Prvopodpisani pod interpelacijo gospodarskega ministra Zdravka Počivalška Robert Pavšič iz LMŠ ocenjuje, da so kljub neuspehu pri glasovanju dokazali, kar so želeli. Kot pravi, so uspešno pokazali na zavajanje pri številu ventilatorjev in na zavajanje pri pravni podlagi meddržavnih poslov.

»Uspešno smo dokazali ponavljanje tega zavajanja vsaj do 25. maja, čeprav je bilo jasno, da so pravo številko poznali že prej,« je dejal v izjavi za medije po koncu seje in dodal, da jim je uspelo dokazati tudi zavajanje pri sklicevanju na pravno podlago ob odločitvi, da ne gredo v meddržavne, neposredne posle oziroma odločitvi za slovenske posrednike.

Počivalšek: Obračam se k izzivom v gospodarstvu

Minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek po uspešno prestani interpelaciji ugotavlja, da so poslance očitno prepričali njegovi argumenti. »Obračam se naprej k izzivom, ki jih na gospodarskem področju ne manjka,« je po okoli 15-urni razpravi dejal v izjavi novinarjem in ocenil, da bo potrebnih veliko skupnih moči, da bodo izzivom kos.

Ministru za gospodarstvo je Pavšič v interpelaciji očital da je politično odgovoren, četudi bi bil zgolj izvrševalec. »O drugih odgovornostih bodo presojali drugi pristojni organi, ki jim ob številnih kadrovskih obglavljenjih želim neovirano delo,« je dodal Pavšič.

Med očitki ministru je navedel tudi klientelistično ravnanje, razprševanje in zamegljevanje pristojnosti. »Vsi za vse zaslužnim, nihče za nič odgovoren,« je bil kritičen Pavšič, ki je Počivalšku prav tako očital, da ljudi poskuša prepričati, da je vlada reševala življenja, medtem ko so reševali denarnice. Ob tem pa je spomnil, da zakon neposrednih nakupov brez posrednikov ne prepoveduje. »Sami ste določili pravila igre in nabave. Zdaj je treba prevzeti odgovornost,« je še povedal Pavšič, ki odgovornost pripisuje sicer tudi preostali vladi.

Počivalšek: Cena zaščitne opreme ne bo presegla 80 milijonov evrov

Počivalšek je v odzivu na očitke povedal, da so bile težave pri reševanju krize novega koronavirusa posledica objektivnih dejstev, na katere vlada ni imela vpliva. Ena teh težav je bila nabava zaščitne opreme. »Da smo na tem izpitu padli po dolžini in počez, je veliko pretiravanje,« je zatrdil in povedal, da je bil trg z zaščitno opremo popolnoma ohromljen in so se v to past ujele tudi druge evropske države. »Vemo tudi, kako so se končali poskusi skupnih evropskih nakupov.«

»Do danes strošek nabave zaščitne opreme znaša 62 milijonov evrov brez DDV. Končna številka vseh pogodb ne bo presegla 80 milijonov evrov,« je pojasnil. »Sredi marca je bilo v Sloveniji na voljo vsega 168 ventilatorjev, ki so bili primerni za zdravljenje novega koronavirusa.«

Poslanec LMŠ Pavšič je sicer Počivalšku očital, da je bilo 13. marca 2020 v slovenskih bolnišnicah 404 ventilatorjev. Pri LMŠ ob ministrovem vztrajanju na številki 168 ventilatorjev trdijo, da to dokazuje, da vlada še naprej laže o številu ventilatorjev in da poskuša ustvariti vtis izrednih razmer in pomanjkanja potrebne opreme ob prevzemu oblasti. Počivalškovo namigovanje, da gre pri LMŠ-jevih številkah za veterinarske ventilatorje, je Pavšič v nadaljevanju razprave označil za ponižujoče. »Se vi spet hecate,« je vprašal. »Za koga nas imate? Govorim o ventilatorjih, ki so jih imeli zdravstveni zavodi.« Ko je poslanska skupina LMŠ tekom razprave prejela še podatke o ventilatorjih na UKC Maribor, je Pavšič številko popravil na 453 na dan 13. marca 2020.

Ne vem, kako bi lahko bili bolj transparentni

»Ne drži, da je Slovenija porabila visokih 200 milijonov evrov, sosednja Hrvaška pa samo skromnih 50 milijonov,« je v svojem govoru še trdil Počivalšek. Prav tako je zanikal, da je šlo 10 milijonov evrov v njegov žep ali žep kogarkoli, ki se mu je to v zvezi z nakupi zaščitne opreme očitalo.

»Ne vem, kako bi lahko bili še bolj pregledni,« pa je odgovoril na očitke o netransparentnosti. »Morda tako, da bi naše delo prenašali na družbenih omrežjih.« Pri tem je dejal, da so bile vse sklenjene pogodbe in njihova vsebina sproti objavljene na portalu e-naročanje. Na očitke o uporabi posrednikov pa je odgovoril, da je Slovenija tako tveganje v celoti prenesla nanje.

