Vladni govorec Jelko Kacin je na današnji novinarski konferenci poudaril, da izrazitega povečanja okužb s koronavirusom včeraj ni bilo, se pa še naprej povečuje število bolnih, ki morajo v bolnišnice. Največ okuženih je bilo v Ljubljani – 337, v Mariboru 79, še vedno pa je najhuje na Gorenjskem, kjer je bilo včeraj potrjenih kar 19,64 odstotka vseh okužb. V drugih regijah izstopajo Velenje z 80 okužbami, Domžale s 63, Celje s 40, Kamnik s 36, Koper s 37, Žalec s 30, Grosuplje s 25 in Ivančna Gorica s 24.

Povečuje se tudi število obolelih, ki potrebujejo bolnišnično oskrbo. »Od včeraj jo potrebuje 660 oseb. Iz bolnišnice je bilo odpuščenih 47 oseb, a se je število bolnikov kljub temu močno povečalo. Na intenzivni negi se zdravi 109 oseb, osem oseb je umrlo,« je razkril Kacin.

Najnujnejše opreme zaenkrat ne primanjkuje

Docentka dr. med. Mateja Logar s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja pri Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana je izpostavila, da je bilo do 8. ure zjutraj hospitaliziranih 163 bolnikov, še 35 pa v enotah za intenzivno terapijo, 30 na kliniki za infekcijsko bolezni in vročinska stanja in pet na novo odprtih posteljah bivše ginekološke klinike. »Število intenzivnih postelj je zelo problematično, ker so vse javljene postelje tudi zasedene. Trudimo se, da zdravljenje omogočimo bolnikom, ki ga potrebujejo na intenzivnih enotah,« je dejala in poudarila, da največjo težavo predstavlja predvsem ustrezen kader, saj bolniki potrebujejo 24-urno nego. »Takšnega kadra ne moremo izobraziti v nekaj dneh oziroma ga vzeti od drugod, ker ga v Sloveniji ni na voljo,« je poudarila.

V kliničnem centru imajo zaenkrat narejen tudi načrt dodatnega odpiranja navadnih postelj kot tudi postelj na intenzivni terapiji, v teh dneh pa se še dodatno polnijo postelje v bolnici Petra Držaja, kjer bo 10 postelj za intenzivno terapijo. Te se bodo odpirale postopoma. »Če se bodo zapolnile tudi te, se pripravljajo postelje na otorinolaringologiji, prav tako se pripravlja gradbena preureditev prostora nad urgenco. Gradbišče je bilo danes predano v delo in upamo, da bodo vsa dela potekala po predvideni časovnici. Gre pa tu za prilagojene bolnišnične oddelke, kar je vseeno bolje, kot če bi bolnike nameščali v telovadnice ali športne prostore,« je povedala Logarjeva in dodala, da bodo v novi oddelek lahko namestili do 100 bolnikov.

Kot je zagotovila, najnujnejše opreme zaenkrat ne primanjkuje, nekaj težav imajo le z dobavo monitorjev za nadzor bolnikov na navadnih oddelkih. »Iščemo še dodatne dobavitelje, ki bi omogočili takojšnjo dobavo te opreme,« je dejala.

Čakš Jager: Drugi val nam kaže neprijetno sliko

Namestnica predstojnika Centra za nalezljive bolezni pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) Nuška Čakš Jager je razkrila, da so do 28. oktobra samo v Evropi zabeležili preko 6 milijonov potrjenih primerov. Številčno jih je največ v Franciji, Španiji in Veliki Britaniji, doslej pa je s koronavirusom na celini umrlo 213.207 ljudi – največ v Italiji, Franciji in Veliki Britaniji. Slovenija se sicer po številu 14-dnevne kumulativna incidence nahaja na četrtem mestu za Belgijo, Češko in Luksemburgom.

