»Pri nas sta država in cerkev ločeni, sicer pa sem bil pomirjen, ko sem včeraj na obeh televizijah poslušal župnika iz Bohinja. Ta je dejal, da čaka na navodila, ki jih bo Slovenska škofovska konferenca objavila jutri zvečer. Sem pa si sam ta navodila pogledal in lahko povem samo svoje laično mnenje, torej vam odgovarjam kot Jelko Kacin in ne uradni govorec, da sem sem presenečen nad tem, kako natančno, podrobno in celovito so pripravljena ta navodila,« je nekoč pojasnjeval Jelko Kacin. Saj se še spomnite, konec letošnjega aprila je bilo, ko smo izvedeli, da pri bogoslužju ne bo blagoslovljene vode in da bodo tudi spovedi drugačne, ker v klasični obliki niso primerne za čas epidemije. Ko je napoved Slovenske škofovske konference, da bodo slovenske cerkve odprle vrata še preden je vlada napovedala, da bo odprla knjižnice, muzeje in gostinske lokale pa recimo šole in vrtce, takrat sprožila ogorčen odziv javnosti.

Podobno ogorčenje je sledilo letošnjemu praznovanju Marijinega Vnebovzetja, ko se je kljub epidemiološki situaciji zbralo okoli 3000 ljudi, za nameček pa je bil tudi tokrat do Rimskokatoliške cerkev prizanesljiv Jelko Kacin. »Ne bi odgovarjal na to vprašanje, ker sem govorec vlade in seveda nimam nobenih pooblastil, da govorim o prireditvah, ki jih organizira Rimskokatoliška cerkev,« je preteklo sredo v Odmevih dejal Jelko Kacin, kjer pa je vseeno imel zunanjepolitična pooblastila komentirati Hrvaško. »Bila so zagotovila, da bodo nekaj zaprli. Zaprli so nekaj največjega v Zrću – odpovedali so se festivalu. Ampak klubi so delali naprej. Tudi v Makarski je stvar tekla, dokler ni presegla normalne meje. Zdi se mi, da jih je tukaj čas povozil, njihov odziv je bil prepozen,« je dejal in ni bilo prvič. »Turisti ne zaupajo hrvaškemu zdravstvenemu sistemu. Ko se pojavijo težave, večinoma počakajo, da se jim izteče turistični aranžma, ko pa nato pridejo domov, se takoj testirajo in virus ne le prinesejo, ampak se bolezen že razvije,« je brez dlake na jeziku pred dobrim tednom dni na POP TV komentiral hrvaško zdravstvo.

Mladi pod vplivom drog, drugim se stvari preprosto zgodijo?

Kasneje je Kacin v Odmevih kljub nepooblaščenosti vseeno pristavil – verjetno kot Jelko, ampak ne držite nas za besedo: »Lahko pa vendarle rečem, da je moja ocena, da jih je prihod bistveno večjega števila vernikov kljub opozorilom, da naj ne odhajajo, da naj ne prihajajo, presenetil in se je zadeva preprosto zgodila. Sreča v tej nesreči pa je, da so, čeprav starejši, to ljudje, ki niso v domovih starejših občanov in je možnost, da bi kogarkoli okužili, bistveno manjša. Ampak med temi ljudmi, če smem reči, do tega trenutka ne beležimo kake okužbe,« je odgovoril Kacin. Za srečo in zvrhano mero je v studiu tudi potrkal po mizi, takšne dobrohotnosti pa niso deležni mladi: »Tisti, za katere se domneva, da pripadajo najbolj tvegani kategoriji, v kateri je več kot polovica tistih, ki prihajajo okuženi iz Hrvaške. Se pravi od 15 do 24 let in pogojno še od 25 do 34 let. Ta skupina bo deležna takojšnjega nadzora spoštovanja karantenskih odločb,« je dejal, kar je seveda v skladu z njegovim priporočilom skrbnikom dan prej: »Tega do sedaj še nisem povedal, a Zrće so znane po uživanju psihoaktivnih snovi, to pa močno povečuje možnost širjenja okužb, zato bi se morali starši vprašati, kam odhajajo mladi.«

Zaradi tega, ker lahko vladni govorec prosto kritizira mlade in na primer hrvaško vlado, nima pa pooblastil za mnenje o evidentnih kršitvah Katoliške cerkve, so v javnosti sledili ostri odzivi, ki opozarjajo na nedopustnost dvojnih meril. »S tem defenzivnim stališčem je kajpak narobe čisto vse. Mar res živimo v državi, kjer moraš kot govorec vlade v primeru koronavirusa imeti posebno pooblastilo, da komentiraš zdravju nevarno ravnanje naših škofov? Rekel bi, da RKC ni država v državi in tudi če kdo misli, da sta Cerkev in država božjega izvora, mora prva spoštovati državni red in vse zakone. Ali pa morda kakšen še svež in javnosti neznan vladni odlok predvideva, da pravila ne veljajo zanje,« se ob tem sprašuje slovenski filozof in družbeni kritik Boris Vezjak. »Kacin res ne potrebuje nobenega pooblastila, da komentira množično kršitev odloka, pravzaprav se to od njega kot prvega pričakuje. Ker doslej ni imel pooblastila nobenega organizatorja kakšnega glasbenega, kulturnega ali podobnega dogodka. Nespretno izmotavanje, da ga nima, enkrat več dokazuje neverjetno moč, ki jo v očeh trenutne oblasti pridobiva RKC, njeno nedotakljivost in dvojna merila,« še piše Vezjak. In medtem ko je glede dogodka na Brezjah inšpekcijski postopek še v teku, je vlada organizatorje festivalov in koncertov, glasbenike in druge umetnike z neživljenjskimi pogoji že zdavnaj postavila v položaj, ko ne morejo preživeti.