Vodja poslanske skupine SMC Janja Sluga je v razpravi poslanskih skupin, ki je sledila Počivalškovemu nastopu, vlagateljem interpelacije očitala, da so z iz konteksta iztrgali delčke ter iz njih sestavili lepljenko, ki z realnostjo nima veliko skupnega. Vlagateljem interpelacije je očitala še, da so v krizi spoznali politični potencial za vrnitev na oblast, splavitev novega obraza in možnost za nov ideološki obračun. Opoziciji je še očitala, da daje v nič vsak uspeh trenutne vlade in da noče prisluhniti pojasnilom in dejstvom.

Paulič: Formalno drži, da Počivalšek sam ni podpisal nobene pogodbe

V razpravi so poslanci LMŠ predstavnikom vlade do zdaj večkrat ponovili očitke o zavajanju glede podatkov o obstoječih ventilatorjih v državi, saj da so zatrjevali, da jih je 168, minister za zdravje Tomaž Gantar pa je pozneje navedel številko 281. V LMŠ pa so, kot je ponovil tudi njihov poslanec Edvard Paulič, od bolnišnic za zdaj pridobili podatke, da so imeli sredi marca skupno vsaj 404 ventilatorje. »Lahko sklepamo, da ste manipulirali s številom ventilatorjev zato, da ste ustvarili privid izrednih razmer. Ustvarili ste si alibi za nakup večje količine ventilatorjev, pod velikim časovnim pritiskom,« je poudaril Paulič.

Minister je glede navedenih številk in očitkov o neutemeljenih nakupih pojasnil, da to niso njegovi podatki, ampak da gre za podatke, ki so jih dobili od ministrstva za zdravje in da so se na podlagi tega tudi odločali za nadaljnje nabave.

Glede Počivalškovih navedb, da sam ni podpisal nobene pogodbe in da so jih podpisovali na zavodu za blagovne rezerve, pa je Paulič dejal, da formalno to sicer drži, a da gre za politično odgovornost in da zavod za blagovne rezerve spada pod okrilje gospodarskega ministrstva, prav tako pa je ministrstvo za vsak posel podalo izrecno soglasje.

Kritike na račun odsotnosti neposrednih nabav

Poslanec SD Franc Trček je spomnil, da je Počivalšek že tretji mandat na čelu istega ministrstva. »Boj za epidemijo ni izgovor za te vaše rabote. Boj za epidemijo smo v osnovi začasno zmagali državljanke in državljani,« je poudaril. Dejal je, da ne ve, kaj je to drugega kot vojno dobičkarstvo, če marže pri nabavi opreme presežejo 100 odstotkov.

Do tega, da ni bilo neposrednih nabav, je bil kritičen tudi Miha Kordiš (Levica). Neposredne nabave bi po njegovih navedbah pomenile, da ni provizije in da tako »prijateljski dobavitelji« ne morejo zaslužiti. Gre za organiziran kriminal, ki ga je neposredno omogočal politično zadolženi operativec vlade, minister Počivalšek, je dejal. Ob tem je navedel, da je Hrvaška ceneje dobila opremo neposredno iz Kitajske.

Minister je zatrdil, da nikoli ni izjavil, da zavod ne more izvajati neposrednih finančnih transakcij na Kitajsko, in da tudi nikoli ni bil sprejet nikakršen sklep glede neposrednih nabav. »To je bila samo racionalna odločitev in edina smiselna odločitev, kot posledica razmer, ki so vladale na trgu zaščitne opreme,« je pojasnil. To jim je po njegovih besedah zagotovilo, da so blago dobili in da niso denarja izgubili. »Za to nosim vso potrebno odgovornost jaz, tu nimam nobenega strahu,« je dodal.

Počivalšek: »Vedno sem del tima«

Na očitke, da je marioneta in izvrševalec ukazov, pa je minister odgovoril, da je tudi zdaj to, kar je bil v prejšnjih dveh vladah. »Res je, da sem član ekipe, včasih sem bek, včasih sem levo krilo, playmaker, center, vedno pa sem del tima in to bom tudi naprej. In cilji mojega tima so tudi moji cilji in dogovori našega tima so tudi moji dogovori,« je poudaril. Dejal pa je, da njihove očitke razume, ker da so sami navajeni na način, da »režira ena oseba, drugi pa igra«.

