Nemški Bayern je veliki zmagovalec letošnje lige prvakov, ki je zaradi pandemije koronavirusa potekala v spremenjenem formatu. Junak Bavarcev je Kingsley Coman, ki je v 59. minuti zabil odločilen gol. Vidno vlogo je odigral tudi vratar Manuel Neuer, ki je ubranil izjemni priložnosti Neymarju v prvem in Marquinhosu v drugem polčasu. Bayern je ligo prvakov osvojil šestič v klubski zgodovini.

Moštvi sta v Lizboni v obračun krenili na vso moč. Ritem igre je bil visok, zato časa za počivanje igralcev praktično ni bilo. Prvo veliko priložnost na tekmi je v 18. minuti zapravil Neymar, ki je dobro streljal, a je bil Neuer dovolj zbran, imel pa je tudi nekaj sreče, da ga je žoga zadela v roko. Štiri minute kasneje je na drugi strani iz obrata streljal Robert Lewandowski, a je Parižane rešila vratnica. Ko je v 25. minuti zaradi poškodbe igrišče zapustil Jerome Boateng, se je zdelo, da bi imel lahko Bayern težave, a ga je odlično nadomestil Niklas Süle. V drugi polčas sta moštvi stopili nekoliko bolj previdno, a je v 59. minuti sledil ključni dogodek finala. Joshua Kimmich je z desne poslal odličen predložek, ki je v kazenskem prostoru preletel vse, na levi strani pa je na žogo čakal osamljeni Kingsley Coman, ki je ostal zbran in z glavo hladnokrvno matiral Jesusa Navasa. V nadaljevanju je PSG poskušal do izenačenja, v 70. minuti je Neuer ubranil izjemno priložnost Marquinhosa, a mu do preobrata ni uspelo.

Za Bayernom je tako perfektna sezona, v kateri je osvojil obe domači lovoriki in ligo prvakov. Moštvo trenerja Hansa-Dieterja Flicka je v nadaljevanju nogometne sezone po prekinitvi zaradi koronavirusa na 15 tekmah doseglo prav toliko zmag (devet v nemškem prvenstvu, dve v nemškem pokalu in štiri v ligi prvakov), skupno pa so sezono sklenili s kar 21 zaporednimi uspehi. Zadnjikrat Bavarci niso zmagali 9. februarja, ko so v 21. krogu nemškega prvenstva remizirali proti Leipzigu z 0:0. Grenkobe poraza pa nemški državni in pokalni prvak ni okusil vse od 7. decembra lani, ko jih je v 14. krogu domačega prvenstva z 2:1 ugnala Borussia (M). Če k temu dodamo, da Bayern v letošnji sezoni lige prvakov na enajstih tekmah sploh ni izgubil ali remiziral, je jasno, da je zasluženo prišel do končne zmage.

Tuchel že pred finalom slutil, da bo finale odločil en zadetek

Po koncu tekme razočaranja ni mogel skriti trener Parižanov Thomas Tuchel, ki je že pred tekmo slutil, da bi en zadetek lahko odločil finale. »Dali smo vse od sebe, pustili na igrišču vse, kar smo bili v danem trenutku sposobni, a rezultat je takšen, kot je. Že pred samo tekmo sem imel občutek, da bi lahko en zadetek odločil vprašanje zmagovalca. In nisem se zmotil,« je uvodoma dejal Nemec, ki je nato nadaljeval, da je ponosen na svoje fante, ter da bo že čez nekaj časa na dogodke v Lizboni gledal iz drugačnega zornega kota. »Skozi celoten zaključni turnir smo gledali odličen nogomet z veliko zadetki, tudi finale ni razočaral. Seveda sem razočaran, a bom že čez nekaj vse skupaj prespal in na stvari gledal iz drugega zornega kota. Ponosen sem na svoje fante in prepričan, da če bi povedli mi, bi potem mi postali prvaki,« je še povedal Tuchel.

Dodajmo še to, da sta se zaključna turnirja osmerice v ligi prvakov in evropski ligi, ko so od četrtfinala naprej igrali na eno tekmo, izkazala kot velik zadetek v polno. Predsednik Evropske nogometne zveze (Uefa) Aleksander Čeferin je za ameriško tiskovno agencijo Associated Press povedal, da se bodo pogovorili o tem, da bi zadržali sistem tekmovanja, ki so ga morali uvesti zaradi pandemije novega koronavirusa.

Nemško časopisje slavi Flickovo mlado zasedbo in osvojeni trojček

Šesti naslov nemškega nogometnega velikana Bayerna Münchna sinoči v Lizboni in nedeljski trojček so seveda proslavili po vsej Nemčiji. »Kralj Coman zadel ledeno hladen«, je kričeče zapisal časnik Bild glede odločilnega gola v 59. minuti. »Bayern – kralji Evrope,« je nadaljeval. Ob tem so pri Bildu razmišljali, da je šlo za tesen finale lige prvakov, in hudomušno zapisali: »Nič gala prireditve, nič 8:2, vendar ... koga na svetu sploh to zanima? Trojne sanje so spet resničnost,« so končali zapis v Bildu.

Bavarski Münchner Merkur je prav tako izpostavil trojček – »Bayern izpolnil sanje o trojčku« – in pripisal, da je v Parizu rojeni Coman dosegel "zlati gol" proti svojemu nekdanjemu klubu.

Medtem se je dnevnik Süddeutsche Zeitung ozrl na celotno sezono: »Le redko kakšna ekipa tako superiorno in zasluženo osvoji ligo prvakov, kot je to letos uspelo Bayernu.« Pri Frankfurter Allgemeine Zeitungu so se strinjali, da nobena od preostalih petih Bayernovih zmag v ligi prvakov »ni bila tako zaslužena kot letošnja«. Izpostavili so, da je uspeh »predvsem zasluga odličnega dela trenerja Hansija Flicka«. Ta je novembra nasledil Nika Kovača.

Bayern je nepremagan 30 tekem, od tega je 29-krat zmagal, in je postal prva ekipa v moderni ligi prvakov, ki je brez poraza dvignila pokal za zmago. S številnimi mladimi igralci, kot so Serge Gnabry, Joshua Kimmich, Alphonso Davies in Coman, je na poti do še večjih uspehov, se strinjajo nemški mediji. »Skupaj s trenerjem Hansijem Flickom je ekipi uspelo narediti nekaj izjemnega - in še vedno je le na začetku svoje poti,« pa so zapisali pri magazinu Kicker.

Aretacije razgretežev tako v Nemčiji kot v Franciji

Bavarska policija je imela sicer kar nekaj dela po sinočnem slavju nogometašev Bayerna. Na ulicah Münchna je opravila nekaj deset aretacij. Incidenti na Bavarskem so v primerjavi s tistimi v Parizu precej manjši, saj so danes na tožilstvu sporočili, da je francoska policija aretirala 158 oseb, od tega jih je 151 zadržala na zaslišanju. Med aretiranimi, 49 oseb je mladoletnih, je večina osumljena povzročanja škode, kraje, napada in žaljenja uradnih oseb.