Beloruska policija, ki se je za noč Lukašenkove volilne prevare urila več tednov, je proti nezadovoljnim sodržavljanom uporabila solzilec, zastraševalne granate, gumijaste naboje in vodne topove, specialci v civilnih oblekah pa so pretepali protestnike. Menda je umrl protestnik, ki ga je povozil policijski avto. Na notranjem ministrstvu to zanikajo, zato pa trdijo, da je bilo v 33 beloruskih mestih med »nedovoljenimi nočnimi protesti« več kot 3000 oseb aretiranih, ranjenih pa 50 državljanov in 39 policistov. A če tuji komentatorji menijo, da je zdaj vse odvisno od vztrajanja protestnikov na ulicah, po pisanju pariškega Le Monda Lukašenkova tajna služba KGB pripravlja provokacijo z »vmešavanjem tujih sil«, ki bi ji sledilo streljanje s pravimi naboji na protestnike.

Kandidatka opozicije Svetlana Tihanovska bi po anketah tujih medijev morala dobiti vsaj dve tretjini glasov, po uradnih rezultatih pa jih je dobila 9,9 odstotka. Lukašenka v resnici podpira največ četrtina ali petina Belorusov, potem ko je s svojim podcenjevanjem koronavirusa in zavračanja nujnih ukrepov (svetoval je savno in vodko) omogočil širjenje virusa, tako da je bilo doslej v Belorusiji uradno naštetih 70.000 okužb in 600 smrtnih primerov zaradi pandemije. Sploh se v Belorusiji v letih pred pandemijo življenje ljudi, ki so večinoma revni, ni izboljševalo, medtem ko vladajoči eliti nič ne manjka. Da so te volitve zamajale režim, kaže dejstvo, da v nekaterih mestih policija ni hotela udariti po protestnikih in da so nekatere volilne komisije v Minsku sporočile, da je Tihanovska dobila več kot 80 odstotkov glasov.

»Verjamem le svojim očem in vidim, da je večina z nami,« je dejala v nedeljo zvečer 37-letna nekdanja učiteljica angleščine. Razglasila se je za zmagovalko volitev in Lukašenka pozvala k odstopu. Zaveda se, da je zdaj pravi trenutek, da se ga odstrani z oblasti.

Lahkotnost goljufij

Tihanovska je vodila zelo uspešno volilno kampanjo, potem ko je kot predsedniška kandidatka zamenjala aretiranega moža s ciljem, da čez šest mesecev pripravi nove, svobodne in poštene volitve. Združila je opozicijo in na njena zborovanja je prišlo tudi več kot 50.000 ljudi. Lukašenko pa jo omalovažuje kot »ubogo deklico«, s katero manipulira tujina. Vsekakor je na volitvah, ki jih je organiziral diktator, lahko zmagal samo on. Veliko so povedale že motnje v internetni povezavi, s katerimi je režim preprečil zbiranje podatkov o volilnih goljufijah. Poleg tega ni bilo tujih opazovalcev za spremljanje volitev od blizu. Po uradnih podatkih so Belorusi kar 40 odstotkov glasov oddali na predčasnem glasovanju od 4. do 8. avgusta, na katerih režim najlažje goljufa. Zelo očitno pa so v nedeljo na neki šoli, ki je bila volišče, zamenjali obkrožene glasovnice, kar kažejo internetni posnetki okna v zadnjem delu šole. Dodamo še lahko, da so nekaj neodvisnih opazovalcev, ki so si drznili priti na volišča, kjer so med drugim videli volišča brez zaves, pretepli varnostniki, tako imenovani siloviki.