Na vprašanje, ali bodo v stranki zaradi nedavnih zgodovinsko zgrešenih, neetičnih tvitov o Srebrenici, s katerimi Janez Janša med drugim znova bije bitko s komunisti, razmislili o odhodu iz koalicije, je predsednica DeSUSa Aleksandra Pivec dejala: »Čeprav smo v koalicijo stopili v prepričanju, da bomo v njej delovali predvsem v smeri izpolnjevanja vsebinskih zavez, se iz dneva v dan nabira vedno več ideoloških vsebin. Mislim, da je to pomembna prelomna točka, o kateri se bo treba v prihodnosti pogovarjati. Ne glede na to, da smo to znotraj stranke obsodili, predsednik vlade tega danes ni sprejel in se ni želel opravičiti. Menim, da bo to še predmet pogovorov, tudi znotraj stranke. Prav gotovo bom o tem govorila tudi na sestanku predsednikov koalicije. Večkrat sem že pozvala predsednika vlade, naj ne odpira teh tem, saj rušijo dobro delo, ki ga opravljamo.«

Pivec: »Če bo preveč ideoloških tem, ne bomo vztrajali do konca«

V oddaji na POP TV je naslovila tudi vprašanja novinarja Uroša Slaka o tem, ali DeSUS z vztrajanjem v koaliciji daje legitimnost takšnim izjavam iz vrst stranke SDS in omogoča zmanjševanje ugleda države v tujini. »DeSUS v osnovi ni ideološka stranka, je stranka interesne skupine ljudi in kot takšna sodi v vsakršno vlado,« je sprva dejala Pivec in nato zavrnila očitke, da stranko pelje preveč v desno. »Stranke ne peljem nikamor v desno, odločitev organov stranke o vstopu koalicije je bilo jasno, 90-odstotno, to ni bilo moje osebno mnenje. Sodelovanje znotraj koalicije torej ni moja volja, ampak volja stranke. Tudi meni ni lahko delati v teh okoliščinah, ampak prisegam na to, za kar smo v to koalicijo sploh vstopili. Seveda pa ne prisegam, da tu vztrajamo do konca, če bo preveč ideoloških tem, ki bodo onemogočale sodelovanje.«

Sestanek stranke DeSUS o tem naj bi se zgodil avgusta, vmes pa naj bi sklicali izvršilni odbor stranke, »ki je manj številčen, in bomo o tem na moj sklic razpravljali že pred parlamentarnimi počitnicami. Takrat bo verjetno stališče izvršilnega odbora že pokazalo smer, o kateri predstavniki razmišljajo. Seveda pa bomo svet stranke sklicali takoj, ko bo mogoče,« je nadalje pojasnila Pivec. »Še enkrat poudarjam, da če bo prevladala odločitev, da je preveč ideoloških tem in da ne moremo vztrajati v tej koaliciji, bomo o tem zagotovo razpravljali na svetu stranke. Odločitev bom potem prepustila tistim, ki v organih stranke sodelujejo.«

SDS vztrajno odpira ideološke teme

Predsednica stranke je s tem le ponovila očitke iz aprila, v katerem se je vladnemu odgovoru Svetu Evrope pritaknil dopis, da so slovenski mediji obremenjeni s komunizmom in Udbo. »Nedopustno je, da se stališče vlade, pospremi z osebnim dopisom, ki izraža osebne poglede na delovanje države,« je takrat videz odločnosti dajala Pivec, podobno pa je razmišljal tudi vodja poslanske skupine DeSUS Franc Jurša: »Obstajajo določene meje, želim si, da se ideološke teme ne bi odpirale.« Kljub opozorilom iz vrst koalicijskih strank pa je že maja zaradi nadaljevanja ideoloških spopadov med stranko SDS in različnimi institucijami znova prišlo do napetosti v koalicijskih vrstah. Takrat zaradi Janševega zapisa na uradni spletni strani slovenske vlade 'Vojna z mediji' in Logarjevega dopisa o pravosodju.

»Izjemno moteče je, da vsebinsko delo vlade motijo ideološki elementi posameznikov, ki navzven dajejo vtis, da je to mnenje vlade. Mi se od tega distanciramo,« je znova zatrjevala predsednica stranke DeSUS. »Kar se tiče odpiranja ideološki tem pravim, da obstaja meja, ko se lahko to tolerira, ko se to preseže, pa je treba razmisliti, ali ima smisel nadaljevati in ali bi bilo morda bolje sodelovanje v koaliciji prekiniti.« Zgodba se od takrat v takšni ali drugačni obliki ponavlja. Stranka SDS ne glede na pretekle pozive iz vrst koalicije nadaljuje z odpiranjem ideoloških tem, stranki DeSUS in SMC pa kljub stališču, da tovrstnega početja ne bosta trpeli, ostajata pri opozorilih.

Zaradi tega se vrstijo odzivi, ki pod obljubami o uresničevanju interesov stranke DeSUS vidijo zatiskanje oči ob naraščanju demokratičnega deficita in fašizaciji slovenske družbe. Aktualno dogajanje v povezavi z vlado in stranko DeSUS je v pismu Aleksandri Pivec tako naslovil tudi nekdanji podpredsednik parlamenta Primož Hainz. Sledilo je nadaljevanje, v katerem se je Hainz odzval na očitek, da je bilo prvotno pismo »del orkestriranih napadov na stranko DeSUS v zadnjih mesecih«. »S tako pritlehno argumentacijo ste me razočarali, saj jo praviloma uporabljajo stari izpeti politiki, ko jim zmanjka vsebinskih argumentov,« je dejal med drugim.