V generalni skupščini OZN se nadaljuje splošna razprava z nastopi voditeljev držav članic in danes je bil na vrsti tudi slovenski predsednik Borut Pahor. Poudaril je nujnost mednarodnega sodelovanja oziroma multilateralizma v spopadanju s pandemijo, propadanjem okolja, gospodarsko in zdravstveno krizo, saj »nihče ne more biti dovolj močan, da bi se sam soočal z grožnjami človeštvu«. Govor je sklenil optimistično z mislijo pisatelja Borisa Pahorja, da človeštvo premore dovolj modrosti in moči, da najde pot iz kriz k bolj etičnemu človeku, ter dodal: »Jaz mu verjamem.«

Med prednostna globalna vprašanja je Pahor uvrstil izzive, ki se porajajo s tehnološkim razvojem ter razdrobljenostjo in slabitvijo mednarodnih režimov varnosti. Posebej je izpostavil še pomen varovanja okolja in biotske raznovrstnosti, solidarnosti in človekovih pravic, na koncu pa tudi same Organizacije združenih narodov, ki praznuje 75 let. Zaradi nje je svet boljši, je pa manj predvidljiv in manj varen kot včeraj, je dejal in dodal: »Mi in ZN kot institucija se moramo z njo spreminjati in rasti.«

Vrsta obtožb in kritik

Multilateralizma ni izpostavil le Pahor. Predsedniki Finske, Bosne in Hercegovine, Mozambika, Ekvadorja, Kenije, Dominikanske republike ter mnogi drugi so tako ali drugače izpostavili nujnost skupnega naslavljanja izzivov, zlasti v času pandemije. Vendar je virtualni oder v dvorani generalne skupščine v teh dneh hkrati podij za medsebojne kritike, obtožbe in obračunavanja med državami članicami. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je obtožil Rusijo, da skuša svet razdeliti med sfere vpliva, latvijski Egils Levits pa, da Moskva izkrivlja zgodovino z revizionizmom in ustvarja plodna tla za dezinformacije in sovraži govor. Savdski prestolonaslednik princ Mohamed bin Salman je obtožil Iran, da na Bližnjem vzhodu seje kaos, vodi ekspanzionistično politiko in podpira terorizem.

Argentinski predsednik Alberto Fernandez je obtožil Veliko Britanijo, da nezakonito zaseda Falklandske otoke. Venezuelski predsednik Nicolas Maduro je ZDA obtožil hegemonizma in imperializma. Indija pa je kot popolnoma nesprejemljivo vmešavanje v svoje notranje zadeve označila apel turškega predsednika Erdogana, ki je pozval k rešitvi položaja v Kašmirju z mednarodnim dialogom.