Drugo srečanje avstrijskega zunanjega ministra Alexandra Schallenberga in njegovega slovenskega kolega Anžeta Logarja v zadnjem tednu je bilo usmerjeno tako v zdravstvene, gospodarske kot druge večne dvostranske teme med državama.

Potem ko se na zahodnem Balkanu spet veča število okuženih s koronavirusom, posamična nova žarišča pa imajo tudi v Nemčiji, sta ministra precej časa posvetila prav zdravstvenim vprašanjem. Oba sta se zavzela za tesno izmenjavo stališč glede morebitnih novih omejevalnih ukrepov, če bi prišlo do drugega vala epidemije. Tako Slovenija kot Avstrija si želita, da do izbruha drugega vala ne bi prišlo.

Zunanji minister Schallenberg ni mogel obljubiti, da bo Avstrija ob morebitnem drugem valu okužb v Evropi glede mejnih režimov ravnala drugače kot ob prvem valu. »Kdor koli je kolikor toliko resen, ne more ničesar izključiti,« je Schallenberg uvodoma odgovoril na vprašanje, ali zaradi morebitnega drugega vala pandemije razmišljajo o vnovičnem zaprtju meja. »Nihče v Evropi si ne želi drugega zaprtja ali uvedbe karantene,« je ocenil Schallenberg na tiskovni konferenci z Logarjem med svojim obiskom v Ljubljani. Skupaj z drugimi državami nameravajo storiti vse, kar bo v njihovih močeh, da bi preprečili drugi val.

Oživitev gospodarskih tokov za okrevanje

Še maja je bilo na Mladiki čutiti veliko nelagodja, ker je Avstrija kljub dobri epidemiološki situaciji v Sloveniji kolebala z odpravo omejitvenih zdravstvenih ukrepov za našo državo. Razlog se je pripisovalo predvsem razširjajočemu se turističnemu protekcionizmu v številnih državah Evrope. Nekaj tednov pozneje je bilo vzdušje med ministroma povsem drugačno. Spremembo je že v začetku junija povzročil odpravljeni zdravstveni nadzor na meji s Slovenijo. Avstrija je takrat čez noč pohitela z odpravo teh kontrol, potem ko je Nemčija sporočila, da s sredino junija odpravlja svarila pred potovanji v večino evropskih držav.

Takratna nesoglasja je danes Schallenberg poskušal odpraviti s pojasnilom, da je bila sprostitev mejnega režima dogovorjena za 4. junij, a da tega niso objavili že prej. Šel je še korak dlje. Da se že drugič v tednu dni vidita z Logarjem, je označil kot javni akt priznanja Sloveniji, kako odlično je obvladovala krizo covida-19.

Nesoglasij iz maja ob takšnem laskanju Logar po današnjem srečanju ni posebej komentiral. Kot gostitelj srečanja je s šefom avstrijske diplomacije iskal skupne točke sodelovanja v obdobju gospodarske krize. Avstrija je prva država na lestvici investitorjev v slovensko gospodarstvo, je druga najpomembnejša partnerica po menjavi storitev in na tretjem mestu tako po obsegu trgovinske menjave kot tudi po prihodu turistov, je našteval Logar.

S tako pomembno partnerico želi Slovenija oživiti gospodarske tokove in jih vrniti v normalne tirnice življenja, pa čeprav slednje po besedah Logarja še vedno ogroža covid-19. Pospešitev gospodarske aktivnosti je namreč po Logarjevi oceni najboljša možnost, da se gospodarska kriza čim prej preseže. »Obdobje po covidu-19 je tudi priložnost, da države, ki so najbolje prešle epidemijo, kar najhitreje spet zaženejo trgovinske tokove.«