Mnogi strokovnjaki sicer opozarjajo, da je število okuženih veliko višje zaradi majhnega števila testiranj, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Opozarjajo tudi, da indijski zdravstveni sistem, ki mu kronično primanjkuje sredstev, smrtnih primerov ne beleži natančno.

Po številu smrti zaradi covida-19 je Indija prejšnji teden prehitela Veliko Britanijo, več smrti zaradi koronavirusa pa so doslej potrdili le še v ZDA, Braziliji in Mehiki.

Kljub naraščajočemu številu smrtnih žrtev je indijsko zdravstveno ministrstvo v nedeljo tvitnilo, da je stopnja umrljivosti zaradi koronavirusa v Indiji ena najnižjih na svetu, in sicer pod dvema odstotkoma. »Uspešno izvajanje testiranja, celovito sledenje in učinkovita obravnava z množico ukrepov so prispevali k obstoječi visoki stopnji izterjave,« so sporočili.

V soboto je indijski premier Narendra Modi dejal, da v Indiji testirajo tri potencialno možna cepiva, njegova vlada pa se pripravlja na proizvodnjo visokega števila odmerkov, če se bo kateri potrdil za učinkovitega. »Ko bomo od znanstvenikov dobili zeleno luč, bomo začeli množično proizvodnjo cepiva. Vse priprave smo opravili,« je Modi dejal v govoru ob dnevu neodvisnosti.

Po besedah Modija bodo ustanovili tudi nacionalno digitalno zdravstveno misijo, ki bo poskrbela za tehnološko izboljšanje zdravstvenih storitev v državi in ponudila vsakemu državljanu »zdravstveno osebno izkaznico«, s katero se bo beležilo njegove pretekle zdravstvene težave, načine zdravljenja in druge informacije.

V Južni Koreji v karanteni več tisoč vernikov

Oblasti Južne Koreje so za več tisoč članov protestantske cerkve, ki je povezana z izbruhom novega koronavirusa v Seulu, odredile karanteno, konservativnega vodjo cerkve, ki naj bi bil sam okužen, pa obtožile oviranja ukrepov za zajezitev izbruha.

Južnokorejski pristop "sledi, testiraj in ukrepaj" v boju proti novemu koronavirusu velja za enega najuspešnejših na svetu. A kljub uspehu ob prvem valu epidemije se zdaj v tej azijski državi znova borijo z več izbruhi virusa, ki so povezani z verskimi kongregacijami.

Samo danes iz Južne Koreje poročajo o 197 novih okužbah, s čimer je število vseh doslej potrjeno okuženih naraslo na 15.515. V nedeljo so medtem poročali o kar 297 novih primerih - prvič po marcu, da je število preseglo 200. Sicer pa je danes že četrti zaporeden dan, ko število novih okužb presega sto, potem ko se je pred tem več tednov vrtelo nekje okoli 40.

Strah pred obsežnim drugim valom epidemije se zato vse bolj krepi. Minuli konec tedna so v prestolnici Seul in sosednji provinci Gyeonggi, kjer živi skupno skoraj polovica vseh Južnokorejcev, oblasti tako prepovedale vsa verska zbiranja ter prebivalce pozvale, naj se izogibajo nenujnim potovanjem.

Največje žarišče okužb je trenutno protestantska cerkev Sarang Jeil v Seulu, ki jo vodi kontroverzni konservativni pastor Jun Kwang-hun. Ta je sicer tudi na čelu protestov proti južnokorejskemu predsedniku Moon Jae-inu.

Prav ta konec tedna je bil Jun med govorniki na protivladnem protestu, na katerem se je v središču Seula kljub pozivom oblasti, naj zaradi novih okužb ne bo množičnih zbiranj, zbralo na tisoče desničarjev, poroča AFP. Tudi ob prvem valu epidemije februarja letos je Jun kljub prepovedi množičnih shodov v Seulu vodil protivladni protest, poroča AFP.

Doslej so v povezavi s tem žariščem potrdili skupno 315 okužb, kar je približno šestina vseh testiranih članov kongregacije, v karanteni pa naj bi jih bilo sedaj okoli 3400.

A kot je danes opozorila vodja južnokorejskega vladnega centra za nadzor in preprečevanje bolezni KCDC Jung Eun-kyeong, je seznam članov kongregacije, ki so ga dobili, »netočen«, zato sta testiranje in izolacija morebitno okuženih »zelo otežena«.

Kot je posvarila, so razmere trenutno nekje v »zgodnji fazi obsežnega izbruha«. Če izbruha ne bodo nemudoma spravili pod nadzor, bo začelo število primerov eksponentno naraščati, kar pa bo vodilo v razpad zdravstvenega sistema in ogromno gospodarsko škodo.

Južnokorejska vlada in oblasti Seula so proti Junu vložile ločeni policijski ovadbi, v katerih mu očitajo namerno oviranje prizadevanj za zajezitev epidemije. Kot je poročala južnokorejska tiskovna agencija Yonhap, je bil Jun na testiranju za novi koronavirus pozitiven. Spletno peticijo za aretacijo Juna je podpisalo kakih 200.000 Južnokorejcev.

To pa nikakor ni edini primer v Južni Koreji, da je žarišče koronavirusa neka verska kongregacija. Jezusova cerkev Shincheonji je bila pred meseci največje žarišče virusa v državi, saj naj bi bila povezana z več kot 5200 potrjenimi primeri, spominja na spletni strani britanski BBC. Vodjo te cerkve so prav ta mesec aretirali, ker naj bi pristojnim prikrival resnične podatke o članih cerkve in njenih zbiranjih.