V Levici menijo, da je skušal Tonin zadevo zavestno prikriti, saj je ob razkritju incidenta v časniku Primorski dnevnik 23. maja namignil, da bi lahko šlo za lažno novico. Slovenska vojska je tudi zatrdila, da 8. maja, ko naj bi se incident zgodil, na tistem območju ni bilo slovenskih vojakov. A zdaj je policijska preiskava pokazala, da je do incidenta prišlo dan prej in da je omenjeni sprehajalec oba vojaka tudi identificiral na fotografiji.

Kot je danes izpostavil vodja poslanske skupine Levice Matej T. Vatovec, ima vojska v sodobni državi posebno vlogo in »ni na meji zato, da nekoga ustavi, ga potisne na kolena in mu meri puško v glavo«. »Iz tega vidika je razumljivo, da je Tonin skušal to zakriti. Gre za velik mednarodni incident brez primere, ki je vreden vsega obsojanja in terja določeno mero odgovornosti s strani ministra,« je ocenil in poudaril, da sta omenjena vojaka prekoračila pooblastila in kršila zakon.

Vatovec: Tonin bi moral odstopiti

Menil je, da bi moral Tonin odstopiti. V Levici bodo sicer počakali, kakšni bodo izsledki policijske preiskave in tudi obrambnega ministrstva, bodo pa uporabili vsa orodja, ki jih imajo v parlamentu na voljo, da pridejo zadevi do dna, »v končni instanci je to tudi interpelacija«.

Podobno je v imenu stranke LMŠ podrobna pojasnila od Tonina zahteval predsednik te stranke Marjan Šarec. »Minister Tonin mora povedati, kaj se je dejansko dogajalo,« je dejal.

Incident je označil za nezaslišanega. »Si ne predstavljam, kaj bi obrambni minister počel, če bi bil obrambni minister nekdo drug (...) Zgodil se je poseg v civilno sfero s strani vojaka, ministra pa skrbi, da bi, če bi za vsako stvar odgovarjal, zmanjkalo ministrov,« je dejal Šarec.

Bratuškova: Če je to res, bo nekdo moral prevzeti odgovornost

Predsednica stranke SAB Alenka Bratušek je dejala, da je treba najprej počakati na končno poročilo preiskave. »Absolutno pa vojaki z orožjem v naši državi, dokler smo v miru, nimajo kaj delati. Če se bo to izkazalo za resnično, bo nekdo za to moral prevzeti odgovornost. Za nas je nesprejemljivo, da se v nasprotju z zakonom vojaki sprehajajo ob meji in celo uporabljajo orožje,« je dejala.

Na novinarsko vprašanje, ali je možno po objavi poročila pričakovati sprožitev preiskave obveščevalnih služb s strani Knovsa, je njegov predsednik Matjaž Nemec (SD) odgovoril, da je to njihova dolžnost. »Naša dolžnost ni, da se vtikamo v samo preiskavo, naša dolžnost je sam nadzor nad to preiskavo,« je poudaril. Pojasnil je, da jih bo zanimalo, kako je bila izpeljana prva preiskava, ko govorimo o 8. maju, ter kako se namerava obveščevalno-varnostna služba obrambnega ministrstva lotiti tega drugega primera.

Vojska zaradi interesa preiskave ne razkriva podrobnosti o domnevnem incidentu

Vedno več indicev je, da se je incident na meji z Italijo res zgodil, pravijo v SV, vendar pa zaradi interesa preiskave o podrobnostih dogodka, ki naj bi se zgodil 7. maja, ne govorijo. Načelnik Generalštaba SV Robert Glavaš je danes poudaril, da prekoračitev pooblastil ne dopuščajo. »Vsakršno odstopanje je treba sankcionirati,« je dejal.