Vse bolj dolgolasi britanski premier Boris Johnson, ki enako kot drugi Britanci ne more k frizerju pred 4. julijem, ko naj bi končno odprli frizerske salone, se je danes na daljavo »srečal« z vodilno trojko Evropske unije, predsednikom evropskega sveta Charlesom Michelom, predsednico evropske komisije Ursulo von der Leyen in predsednikom evropskega parlamenta Davidom Sassolijem. Pred prvimi pogovori na tej najvišji ravni na temo sporazuma o bodočih trgovinskih odnosih je Johnson namigoval, da bo EU zagrozil z nesporazumnim brexitom, če do konca julija ne bo znamenj, da je sklenitev sporazuma mogoča. Toda potem je EU pozval le k »obnovljeni energiji in zavezanosti« na pogajanjih, ki v dosedanjih štirih krogih niso prinesla otipljivega napredka.

Po srečanju, ki je bilo seveda za zaprtimi vrati oziroma zasloni, so se vsi štirje v skupni izjavi strinjali, da so imeli »konstruktivno razpravo o bodočih odnosih«, vendar tudi, da je na pogajanjih o bodočih odnosih med Veliko Britanijo in Evropsko unijo potreben nov zagon. Dogovorili so se, da bodo pospešili pogovore prihodnji mesec (zakaj ne že ta mesec?), da bi našli »zametke razumevanja načel, na katerih bo temeljil sporazum«, kar vse zveni, kot da se niso zmenili nič vsebinsko konkretnega. Ne na eni ne na drugi strani ni bilo nobenega znamenja o pripravljenosti na kompromise, ki bodo ključnega pomena za dejansko sklenitev sporazuma.

Priprave na trdi odhod

Velika Britanija je EU uradno zapustila 31. januarja, dejansko jo bo 31. decembra. V EU že dolgo poudarjajo, da je časa za dogovor zelo malo, in so navijali za podaljšanje prehodnega obdobja, kar zahtevajo tudi mnogi na Otoku. Johnson in njegova vlada pa vztrajno ponavljata, da se to ne bo zgodilo in da bo Velika Britanije raje zapustila EU brez sporazuma o bodočih trgovinskih odnosih, kot da bi pristala na večkrat ponujeno podaljšanje prehodnega obdobja. Johnson zahteva »visokokakovosten sporazum o svobodni trgovini, kakršnega ima EU z drugimi«, je pa hkrati pripravljen 1. januarja začeti trgovati z EU po predpisih Svetovne trgovinske organizacije (WTO), če sporazuma ne bi mogli doseči.

EU se je na drugi strani ob današnjih pogovorih prvič javno sprijaznila s tem, da Velika Britanija prehodnega obdobja res ne bo podaljšala. In tudi EU naj bi se pripravljala na možnost, da sporazuma ne bo.

Potrebno je »malo ooumpha?«

Johnson je danes po pogovorih sicer ocenil, da ne vidi nobenega razloga za to, da se ne bi mogli o vsem dogovoriti že julija, in da »obstaja zelo dobra možnost«, da bo trgovinski sporazum na mizi pred decembrom. Predstavnik britanske vlade je po videovrhu dejal, da bodo julijski pogovori vsebovali tudi prava srečanja majhnih skupin obeh strani v Londonu in Bruslju, če bodo to dovoljevala pravila ravnanja po sprostitvi karantene. Zanimiva je Johnsonova ocena, da Velika Britanija in EU nista tako daleč narazen glede bodočih odnosov, a je na samosvoj način dodal, da je potrebno »malo oompha«. Oomph je v slovarju »kvaliteta, ki je vznemirljiva, energična ali spolno privlačna«. Njegov odgovor na vprašanje, kdaj bodo otoški gospodarstveniki zanesljivo vedeli, kaj se obeta (sporazumni ali nesporazumni odhod), pa se je glasil: »Sam si prav gotovo ne želim, da bi se to nadaljevalo do jeseni ali zime, kot si to morda želijo v Bruslju. V tem ne vidim nobenega smisla, zato – dajmo, dokončajmo to.«

Michel je po videosrečanju tvitnil: »EU si želi dober sporazum z Veliko Britanijo, a ne za vsako ceno.« Oglasil se je tudi Sassoli, svoj tvit pa končal v latinščini. »Evropski parlament si želi ambiciozen in vseobsežen sporazum v skladu s skupnimi obveznostmi, sprejetimi januarja. Pacta sunt servanda (dogovore je treba spoštovati).«