Do 10. ure je na črnogorskih parlamentarnih volitvah glasovalo 23 odstotkov od približno 540.000 volilnih upravičencev, piše na spletni strani tamkajšnje volilne komisije.

Nevladna organizacija Center za demokratični prehod, ki spremlja volitve, pa medtem na spletu piše, da je do 12. ure glas oddalo 45,3 odstotka upravičencev. Pred štirimi leti je do te ure glasovalo okoli 30 odstotkov ljudi. Visoka volilna udeležba bi lahko po mnenju analitikov koristila opoziciji.

Na volišče sta se med drugim odpravila tudi že črnogorski predsednik Milo Đukanović in premier Duško Marković, ki oba prihajata iz vladajoče Demokratske stranke socialistov (DPS).

Đukanović je izrazil pričakovanje, da bo Črna gora nadaljevala po poti ekonomskega in demokratičnega razvoja v smeri Evropske unije. Visoka volilna udeležba ga ne preseneča, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.

Tudi Marković je dejal, da je danes dan, ko se bo Črna gora odločila, da bo šla naprej po poti razvoja v EU in zvezo Nato. Dodal je, da ne pričakuje incidentov in nestabilnosti.

Glasove so oddali tudi že nosilec liste koalicije Črno na belem Dritan Abazović, nosilec opozicijske proevrospske liste Mir je naša nacija Aleksa Bečić in predsednica Socialdemokratske stranke Draginja Vuksanović Stanković, na spletu poroča črnogorska radiotelevizija RTCG.

Eden od vodij opozicijske Demokratske fronte, ki sodeluje na prosrbski oziroma proruski listi Za prihodnost Črne gore, Andrija Mandić, je ob oddaji glasovnice izrazil prepričanje, da bo opozicija zmagala. Zatrdil je, da so prve nepravilnosti na volitvah že potrjene, piše Tanjug.

O teh poroča tudi Center za demokratični prehod. Med drugim gre za težave z napravo za elektronsko identifikacijo, fotografiranje glasovnic, glasno izgovarjanje imen volivcev in nespoštovanje epidemioloških ukrepov.

Volilna komisija je medtem navedla, da z volišč ne poročajo o nepravilnostih, z izjemo enega v kraju Plevlja. Tam so volišče odprli z zamudo, saj so manj kot 100 metrov od volišča, ki je v šoli, odkrili volilni material. Volišče bodo zato zaprli ob 21.15, namesto ob 20. uri, ko se bodo zaprla druga.

Na voliščih veljajo strogi ukrepi za zajezitev okužb z novim koronavirusom. Bolniki s covidom-19 svojega glasu naj sprva ne bi mogli oddati, a so jim nato v zadnjem trenutku vendarle omogočili glasovanje na domu ali v bolnišnici. Danes iz države poročajo o 64 novih okužbah s koronavirusom v zadnjih 24 urah, še ena oseba s covidom-19 je umrla.

Med temami, ki so zaznamovale predvolilno kampanjo, je sicer prevladoval spor zaradi zakona o svobodi veroizpovedi, ki mu ostro nasprotuje Srbska pravoslavna cerkev. Spor je globoko razklal Črnogorce ter vodil v množične proteste.