Kot je povedal tiskovni predstavnik Pentagona Jonathan Hoffman, je namen delnega umika vojakov iz Nemčije, ki je sprožil zaskrbljenost v Berlinu in zvezi Nato, premestitev vojakov na način, ki bo "povečal odvračanje Rusije, okrepil zvezo Nato in pomiril zaveznike" ter obenem izboljšal strateško fleksibilnost ZDA.

Z zdaj uradno potrjenim umikom se bo število v Nemčiji nameščenih ameriških vojakov zmanjšalo s 34.500 na 25.000. Hoffman danes ni pojasnil, kakšna naj bi bila časovnica umika, kot tudi ne, ali bodo ti vojaki premeščeni v katero drugo članico zveze Nato. Dejal je le, da bodo kongres z načrti seznanili "v prihodnjih tednih", nato pa se bodo z zaveznicami v Natu posvetovali o tem, kako naprej.

Iz Pentagona je sicer po poročanju francoske tiskovne agencije AFP slišati, da bi lahko del vojakov premestili v države nekdanjega vzhodnega bloka, nekatere za stalno, druge za krajše rotacije, s čimer naj bi ZDA poslale jasno sporočilo Moskvi.

Trump je ob nedavnem obisku poljskega predsednika Andrzeja Dude v Washingtonu dejal, da bi lahko del ameriških vojakov prišel na Poljsko. "Nekateri bodo šli domov in nekateri bodo šli kam drugam. Poljska bi bila ena od teh destinacij," je dejal.

Potem ko se je o tem že nekaj časa ugibalo, je Trump v sredini junija potrdil, da namerava zmanjšati število ameriških vojakov v Nemčiji, saj Berlin ne zagotavlja dovolj finančnih prispevkov Natu in ker slabo ravna z ZDA na področju trgovine. Nemška kanclerka Angela Merkel je dva tedna pred tem odpovedala udeležbo na vrhu G7, ki naj bi ga gostil Trump.