V bolnišnicah se zaradi covida-19 trenutno zdravi 523 bolnikov, od tega 82 na intenzivni negi. Aktivno okuženih je 15.230 ljudi. Delež pozitivnih testov med vsemi opravljenimi se povečuje. V petek je znašal 27,99 odstotka, v soboto že 28,99 odstotka, včeraj pa 30,30 odstotka.

Na današnji konferenci o aktualnem stanju glede epidemije covid-19 je vladni govornik Jelko Kacin opozoril, da razmere še naprej ostajajo resne. Najhuje je na Gorenjskem, kjer je pozitivnih 43 odstotkov vseh opravljenih testov, v povprečju pa se tam dnevno okužijo 403 osebe. Najslabše razmere glede na število prebivalcev je sicer v Železnikih, kjer je incidenca kar 2181. Gorenjski regiji po številu okužb sledita Koroška in Osrednjeslovenska.

»Žal v tem trenutku trendi še vedno ne gredo na bolje. Časa za to, ko bi čakali do trenutka, ko bodo že sprejeti ukrepi zagrabili, ni,« je poudaril Kacin. Dodal je, da če želimo ustaviti hitro naraščanja bolnih in hudo bolnih ter poskrbeti za to, da bo zdravstveni sistem ob pričakovanih še večjih obremenitvah deloval, vladi ni preostalo drugega, kot da ravna v skladu z načrti za drugi val covida-19 in uveljavi enake, a še bolj stroge ukrepe, ki bodo začeli veljati 27. oktobra ob polnoči.

Prehajanje med občinami dovoljeno ob določenih izjemah

Najpomembnejši novi ukrep bo ponovna omejitev prepovedi gibanja med občinami, tudi tokrat pa veljajo določene izjeme. Med drugim prihod in odhod na delo in izvajanje delovnih nalog na področju druge občine, opravljanje gospodarskih, kmetijskih in gozdarskih dejavnosti, odpravljanje neposredne nevarnosti za zdravje, življenje in premoženje, varstvo in pomoč osebam, ki so potrebne podpore oziroma nege družinskih članov ali izvajanje starševske skrbi in stikov otrok, dostop do lekarn, zdravstvenih in sanitarnih storitev ter zdraviliškega zdravljenja, dostop do tujih diplomatskih predstavništev, dostop do storitev za nujne primere, dostop do izvajanja nalog pravosodnih in pravnih organov ter organov pregona, dostop do storitev za osebe s posebnimi potrebami, izvajanje vzdrževalnih del ali sezonskih opravil na zasebnem objektu za člane istega gospodinjstva, potovanje oseb, ki so vstopile v Slovenijo z namenom prehoda čez državo v sosednjo državo ali pa do svojega prebivališča v Sloveniji, dostop do trgovin ali storitev v drugi občini, če so bližje prebivališču osebe in nujno vzdrževanje groba, pri čemer mora posameznik dokazati upravičenost z dokazilom o najemu groba ali drugim ustreznim nakazilom.

Vlada pripravljena na sprejetje še strožjih ukrepov

Je pa vlada zato nekoliko umilila ukrep obveznega nošena mask. Te odslej ne bodo več potrebne pri sprehodih na zelenih površinah in športnorekreacijskih dejavnostih, kjer je mogoče neprekinjeno vzdrževati 3 metrsko varnostno razdaljo, nošnja mask ni obvezna. Še naprej sicer velja začasno omejeno gibanje ljudi med 21. in 6. uro, kot tudi prepoved zbiranja več kot šestih oseb.

V kolikor sprejeti ukrepi ne bodo prinesli želenega rezultata, vlada ne izključuje sprejetja še strožjih ukrepov. Med drugim tudi prepovedi javnega prometa in prepoved izhodov, razen nujnih izjem. »Vlada razmišlja o vseh ukrepih, ki so še na voljo. Ko bomo pri številu okuženih ocenili, da smo uspešno zajezili hitrost širjenja, bo pravi trenutek za nadaljnje odločitve. Ocenjujemo, da smo dovolj racionalni in da bodo občani razumeli, zakaj je bila sprejeta omejitev gibanja v občinah in ta ukrep ne bo potreben,« je dejal Kacin in zažugal: »Glavni razlog za trenutno situacijo je podcenjevanje virusa in prepričanost, da smo nedotakljivi. Morda vas bo presenetilo, da je v tem trenutku najbolj kužna starostna skupina med 35 in 44 let.«

Kacin: Iz napak se učimo

Novinarske konference bi se moral udeležiti tudi minister za zunanje zadeve Aleš Hojs, a je na njej manjkal zaradi potrjene okužbe enega od sodelavcev v njegovi ožji ekipi. Kot je kasneje sporočil Kacin, je bil test Hojsa na koronavirus negativen, na neupoštevanje ukrepov njegovih kolegov - ministra za notranje zadeve Anžeta Logarja, ministra za upravo Boštjana Koritnika in direktorja Nacionalnega inštituta za javno zdravje Milana Kreka - pa je dejal: »Vsi si želimo, da bi vsak od nas bil zgled drugim. Se pa tu in tam zgodi, da ravnanje ni najbolj primerno. Predvsem pa je zelo kritično ocenjeno. Najbolj racionalna pot naprej je, da se iz napak učimo. Kar se je zgodilo gospodu Kreku, se je zgodilo tudi meni. Če ves čas delamo in smo preutrujeni, se nam lahko zgodi, da pozabimo natakniti masko. Na podlagi teh težav bi se morali kaj naučiti in pogledati, kdaj so oni storili napako in poskrbeti, da se podobno ne zgodi tudi nam.«

Ponovna vzpostavitvi klicnega centra

Mojca Matičič z Infekcijske klinike UKC Ljubljana pa je na novinarski konferenci javnost obvestila o ponovni vzpostavitvi klicnega centra, čigar osnovni namen je prenesti ljudem zanesljive, preverjene in ažurne informacije o koronavirusu. Klicni center je začel delovati pretekli ponedeljek in obratuje vsak delovnik med 8. in 18. uro.

Opozorila je tudi na spremenjeno doktrino trajanja izolacije. »Če gre za okuženega, ki ne kaže simptomov, traja njegova osama 10 dni od pozitivnega testa. Če gre za bolnike z blažjim ali zmernim potekom bolezni, traja samoizolacija 10 dni od začetka prvih simptomov, prav tako pa morajo biti 48 ur brez povišane telesne temperature oziroma morajo kazati klinično izboljšanje simptomov in znakov,« je poudarila.