Poljskemu vrhovnemu sodišču je prepuščena odločitev, ali je zmaga dosedanjega predsednika države Andrzeja Dudie v drugem krogu volitev nesporna ali pa bodo rezultati izničeni in bodo Poljaki odločali še enkrat. Opozicijski Državljanski platformi (PO) je pred volitvami uspelo združiti nasprotnike vladajoče desničarske stranke Zakon in pravičnost (PIS), da so skupaj podprli predsedniško kandidaturo varšavskega župana Rafala Trzaskowskega. Zdaj pa je prepričana, da je vlada v podpori svojemu kandidatu izdatno kršila volilna pravila z nesorazmerno udeležbo državne administracije in javne televizije v prid Dude. Tiskovni predstavnik PO Jan Grabiec je po vložitvi peticije na vrhovno sodišče za razveljavitev volitev dejal, da je bila tako orkestrirana kampanja primerljiva z Belorusijo ali Rusijo. Vodja PO Borys Budka pa je povedal, da je po njegovem mnenju glasovanje morda potekalo brez težav, da pa so bila »zaradi vseh drugih okoliščin, vključno s porabo javnih sredstev in vpletenostjo tako imenovanih javnih medijev, razmerja neenaka«.

Dudo in Trzaskowskega sta v drugem krogu volitev delili dve odstotni točki, zmaga dosedanjega predsednika z le 51-odstotno podporo pa je bila za PIS glede na vložen trud že skoraj enaka porazu. Vladajoča stranka je namreč storila vse, da bi mu zagotovila še en trden mandat. Pri tem se nekaj časa ni ozirala niti na grozečo virusno epidemijo, a je bila na koncu zaradi nje prisiljena preložiti volitve, ki pa jih je nato pospešila z začasno spremembo zakonodaje, tako da je omogočila volitve po pošti.

Tisoče pritožb nad volitvami

Tiskovna predstavnica vrhovnega sodišča Martyna Luczak je potrdila, da so prejeli omenjeno peticijo PO, in povedala, da so Poljaki poleg tega poslali še več kot 5800 drugih pritožb zaradi volilnih nepravilnosti. »Registrirali smo jih, datum obravnave pa še ni določen,« je dejala. Tudi evropski volilni pes čuvaj – urad za demokratične institucije in človekove pravice (ODIHR), ki deluje v okviru Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi s sedežem v Varšavi – je navedel, da je bila poljska državna televizija TVP orodje Dudove volilne kampanje z zlorabo javnega denarja.

Njegova zmaga pa je hkrati zagotovilo, da bo poljska vlada lahko nadaljevala sporno reformo pravosodja, za katero evropska komisija ugotavlja, da spodkopava zahtevane demokratične standarde v EU. Pri tem ne gre spregledati dejstva, da bodo o pritožbi na vrhovno sodišče odločali sodniki, ki jih je pod krinko omenjene reforme postavila vladajoča PIS. Njen tiskovni predstavnik se je na vložitev peticije odzval s komentarjem, da gre za dejanje nezadovoljnega poraženca. Za poljski radio je dejal: »To je, žalibog, dokaz, kako hudo je osebju Rafala Trzaskowskega priznati poraz.«

Tesna zmaga Dude pa ni brez posledic v vladajoči stranki. Vodja PIS Jaroslaw Kaczynski je namreč napovedal preoblikovanje vlade premierja Mateusza Morawieckega, saj naj bi bila podpora varšavskemu županu predvsem izraz nezadovoljstva Poljakov z delovanjem izvršne oblasti. Preoblikovanje vlade nameravajo izvesti po poletnih počitnicah, Morawiecki bo po medijskih navedbah ostal na položaju, je pa odhod iz nje v začetku tega tedna obelodanil zunanji minister Jacek Czaputowicz. Obnovljena vlada si bo po zagotovilu Kaczynskega prizadevala tudi za tako imenovano repolonizacijo medijev, torej za omejitev tujega lastništva v poljskih medijih, ker naj bi zlasti nemško sprožalo pristransko poročanje o ukrepih konservativne vlade.