V svoji analizi stanja je Janša na posvetu slovenske diplomacije, ki poteka na Brdu pri Kranju, izpostavil, da razprave o jedrni Evropi nujno predpostavljajo, da sam nisi del tega jedra. Kar pa nakazuje na nesamozavest države in občutek manjvrednosti, zlasti v pogledih od zunaj.

»Ko smo se na referendumu odločali o vstopu v EU, nismo glasovali za EU, kjer bodo prvo- in drugorazredne države,« je poudaril premier. »Verjeli smo v enakopravnost in da bodo ista merila za vse,« je poudaril.

V podrobnosti teh razprav, na čelu katerih je predvsem predsednik republike Borut Pahor, pa se Janša ni spuščal, prav tako ne v očitke, da se Slovenija tesneje povezuje z državami, ki se soočajo z očitki o nazadovanju demokracije, posege v človekove pravice, zlasti manjšin, in v svobodo medijev.

Je pa premier poudaril, da Slovenija v EU išče različna zavezništva, saj je EU »povezava kompromisov«. Izključevanje določenih zavezništev vnaprej pa bi bilo nespametno, je poudaril.

Pri tem je ponazoril, da je Slovenija sicer v nasprotju z dotedanjo politiko podprla idejo o uvedbi t. i. evroobveznic za financiranje okrevanja evropskega gospodarstva po pandemiji covida-19. To je naletelo na veliko naklonjenost v Italiji in Španiji, ki sta v pandemiji najhuje prizadeti. Slovenija pa npr. ne bo pozabila, kako ji je kot prva s pošiljko zaščitnih mask med pandemijo na pomoč priskočila Češka, je povedal Janša.

Velik poudarek na koronavirusu

Pandemiji covida-19 je sicer posvetil precejšen del svojega polurnega nagovora diplomatom. Izrazil je tudi upanje, da bo kmalu prišlo do cepiva oz. zdravila proti covidu-19. Napovedi so optimistične, je ocenil. »A čaka nas še nekaj težkih mesecev,« je opozoril.

Izrazil je upanje, da bo prišlo do večje usklajenosti znotraj EU pri sprejemanju ukrepov za omejevanje širjenja okužb, čeprav države spet delujejo precej po svoje.

Logar že dopoldan s francoskim zunanjim ministrom

Že dopoldan sta se na Brdu pri Kranju sestala francoski zunanji minister Jean-Yves Le Drian in slovenski zunanji minister Anže Logar, ki sta usklajevala tudi priprave na predsedovanje Svetu EU.

Francija bo namreč predsedovanje prevzela po Sloveniji, ki bo Svet EU vodila v drugi polovici prihodnjega leta. Tako Logar kot Le Drian sta izpostavila izjemen pomen usklajenosti vseh programov predsedovanj, od sedanjega nemškega do naslednjega portugalskega in zatem slovenskega. Evropa je namreč na ključnem razpotju, v ključnem trenutku, sodelovanje med članicami pa je nujno, da se bo EU lahko uspešno soočila z vsemi izzivi, ki so pred njo, sta izpostavila na skupni novinarski konferenci.

»Sklepe, ki so bili sprejeti na julijskem vrhu EU, bomo morali izpeljati mi, skupaj,« je dejal francoski minister in izpostavil, da so države, ki bodo v prihodnjih mesecih in letih predsedovale Svetu EU.

»Slovenija je v vrhu evropske solidarnosti,«

Kot je pojasnil Logar, sta imela v četrtek zvečer že temeljite pogovore, v katerih sta se posvetila prihodnjemu finančnemu okviru EU in usklajevanju z drugimi članicami in Evropskim parlamentom. Pregledala sta tudi strateški dialog med državama in govorila o aktualnih mednarodnih izzivih, med drugim o položaju v Belorusiji in razmerah v Sredozemskem morju, o odnosih s Turčijo in Kitajsko, je pojasnil slovenski minister.

Oba sta tudi ostro obsodila zastrupitev ruskega opozicijskega voditelja Alekseja Navalnega. Rusija bo morala podrobno pojasniti svoja dejanja, »sicer se bomo morali v EU pogovoriti, kako bomo ukrepali«, je nakazal Le Drian.

Posvetila sta se tudi vprašanjem prihodnosti EU in priprav na konvencijo, ki naj bi se začela pod nemškim predsedovanjem, zaključila pa pod francoskim. Odgovornosti držav, ki bodo predsedovale v vmesnem obdobju, bodo velike in »Slovenija bo svoj del odgovornosti opravila vestno«, je zagotovil Logar.

Le Drian v to očitno ne dvomi; Slovenijo je označil za vestno privrženko evropski ideji in povezovanju. »Slovenija je v vrhu evropske solidarnosti,« je dejal.

Le Drian na obisk tudi k Pahorju

Predsednik republike Borut Pahor je danes v Ljubljani sprejel francoskega zunanjega ministra Jean-Yvesa Le Driana, ki se mudi na dvodnevnem uradnem obisku v Sloveniji. Pahor je v pogovoru izrazil željo po bolj okrepljenem sodelovanju med državama in na ravni EU.

Pahor in Le Drian sta potrdila odlične in prijateljske odnose med Slovenijo in Francijo, slovenski predsednik pa je izrazil željo, da bi lahko v Sloveniji kmalu pozdravili francoskega predsednika Emmanuela Macrona, so sporočili iz Pahorjevega urada.

Kot so navedli, sta se Pahor in Le Drian strinjala, da je treba narediti vse, da ne pride do razkola med vzhodom in zahodom EU - da železne zavese ne bi zamenjala žametna, kar je predsednik poudaril že v četrtek v govoru na posvetu slovenske diplomacije.

Konferenco o prihodnosti Evrope je treba po mnenju Pahorja in Le Driana izkoristiti za iskreno in poglobljeno razpravo o našem skupnem evropskem projektu - projektu miru in vsestranskega razvoja. Strinjala sta se, da se lahko le z iskrenim sodelovanjem in povezovanjem soočamo z izzivi današnjega in prihodnjega časa, so v predsedniški palači zapisali v sporočilu za javnost.