Tožilci posebnega haaškega mednarodnega sodišča za vojne zločine na Kosovu so v sredo razkrili, da so proti 52-letnemu Thaciju in še devetim nekdanjim vodjem albanskih gverilcev, ki so se borili za neodvisno Kosovo, že aprila napisali obtožnico. Kot je rečeno v sporočilu za javnost, obtožnica očita obtoženim vojne zločine in zločine proti človeštvu v času vojne proti Srbiji Slobodana Miloševića konec 90. let, ki se je končala potem, ko so Natove države enajst tednov bombardirale Srbijo.

Vseh žrtev te vojne v letih 1998 in 1999 je bilo okoli 13.000, Thaci pa naj bi bil kot poveljnik Osvobodilne vojske Kosova, ko je bil star 31 let, še z devetimi obtoženimi odgovoren »za blizu 100 umorov« kosovskih Srbov, Romov pa tudi Albancev, ki so jim Thacijevi gverilci očitali izdajo. Nekdanji predsednik kosovskega parlamenta Kadri Veseli, ki je tudi eden od obtoženih, je obtožnico zavrnil kot poskus »prirejanja zgodovine« in kot »politično zlorabo sodstva«. Podobno meni Thaci.

Trump brez vrha Thaci-Vučić

Predsednik Kosova Thaci, ki je na oblasti od konca boja za neodvisnost leta 1999, je na poti v ZDA izvedel za obtožnico in se predčasno vrača domov. V soboto se tako v Washingtonu ne bo udeležil pogovorov z ameriškim in srbskim predsednikom Donaldom Trumpom in Aleksandrom Vučićem, kar mnogi razumejo kot hud udarec prizadevanjem za vzpostavitev dialoga med Srbijo in Kosovom. Tudi kosovski premier Avdullah Hoti se »zaradi novega razvoja dogodkov« predčasno vrača domov, tako da vrha v Washingtonu, v katerega je velike upe polagala administracija Donalda Trumpa, ne bo.

V Beli hiši so poskušali tudi z ameriškimi gospodarskimi spodbudami za obe državi doseči normalizacijo odnosov med Beogradom in Prištino, morda celo odpreti perspektivo za srbsko priznanje Kosova, ki ga je doslej priznala le polovica članic Združenih narodov. Menda se je Trump hotel pred volitvami pohvaliti s takšnim diplomatskim uspehom, ki bi spominjal na daytonski sporazum leta 1995 ali pa celo na sporazum iz Camp Davida med Izraelom in Egiptom leta 1978.

Trumpov uspeh bi bil toliko večji, ker sta bili v prejšnjih letih visoki predstavnici EU za zunanjo in varnostno politiko Catherine Ashton in Federica Mogherini neuspešni v posredovanju med Srbijo in Kosovom. Pogajanja so propadla zlasti potem, ko se je pojavila ideja o zamenjavi ozemlja in mej. Trump pa je zdaj, podobno kot pri reševanju izraelsko-palestinskega konflikta, stavil na gospodarski razvoj Srbije in Kosova, ne pa na politična vprašanja.

Zakaj je razkrita obtožnica?

Še prejšnji teden je Thaci v pogovoru za dnevnik Frankfurter Allgemeine Zeitung odločno zavrnil govorice, da si bo v Beli hiši pred Vučićem in Trumpom prizadeval za svojo amnestijo. Toda zdaj se pojavljajo trditve, da je predčasno razkritje obtožnice nastalo ravno zaradi bojazni tožilcev, da bo eden od rezultatov sobotnega vrha razpustitev posebnega sodišča za Kosovo in s tem onemogočenje kakršne koli obtožnice proti Thaciju. Sicer je sodišče za Kosovo nastalo na pobudo ZDA in EU.

Tožilci, ki obtožnice običajno ne razkrivajo pred njeno uradno potrditvijo, sicer trdijo, da so se zdaj izjemoma odločili za ta korak, ker je kosovski predsednik naskrivaj »onemogočal in spodkopaval delo« tožilstva, da bi se izognil sojenju, kar pa ni v nasprotju z omenjenimi domnevnimi Thacijevimi nameni na sobotnem vrhu v Washingtonu. Pristojni sodnik mednarodnega sodišča iz Haaga ima do oktobra čas, »da se na podlagi napisane obtožnice odloči, ali naj Thaciju začnejo soditi«.

Preiskava proti Thaciju se je začela na podlagi trditve Sveta Evrope leta 2011, da je kot vodja kosovskih gverilcev sodeloval v trgovini z mamili, orožjem in človeškimi organi. Vse te obtožbe je Thachi zavrnil kot izmišljene in lažne. Thaci pa zdaj tudi zanika vsako svojo krivdo za umore. A še pred nekaj tedni je predsednik Kosova dejal, da je pripravljen priti na sojenje v Haag, dodal pa je: »A odstopil ne bom.«