Svet stranke DeSUS je na dopisni seji, ki se je končala v soboto opoldne, podprl predlagan poziv predsedniku vlade Janezu Janši, naj Aleksandro Pivec razreši z mesta ministrice za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter na to mesto imenuje Jožeta Podgorška, zdaj državnega sekretarja na tem ministrstvu. Za predlog, ki so ga svetu stranke predlagali poslanci DeSUS in začasni zastopnik stranke Tomaž Gantar, je glasovalo 38 članov sveta, devet jih je bilo proti, 12 pa se jih je glasovanja vzdržalo. V stranki pričakujejo, da bo premier Janša sledil njihovemu pozivu in danes ali jutri predlagal razrešitev Pivčeve. Teoretično bi lahko poslanci državnega zbora točko o razrešitvi obravnavali že na septembrski seji, in sicer jutri.

Pivčeva vztraja

Pivčeva je medtem prepričana, da je zahteva po odstopu brez argumenta, ki bi oporekal njenemu strokovnemu delu. Skrbi jo za prihodnost stranke, ki, trdi, postaja stranka interesov posameznikov. V ozadju poziva naj bi bilo tudi maščevanje ter preprečevanje razčiščevanja kriminalnih dejanj v družbi Slovenski državni gozdovi, je prepričana. »Aktivnosti, ki se vršijo, so pričakovano nadaljevanje popolne diskreditacije in likvidacije mene z vseh funkcij in javnega političnega prostora in tudi tokrat popolnoma mimo vseh političnih in demokratičnih standardov. Zloraba stranke DeSUS, ki se je skoncentrirala na pritiske posameznikov v organih stranke, je tipičen primer,« je zapisala. Prepričana je, da določeni posamezniki v stranki onemogočajo tudi njeno napovedano kandidaturo za mesto predsednice DeSUS na naslednjem kongresu. Dodala je, da je njena prioriteta zagotovitev poštenih postopkov in volitev na kongresu stranke.

Še zmeraj lahko tudi odstopi…

Tomaž Gantar je medtem za Radio Slovenija odločitev sveta stranke DeSUS opisal kot pričakovano, odziv Pivčeve pa kot absurden. Dejal je, da se je Pivčeva diskreditirala sama, in sicer s svojimi ravnanji sredi poletja, ko je na izletih na Kras in v Izolo močno prepletala službene in zasebne zadeve, kot smo razkrili v Dnevniku. Navsezadnje si je zaradi tega prislužila interpelacijo, ki so ji poleg opozicije naklonjeni tudi poslanci DeSUS.

V kabinetu predsednika vlade poziva sveta DeSUS ne komentirajo. Ministre sicer imenuje in razrešuje državni zbor na predlog predsednika vlade. Minister je razrešen, če predlog za razrešitev podpre večina poslancev, ki so glasovali. V zgodovini je državni zbor ministra razrešil šestkrat; štirikrat na predlog predsednika vlade – eden izmed tako razrešenih je bil tedanji minister za obrambo Janez Janša, katerega razrešitev je po aferi Depala vas predlagal tedanji predsednik vlade Janez Drnovšek –, dvakrat pa po interpelaciji.

Pivčeva ima tudi možnost odstopiti. V tem primeru bi se državni zbor z odstopom le seznanil. A ta možnost je, glede na stališče Pivčeve, malo verjetna.