Glede očitanega zamegljevanja preglednosti in pristojnosti tudi zaradi ustanavljanja skupin je minister navedel, da je vlada zaradi izjemnega obsega prispelih ponudb, zagotovitve hitrejšega preverjanja njihove ustreznosti ter varnostnega preverjanja ponudnikov imenovala medresorsko delovno skupino, ki je vzpostavila protokol za nabavo zaščitne opreme. Ker so bila skladišča ob razglasitvi epidemije prazna in je bil hiter dostop do opreme praktično nemogoč, pa je ministrstvo z namenom zagotovitve čim prejšnjih dobav opreme in pomoči zavodu imenovalo tudi projektno skupino za koordinacijo in izvedbo nabav.

Jurša: Ko gasijo gasilci, nihče ne sprašuje o količini porabljene vode

Predsednik vlade in SDS Janez Janša je zjutraj na twitterju zapisal, da »osnovnošolsko branje interpelacije zoper Počivalška, napisane z veliko muko kot prosti spis, razgalja vso intelektualno in moralno bedo leve politike, ki je zaradi neukrepanja kriva za večino smrti zaradi koronavirusa«. Če ne bi imeli monopola medijev, bi skopneli v nekaj dneh, je dodal.

Poslanec NSi Jožef Horvat meni, da vzrok za interpelacijo ni nabava zaščitne opreme, ampak to, da se je Šarec po odstopu konec januarja zakalkuliral in mora zdaj obračunati s svojim potencialnim partnerjem, ki je zavrnil sodelovanje s Šarcem na predčasnih volitvah in vstopil v koalicijo s SDS. Horvat upa, da bo Počivalšek tudi jutri minister in bo to delal tako dolgo, dokler bo uspešen in bo to delo opravljal z veseljem. Skrbi pa ga, da se očitki opozicije širijo na ulice. »Stanje duha je danes tako nizko, kot ni bilo v 30 letih,« je še povedal Horvat.

V poslanski skupini DeSUS pa so prepričani, da za obtožbe iz interpelacije ni pravo orodje interpelacija, ampak naj to raziščejo pristojni organi, kot so policija, računsko sodišče, preiskovalna komisija itd. Po mnenju Franca Jurše je interpelacija zgolj farsa in predstava, s katero predlagatelji želijo spodkopati prizadevanja celotne vladne ekipe pri soočanju z epidemijo.

Nakupe zaščitne opreme v času epidemije je primerjal s požarom v hiši - ko pridejo gasilci in ga pogasijo, nihče ne vpraša, koliko vode so pri tem porabili in kaj vse so zmočili. »Vsak ki dela, se lahko tudi zmoti,« je dejal. Če pa je pri teh nakupih opreme prišlo do osebnega okoriščanja, pa v DeSUS pričakujejo, da bodo odgovorni za to tudi odgovarjali. »Ni pa na nas, da bomo obtoževali brez konkretnih dokazov,« je dodal.

Šarec je v razpravi izpostavil, da sta s Počivalškom v času vlade, ki jo je vodil, sodelovala korektno. Dodal pa je, da ima občutek, da je današnja interpelacija uperjena proti njemu kot nekdanjemu predsedniku vlade in Ivanu Galetu.

Kordiš: Kadar je na oblasti Janša, gredo provizije v nebo

»Vlado Janeza Janšo so postavile laži in prevare,« je svojo predstavitev stališča pričel poslanec Levice Miha Kordiš. »Ustoličili sta jo stranki SMC in DeSUS, ki sta mandat prejeli na predvolilni obljubi, da s SDS ne bosta paktirali. Ali sta volilkam in volilcem zavestno lagali že v začetku, ali pa so ju nemara premamili interesi po vplivu na tok milijonov skozi državni proračun, podaljševanje poslanskih funkcij in obljubljene službe, je vseeno. Cilj je bil ostati na oblasti za vsako ceno, čeprav to pomeni, da državo prevzame skrajna desnica.«

Vladi je očital, da reševanje koronakrize ni bil njen glavni cilj in da so roke zavihali predvsem pri popolnem prevzemu oblasti in koruptivnih poslih. »Vsakič, ko je na oblasti Janša, gredo provizije v nebo,« je dejal Kordiš. »Trgovina z orožjem v devetdesetih, afera Patria in sedaj pod tretjo vlado Janeza Janše imamo sporno nabavo zaščitne opreme. Vse za denar. Vse za oblast.«

»Nenazadnje posneti telefonski klic, v katerem minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek osebno poseže v posel in zagotovi 100-odstotni avans za podjetje Geneplanet, kaže, da je ta vlada, ne samo pri vodenju države, ampak tudi pri plenjenju tako nesposobna, da proračunske milijone svojim dobaviteljem deli kar na očeh javnosti. Mastne provizije pa nato pred isto javnostjo brani z očitnimi lažmi.« Povedal je še, da bi temu v »vsaki normalni državi« sledil odstop ministra in cele vlade, nato še kazenski pregoni. »A vlada Janeza Janše in minister Počivalšek tega nista naredila. 'Mi ne rabimo nobeni javnosti ničesar razlagati,' je dejal minister Počivalšek že v začetku mandata te vlade.«