zadnjič Trumpu, tokrat Orbanu.« Predsednica SAB Alenka Bratušek je v odziv tvitnila povezavo na naš članek, ob tem pa zapisala še: »Človek, ki nam je ukradel državo.«

Pahor: Volitve leta 2014 so bile legalne in legitimne

V sporočilu za javnost se je na podlagi novinarskih vprašanj kasneje odzval tudi predsednik Borut Pahor. »Zlasti v luči potrebnega odziva na pandemijo smo vsi pozdravili dogovor o novem večletnem proračunu Evropske unije in Skladu za okrevanje, ki ga je julija dosegel Evropski svet. Evropski parlament ga je nato v postopkih sprejemanja v skladu s svojimi pristojnostmi dopolnil in potrdil. To odločitev je treba spoštovati. Morebitno novo rešitev je mogoče iskati samo z enotno politično voljo v medinstitucionalnem dialogu.« Glede volitev v državni zbor pred šestimi leti pa je povedal, da so bile te legalne in legitimne. »Od prvih demokratičnih volitev aprila leta 1990 naprej so bile vse izvedene legalno in legitimno, v skladu z določbami slovenske ustave.«

Koalicijske stranke zavračajo vsebino pisma, Gantar hoče resno razpravo

Pismo je prek twitterja komentiral tudi Janšev politični zaveznik v Sloveniji Matej Tonin (NSi), ki je zapisal, da omenjeno pismo predstavlja mnenje predsednika vlade, saj o njegovi vsebini vlada ni odločala. Ob tem so pri NSi na svoji spletni strani zapisali, da bi bilo pri trenutni blokadi s strani Madžarske in Poljske treba iskati kompromise. »Predvsem v konkretizaciji in natančni določitvi ravnanj, ki bi za seboj potegnila tako drastično sankcijo, kot je odtegnitev evropskih sredstev državi članici,« so zapisali. Hkrati pa so še enkrat opozorili Janšo: »Pri tem pozivamo koalicijske partnerje, posebej največjega, da se v tej delikatni situaciji vzdržijo enostranskih ravnanj in interpretacij, in da ne diskreditirajo sicer precej utemeljenih stališč glede sedanje situacije v Evropski uniji, z zgodbami o ukradenih volitvah in podobnim. Vlada mora delovati enotno in usklajeno, koalicijski partnerji pa lahko prevzemamo odgovornost le za skupaj sprejete in v koaliciji usklajene rešitve. Le tako se bo namreč mogoče izogniti predčasnim volitvam in izpeljati ta mandat in predsedovanje, predvsem pa se z vso odgovornostjo posvetiti sedanjim težkim razmeram, ki jih je treba miriti in dobro upravljati. Potrebujemo sodelovanje in dialog, ne pa stalno odpiranje novih front in ustvarjanje in razpihovanje novih nasprotij.«

S pismom ni bil zadovoljen niti zdravstveni minister Tomaž Gantar (DeSUS). Prek twitterja je opozoril, da se »soočamo z največjo zdravstveno in ekonomsko krizo po 2. sv. vojni, enotnost držav članic je bistvenega pomena. Pismo PV evropskim voditeljem zagotovo ne koristi interesom Slovenije, postavlja nas med problematične države, kamor nikoli nismo sodili. To terja resno razpravo.«

Prek facebooka so se oglasili tudi iz SMC. Zapisali so, da vsebino pisma zavračajo. »Vladavina prava je za SMC eden temeljnih postulatov delovanja Evropske unije in podpiramo vsa prizadevanja članic EU in evropskih institucij za uveljavitev tega načela v vseh državah članicah EU in širše,« so zapisali in dodali, da so trditve o ukradenih volitvah povsem nerazumljive. »SMC je volitve 2014 zmagala pošteno, na podlagi volje ljudi, izražene na svobodnih in demokratičnih volitvah«, so še zapisali.

»Trditev o ukradenih volitvah je lahko dokazljiva laž. Je promocijski konstrukt ene same stranke, ki ga zavračajo prav vsi koalicijski partnerji in vsa opozicija, predvsem pa nima opore v odločitvah pravosodnih organov ter mnenjih stroke in civilne družbe,« pa se je odzval Milan Brglez. »Predsednik vlade je zlorabil svoj položaj, saj zavaja Bruselj s podatki o stanju v Sloveniji, ki nimajo opore niti v sklepih vlade ali državnega zbora, niti drugih državnih organov,« je še zapisal ter dodal, da gre za nerazumna dejanja, neskladna z ustavo, mednarodnimi zavezami »ter tudi s tem, za kar smo se odločili pred 30. leti, ko smo na glasovnici za samostojno Slovenijo množično obkrožili DA. Takrat smo verjeli, da bo Slovenija vedno in povsod, tudi zaradi svoje boleče pretekle izkušnje, stala na strani pravne države, vladavine in spoštovanja prava, ustavnosti ter zakonitosti«.

