Na skrajnem ruskem vzhodu, v polmilijonskem mestu Habarovsk, so se danes deseti dan nadaljevali množični ulični protesti v podporo aretiranemu guvernerju regije Sergeju Furgalu. Na protestih vsak dan sodeluje več deset tisoč udeležencev. Furgala so aretirali pripadniki tajne službe FSB in ga prepeljali v Moskvo z obtožbo, da je pred petnajstimi leti, preden je začel svojo politično kariero, iz koristoljubja naročil umor vsaj dveh poslovnežev. Velika večina prebivalcev regije Habarovsk, ki ima 1,3 milijona prebivalcev in površino za 40 Slovenij, pa je prepričanih, da gre za politično motivirano obtožbo. Furgal je namreč postal guverner leta 2018, ko je na volitvah premagal kandidata Putinove stranke Enotna Rusija, s čimer so prebivalci ruskega vzhoda pokazali svoj odpor do predsednika Vladimirja Putina.

Zahvala protestnikov policiji

»Ukradli so nam guvernerja,« je za BBC dejal eden od protestnikov. »Običajno, ko hoče Kremelj odstraniti kakega guvernerja, trdi, da je ta ukradel denar ali kaj podobnega. A pri njem niso mogli najti ničesar. Policija trdi, da ima trdne dokaze, vendar ni prišla na dan z njimi.« Kako je torej mogoče, da so ga prijeli šele po petnajstih letih?

Vsekakor so v Kremlju presenečeni, da je aretacija 50-letnega Furgala sprožila tako množične demonstracije. Ruski javnosti jih prikrivajo, tako da glavni ruski mediji o njih ne poročajo. Kremelj je v neprijetni situaciji tudi zato, ker proteste podpirajo v Vladivostoku in drugih mestih ruskega Daljnega vzhoda. V dvanajstmilijonski Moskvi je proti Putinu običajno protestiralo nekaj tisoč ljudi, v Harabovsku pa se jih je po ocenah lokalnih medijev v soboto zbralo od 35.000 do 50.000.

Lokalna policija protestov, čeprav zanje zaradi koronavirusa ni bilo izdano dovoljenje, ni preprečila, zaradi česar so ji protestniki, ki gredo vsak večer na ulice, vzklikali: »Hvala, policija!« Vse takšne proteste brez dovoljenja v Moskvi oblasti namreč takoj onemogočijo in nasilno razženejo.

Daljni vzhod se oddaljuje Kremlju

V resnici Furgal ni ravno nasprotnik Putina, saj je na položaju guvernerja vladal kot lojalen Kremlju in sodi v tisto vrsto opozicije, ki Putina ne moti in jo dovoljuje. Njegova Liberalno-demokratska stranka je namreč nacionalistična in skrajno desna, Putin pa jo že vseskozi tolerira. Njen voditelj Vladimir Žirinovski, znan po svojem »trgovanju« za položaje s Putinom, je zdaj po radiu dejal, da bo Kremelj v prihodnjih dneh namesto Furgala imenoval nekoga drugega iz vrst liberalnih demokratov. A protestniki verjetno s tem ne bodo zadovoljni.

Očitno pa Kremlja ni motilo le, da je leta 2018 Furgal, ki je bil sicer od leta 2007 poslanec dume, povsem nepričakovano zmagal na volitvah za guvernerja proti kandidatu Putinove stranke, ampak še bolj to, da so bili prebivalci regije Habarovsk z njim tako zadovoljni, z Enotno Rusijo pa tako nezadovoljni, da so na volitvah v regijski parlament leta 2019 glasovali za Furgalove liberalne demokrate.

Regija Habarovsk pa je tudi na nedavnem referendumu o ustavnih spremembah, s katerimi si je Putin omogočil oblast do leta 2036, pokazala svoje nasprotovanje Kremlju, saj je bila udeležba ena najnižjih prav tam, podobno velja za samo podporo ustavnim spremembam. V resnici se je ves ruski vzhod Moskvi odtujil, saj je ne le Habarovsk, ampak tudi sosednji Vladivostok, ki leži južneje, leta 2018 v velikem številu glasoval za opozicijskega kandidata, a so v Kremlju z velikim naporom le dosegli zmago svojega kandidata.

Daljni vzhod se spričo zelo dragih letalskih vozovnic za notranji promet čuti odrezan od Moskve. Jeza na Kremelj obstaja tudi zaradi kvot pri ribolovu in sploh zaradi prevelikega nadzora Moskve nad tem območjem, ki je od prestolnice oddaljeno 6000 kilometrov. K vsemu temu lahko dodamo še vse nižje realne plače, sicer v vsej Rusiji.