V Sloveniji je bilo v torek opravljenih 1222 testov, potrdili pa so 7 okužb z novim koronavirusom. Novih smrti zaradi bolezni covid-19 včeraj ni bilo, v bolnišnično oskrbo pa sta morali dve dodatni osebi. Skupno je bilo v bolnišnični oskrbi do konca včerajšnjega dne 7 oseb, od tega sta bila dva bolnika na oddelku za intenzivno nego. V domačo oskrbo včeraj ni bil odpuščen nihče. Skupno je bilo v Sloveniji doslej potrjenih 1541 okužb, opravljenih pa je bilo že 95.387 testiranj. Število smrti bolnikov z boleznijo covid-19 ostaja 109.

Vladni govorec Jelko Kacin je povedal, da je današnja epidemiološka slika boljša od včerajšnje. Kljub temu so sprejeli nekaj ukrepov. Minister za zdravje Tomaž Gantar je pojasnil, da je vlada ponovno uvedla obvezno nošenje mask v zaprtih prostorih in javnem prevozu, ob tem pa tudi obvezno razkuževanje rok. Vsi danes sprejeti ukrepi v veljavo stopijo jutri.

Vladi aplikacija vse bolj diši

Kacin je temu dodal še skrajšanje veljavnosti negativnega testa na novi koronavirus s trenutnih treh dni na dan in pol. Vlada pa je s seznama varnih držav na seznam rumenih premaknila Luksemburg in Črno goro. Na seznam rdečih držav pa sta se premaknili Portugalska in Albanija. Gantar je predstavil tudi predlog ukrepa, da bi osebe ob prihodu iz rdečih držav v primeru karantene prejele manjše nadomestilo, vendar zakon ta hip še ni sprejet.

»Naprej spremljamo epidemiološko situacijo v naših sosednjih državah. Glede na to bomo tudi sprejemali dodatne odločitve glede režima na meji. V kolikor bi se to izkazalo za potrebno,« je še povedal Gantar. »V zadnjih dneh je bilo na meji izrečeno veliko ukrepov karantene. Bilo jih je okoli 2700. Gre za veliko številko, ki je v porastu. Zato dodatni ukrepi in razmislek o uvedbi prostovoljne aplikacije za spremljanje kontaktov v izogib dodatnemu zaostrovanju ukrepov, ki smo jim bili že priča v preteklosti.«

Kacin in vodja epidemiologov Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) Mario Fafangel sta že včeraj izpostavila potrebo po vzpostavitvi mobilne aplikacije, ki bi opozarjala ljudi, če so prišli v stik z okuženimi. Učinkovitost takšne aplikacije za zdaj ostaja nedorečena, saj je močno odvisna od števila ljudi, ki so jo pripravljeni uporabljati oziroma s seboj ves čas nositi vklopljene naprave, na katerih je aplikacija naložena. Dodatna težava nastane, ko je treba spremljati stike z osebami iz drugih držav. Kadar uporabnikov aplikacije ni dovolj veliko, pa lahko ustvarja tudi lažen vtis varnosti pred stikom z virusom. Aplikacija ob tem, kljub obljubljeni anonimnosti podatkov, neizbežno prinaša določena varnostna tveganja, njena vzpostavitev pa bo seveda tudi nekaj stala.

Pravno podlago za uvedbo aplikacije bi vlada rada uredila v sklopu novele o tretjem protikoronskem paketu. S paketom bo poskušala tudi poenostaviti postopek vročanja odločb o karanteni prek elektronske pošte. Ta hip je potrebno osebno vročanje.

Vlada je z današnjo sejo poskušala pokazati tudi, da v zvezi z ukrepi za zamejitev ponovnega širjenja novega koronavirusa še govori z enotnim glasom.

Beovićeva v večini enotna z vladnim stališčem

Ločeno tiskovno konferenco je danes sklicala tudi glavna svetovalka vladi glede covid-19 infektologinja Bojana Beović. Na tej je ponovila stališče vlade z včerajšnje tiskovne konference, da je stanje na Hrvaškem podobno kot v Sloveniji. Izpostavila pa je relativno malo število testov, ki jih opravljajo na Hrvaškem. Vseeno ob trenutnih številkah ocenjuje, da je verjetnost okužbe na Hrvaškem enaka kot v Sloveniji. Ob tem je vse pozvala, naj spoštujejo ukrepe.

Svojega včerajšnjega zadržanega stališča do potovanj vseeno ni v celoti spremenila. »Glede na objektivne podatke ne morem reči, da odsvetujem,« je danes povedala, a dodala: »Sem pa tudi že včeraj povedala, da kot državljan, kot človek, ki živim v Sloveniji, mislim, da bi lahko kakšen dopust na Hrvaškem letos tudi izpustili in ostali v sredini, ki jo poznamo, ker je tam najmanjša možnost, da bi do okužbe prišlo.«

Neenotni nastopi vlade

Vlada je bila v zadnjem obdobju v komunikaciji z javnostjo o novem koronavirusu neusklajena in ponujala nasprotujoče se izjave. Prednjačila sta Gantar Kacin.

Prvi je sledil izjavam državne sekretarke na ministrstvu za zdravje Tine Bregant, ki je že prejšnji teden odsvetovala potovanja, in v oddaji 24ur v ponedeljek posvaril glede možnosti, da bi morali povratniki s Hrvaške v 14-dnevno karanteno, če se epidemiološko stanje pri nas in pri naših južnih sosedih poslabša. Potovanja je pred današnjim nastopom odsvetovala tudi Beovićeva.

Na drugi strani sta bila včeraj Kacin in Fafangel. Trdila sta, da je stanje na Hrvaškem ta hip podobno kot v Sloveniji in da Hrvaška ostaja med varnimi državami. Kacin pa je Gantarjev nastop na 24ur celo označil za »premalo domišljen«. Da ne bi ostalo zgolj pri obračunu z ene strani, se je minister kasneje odločil odzvati na govorčevo izjavo. Na twitterju je zapisal: »Kacin se je v zadnjih mesecih veliko naučil o zdravstvu ... Čestitam!«

Hrvaška poostruje ukrepe, v Srbiji danes 142 novih okužb

O ukrepih so danes razpravljali tudi na Hrvaškem. Cilj je predvsem zajezitev širjenja novega koronavirusa prek meja z Bosno in Hercegovino, Črno goro in Srbijo. Med današnjimi ukrepi je zato pričakovano uvedba 14-dnevne karantene za osebe, ki so prišle iz BiH, Srbije, Severne Makedonije in Kosova. To sicer ne velja za osebe, ki so bile zgolj v tranzitu skozi omenjene države. Zopet pa so uvedli tudi obvezno nošenje mask. Oba ukrepa stopita v veljavo z jutrišnjim dnem.

Na Hrvaškem se nadaljuje trend večjega števila novih okužb. Včeraj so jih našteli 30. V zadnjih 24 urah pa 22. Pri novih okužbah gre večinoma za osebe, ki so potovale v BiH, Srbijo in Kosovo, ali pa osebe s katerimi so imele neposredne stike.

V Srbiji so medtem včeraj potrdili 102 dodatnih okužb, današnja številka je še večja in znaša 142. Gre za najvišjo število novih okužb od začetka maja. V Črni gori, kjer so konec epidemije razglasili v začetku junija, so danes poročajo o 5 novih okužbah. Skupno število trenutno okuženih v Črni gori znaša 59 oseb.