»Slovenija ima velik porast in skok primerov. Drugi val nam kaže neprijetno sliko. Glede na statistične regije je najbolj prizadeta Gorenjska, sledita Koroška in Osrednja Slovenija. Po starostnih skupinah beležimo povečano število okužb v skupini med 35 in 45 let. Zanimivo, delež žensk je večji v vseh starostnih skupinah. Raste število potrjenih primerov med zdravstvenimi delavci,« je dejala Čakš Jagerjeva.

Kar se tiče šoloobveznih otrok, vrtčevski otroci predstavljajo minimalen delež pozitivih primerov, največji delež okuženih pa predstavljajo mladostniki med petnajstim in osemnajstim letom starosti, kar je po mnenju Čakš Jagerjeve posledica njihovega načina obnašanja in življenja.

Glede na to, da je epidemiološka služba v zadnjem obdobju močno preobremenjena, pa po zagotovilih Čakš Jagerjeve ne zmanjšujejo obsega vseh svojih zadolžitev, vseeno pa modificirano izvajajo določene aktivnosti. »Dokumenti za izolacijo in kontakte za nekoga, ki je bil pozitiven, so dosegljivi na spletni stani NIJZ. Na vseh točkah za testiranje bodo ljudje dobili že vnaprej striktne napotke, koga morajo obvestiti, če so bili v stiku z okuženim. Vsakogar ne bomo mogli poklicati, bomo pa poskušali prednostno obvestiti rizične ljudi, da zaznamo koga, ki je v stiski, pa si sam ne zna pomagati,« je zatrdila.

»Gre za dva dokumenta – navodila za osebe s potrjeno okužbo v domači izolaciji in navodila osebam, ki so bila izpostavljena tej okužbi. V navodilih je poudarjeno, kaj izolacija pomeni, osebni zdravnik bo tisti, ki vas bo spremljal, vam odprl bolniško odsotnost in vas vodil, koliko časa ste v izolaciji. Ko je opaziti poslabšanje zdravstvenega stanja, ponovno poudarjam, da je treba poklicati osebnega zdravnika ali številko 112, če gre za resno situacijo. Potem obvestite vse osebe, s katerimi ste bili v stiku. Kar je pomembno, je to, da ne zapuščate lokacije, sprejemate obiskov, da se držite vseh pravil, ki so v takih dokumentih tudi označene in podrobno opisane,« je še posvarila.

Tekom dneva bo sicer aktiviran tudi portal, kjer bodo osebe po prejemu obvestila o potrjeni okužbi lahko dobile kodo za aktivacijo v aplikaciji #Ostanizdrav.

V domovih za starejše okuženih 748 stanovalcev

Na novinarski konferenci je nastopil tudi minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj in predstavil trenutno stanje v domovih za starejše. Razkril je, da je od približno 19 tisoč stanovalcev v 102 domovih s koronavirusom okuženih 748 stanovalcev. »Bližamo se že deležu dveh tretjin domov, ki se srečuje s pojavom virusa, a okužbe hitro ustavimo in omejimo. So pa nekateri domovi bolj izpostavljeni. V Trubarjevem domu v Loki pri Zidanem mostu je veliko število okužb med oskrbovanci in zaposlenimi. Tam se je izkazalo, da je bil vzrok hitrega širjenja prezračevalni sistem, zato smo vodstva domov že pozvali, naj bodo še posebej pozorni na prezračevalne sisteme.«

Tudi v domovih za starejše se po besedah ministra soočajo s kadrovsko stisko, a so na ministrstvu prav zato že zagotovili 26 milijonov dodatnih sredstev za zaposlitev novih kadrov in dodatke za prezaposlitev ali delo v rdeči in sivi coni v višini dvajset in trideset odstotkov. »V zadnjih dveh mesecih smo z dodatnimi kadri okrepili 77 izvajalcev socialnega varstva. Na novo se je zaposlilo 118 ljudi, 114 se jih je vključilo preko javnih del, angažirali smo tudi upokojence in študente,« je dejal Cigler Kralj.