Pismo je odmevalo tudi v tujini. O njem je denimo pisal tudi bruseljski politični portal Politico, prispevek pa je naslovil Maršal Twito piše pismo. Namestnik direktorja berlinskega možganskega trusta Jacques Delors Centre Lucas Guttenberg pa je o tem tvitnil: »To postaja koristna vaja iz razkrivanja preferenc, ko podpora prijateljčkom postaja pomembnejša od prejetja dodatnih sredstev EU v višini več kot 3 odstotkov BDP za svoje prebivalstvo sredi pandemije. Bravo, Janez Janša.«

Kaj je Janša pisal evropskim politikom?

»Tisti med nami, ki smo del življenja preživeli pod totalitarnim režimom, vemo, da se odmik od realnosti prične, ko procesi ali institucije prejmejo ime, ki odseva točno nasprotje njihovega bistva,« je v pismu predsedniku Evropskega sveta Charlesu Michelu, ki ga je poslal še predsednici evropske komisije Ursuli von der Leyen, nemški kanclerki Angeli Merkel, portugalskemu premierju Antoniu Costi, kopijo pa še ostalim predsednikom vlad držav EU, zapisal predsednik slovenske vlade Janez Janša. »Ljudske republike so bili režimi enostrankarske diktature. Nemška demokratična republika je bila prisiljena zgraditi zid, da bi ljudem preprečila množični pobeg iz takšne ’demokracije’. Socialistično samoupravljanje v bivši Jugoslaviji je bila zgolj krinka za trdo roko komunistične partije v gospodarstvu.«

Slovenski premier je naslovljene v pismu nato podučil, da o vprašanju vladavine prava ne more odločati večina v v političnem organu, saj bi to bila vladavina politične večine. »Po definiciji vladavina prava pomeni, da spore rešuje neodvisno sodišče,« je še zapisal Janša in vsaj namignil, da bi EU z vztrajanjem pri načelu vladavine prava postala podobna totalitarnim režimom. »Če politično telo svojo odločitev imenuje vladavina prava, s tem naredi prvi korak stran od resničnosti.«

Temu je dodal, da danes številni mediji in politične skupine v Evropskem parlamentu javno grozijo z uporabo instrumenta, za katerega Janša meni, da je napačno poimenovan vladavina prava, da bi disciplinirali posamezne države EU z večinskim glasovanjem.

Janša: Ukradli so mi volitve, EU pa nič

Svoje nezaupanje v pravilno razumevanje vladavine prava v EU je podkrepil še z očitkom, da se institucije EU niso vpletle v rezultat slovenskih državnozborskih volitev leta 2014. Janša, ki še naprej toži, da so mu bile ukradene, je hkrati prepričan, da je nevmešavanje EU v razplet slovenskih volitev, ki jih ni dobila Janševa SDS, primer dvojnih standardov Unije.

V luči tega, da institucije EU Janši leta 2014 niso pomagala na oblast ter se glede njegovega volilnega rezultata niso pretirano obremenjevale, je Janša v pismu še toliko bolj užaljen, ker podobne brezbrižnosti te iste institucije ne kažejo v primeru Madžarske in Poljske, proti katerima so celo sprožili 7. člen. »Kljub temu, da nobena od teh držav ni imela enega samega primera zlorabe sodstva za politične cilje, političnega zapornika tekom članstva v EU. Kaj šele kraje volitev, kot se je zgodilo v Sloveniji,« je zapisal.

V pismu, ki je bilo, poleg primerjanja EU s totalitarnimi režimi, polno tudi opozoril na zunanje in notranje sovražnike ter metafor o povezanem konvoju ladij na razburkanem morju, je Janša pozval k upoštevanju dogovora z julijskega vrha EU o finančnem okvirju za spopad z epidemijo ter k odpovedi dogovoru med svetom EU in Evropskim parlamentom o pogojevanju koriščenja sredstev s spoštovanjem vladavine prava. Zagrozil je še, da bi nasprotna odločitev lahko privedla do tega, da bo konvoj zapustila še kakšna ladja.

Celotno pismo si lahko v pdf obliki prenesete na tej povezavi.