Strokovna skupina na ministrstvu obenem pregleduje tudi kapacitete zdravilišč, kamor bi lahko premestili starejše osebe v primeru prostorske stiske. »Kapacitete so na voljo domovom, v kolikor potrebujejo vzpostavitev zunanje rdeče cone, če je sami ne morejo zagotoviti. Večina jo ima izpostavljeno,« je zaključil minister.

Odslej bo na terenu več inšpektorjev, ki bodo nadzirali spoštovanje protikoronskih ukrepov

Na popoldanski novinarski konferenci so nato poleg vladnega govorca Jelka Kacina sodelovali Deana Potza z zdravstvenega inšpektorata, namestnik generalnega direktorja policije Tomaž Pečjak in psihologinja Barbara Čibej Žagar.

Skupno število opravljenih nadzorov vladnih odlokov v zadnjem tednu, izdanih v povezavi z obvladovanjem covida-19 je bilo 1420, izrečenih pa je bilo 141 prekrškovnih sankcij v skupni vrednosti 68.400 evrov. Na področju trgovinske in gostinske dejavnosti za 16.800, na področju prireditev 8.800, v zvezi z nespoštovanjem vročenih odločb o odrejeni karanteni 6.000, največ pa na zunanjih površinah, in sicer v skupni višini 36.800 evrov. Najbolj aktualna sta trenutno odloka o začasni omejitvi gibanja med 21. in 6. uro zjutraj in pa obvezno nošenje mask na prostem ter na vseh zaprtih in odprtih javnih površinah. V tednu od uveljavitve omejitve gibanja v nočnem času je bilo izdanih 19 prekrškovnih sankcij. Globa za vsako izmed kršitev predvideva od 400 do 4000 evrov kazni.

Inšpektorji po njenih navedbah opravljajo tudi nadzor nad odlokom o obvezni namestitvi razpršilnikov za razkuževanje rok v večstanovanjskih stavbah. Na tem področju so opravili že več kot 700 nadzorov in izdali 12 opozoril ter 20 upravnih odločb. V teh primerih ukrepajo z ureditvenimi odločbami, da se razpršilniki čim prej namestijo. Z odločbo se določi tudi rok, do katerega je treba ugotovljene neskladnosti odpraviti, predpisana globa za neupoštevanje pa je 1500 evrov za pravno osebo oz. 500 evrov za samostojnega podjetnika posameznika, je naštela Potza.

Na zdravstvenem inšpektoratu se odzivajo tudi na prijave. Od 1. septembra so jih prejeli 1222, od tega največ na področju gostinstva, kršenja odrejene karantene, nošenja zaščitne maske na javnih površinah in v živilskih prodajalnah.

Najprej opozorilo, nato kazen

Tomaž Pečjak, namestnik generalnega direktorja policije, je zamte povedal, da policisti prekrške obravnavajo samostojno in jih več ne odstopajo zdravstvenemu inšpektoratu, s čimer se ni povečala samo učinkovitost ukrepov za širjenje virusa, ampak tudi administrativno delo, saj lahko policisti ob neupoštevanju ukrepa svoje delo stopnjujejo. »Sprva opozarjamo, če ne gre drugače, pa tudi ukrepamo,« je pojasnil in poudaril, da je osnovni namen policije, da z najmilejšimi sredstvi in ukrepi dosega zasledovani cilj. Policisti so sicer od torka, ko je začela veljati prepoved gibanja med občinami, do danes pri opravljanju svojih nalog opravili nadzore v 4342 krajih glede izvajanja določb veljavnih odlokov. Nekatere nadzore so opravili zaradi prijav občanov, sami pa so ugotovili 288 kršitev. Izrekli so 245 opozoril, izdali 118 plačilnih nalogov, v osem primerih pa so o kršitvah obvestili zdravstveni inšpektorat. Številke po oceni Pečjaka kažejo, da so ljudje odloke sprejeli in se jih v največji meri držijo.