Do nedelje zvečer je najmanj 40 mest uvedlo policijsko uro zaradi protestov, ki so izbruhnili po smrti temnopoltega osumljenca Georgea Floyda v Minneapolisu pred tednom dni. Ob Washingtonu so policijsko uro razglasili še v Miamiju, Los Angelesu, Atlanti, Chicagu, Philadelphii, Clevelandu, Dallasu, Richmondu in drugih mestih.

Po ZDA je mobiliziranih najmanj 5000 pripadnikov nacionalne garde, številne policijske sile pa so v nedeljo Tajni službi pomagale okrepiti varovanje oblegane Bele hiše. Protesti pred rezidenco ameriškega predsednika sicer potekajo že tri dni, v nedeljo zvečer pa so se jih policisti odločili razgnati tudi s solzivcem.

Ameriški mediji poročajo, da so predsednika ZDA Donalda Trumpa v petek zvečer oziroma soboto zgodaj zjutraj za nekaj časa preselili v posebej zavarovan podzemni bunker Bele hiše. To je bil doslej največji varnostni ukrep v Beli hiši od terorističnih napadov na ZDA 11. septembra 2001.

Njegov predsedniški protikandidat Joe Biden je medtem obiskal prizorišče sobotnih protestov v Wilmingtonu, se sestal s temnopoltimi prebivalci soseske in jim dejal, da je nasprotovanje policijski surovosti pravilno in potrebno, vendar se ne sme spremeniti v nasilje.

Vendar pa iz številnih ameriških mest poročajo o izgredih, uničevanju javne in zasebne lastnine, od uničevanja in ropanja lokalov do zažiganja avtomobilov. Policisti proti protestnikom uporabljajo tudi gumijaste izstrelke, protestniki pa proti njim mečejo, kar jim pride pod roke. Številni ljudje so ranjeni.

Sin ubitega Georgea Floyda poziva k mirnim protestom

Sin temnopoltega Georgea Floyda je danes pozval k mirnemu demonstriranju in izogibanju nasilja. Kot je še dejal Quincy Mason Floyd v pogovoru za televizijo KBTX, ki spada pod okrilje CNN, je ganjen ob množičnem odzivu na očetovo smrt.

»Vsi prihajajo in mi izkazujejo ljubezen. Moje srce je ob vsem tem zelo ganjeno,« je v televizijskem intervjuju priznal Floyd mlajši, a obenem protestnike pozval, naj ostanejo mirni. Quincy Mason Floyd sicer živi v mestu Bryan v Teksasu, kamor se je z mamo preselil pred 15 leti, in očeta ni videl že vrsto let. V nedeljo se je v Bryanu udeležil protestov, ki so tam potekali mirno.

Na protestih v ZDA novinarje napadajo tako policisti kot protestniki

Novinarji, ki poročajo s protestov proti policijskemu nasilju, so tudi žrtve nasilja. Napadajo jih tako policisti z gumijastimi naboji, solzivcem in gumijevkami kot protestniki s pestmi in raznimi predmeti. Do nedelje so v ZDA našteli najmanj 60 primerov nasilja nad novinarji.

V Minneapolisu, kjer so se protesti začeli, je zaradi gumijastega naboja v glavo na levo oko oslepela fotografinja Linda Tirado. Televizijsko ekipo MSNBC so policisti napadli dvakrat zapored in se niso zmenili za opozorila, da streljajo na novinarje. V petek so aretirali novinarsko ekipo televizijske mreže, za kar se je guverner Minnesote Tim Walz opravičil in zagotovil, da se to več ne bo dogajalo. A policisti so še naprej napadali tudi novinarje.

V soboto in nedeljo zjutraj so tako gumijasti naboji v Minneapolisu leteli tudi na televizijsko ekipo Reutersa, fotograf te agencije pa je ostal brez fotoaparata. Novinarja Minneapolis Star Tribuna Chrisa Serresa so policisti dvakrat zbili na tla in mu grozili, da ga bodo ustrelili, če se premakne. Pred tem so proti njemu uporabili solzivec in gumijaste naboje. Novinarka Los Angeles Timesa Molly Hennessey Fiske je sporočila, da so proti njej in več deset drugim novinarjem iz neposredne bližine uporabili solzivec, čeprav so se identificirali z novinarskimi izkaznicami.

Nasilje pa ni bilo omejeno le na Minneapolis. Newyorška policija je aretirala novinarja Huffington Posta in komentatorja televizije CNN, v Los Angelesu so policisti pretepli novinarja Lexisa Olivierja Rayja, v Detroitu so novinarje napadli s solzivcem.

V nedeljo so policisti v teksaškem Austinu streljali z gumijastimi naboji

V nedeljo so policisti v teksaškem Austinu streljali z gumijastimi naboji na protestnike. Pri tem so zadeli nosečnico v trebuh, vendar takoj ukrepali, jo spravili na nosila in do reševalcev.

V Minneapolisu so aretirali voznika tovornjaka, ki je najprej žalil mirne protestnike in skušal zapeljati vanje. Nato so ga ti napadli in začeli pretepati. Rešila ga je policija, a nemudoma poslala v zapor.

V New Yorku so policijski avtomobili goreli v soboto in nedeljo, župan Bill de Blasio pa še ni uvedel policijske ure, saj se je v soboto ubadal tudi z družinskim problemom. Na protestu v Greenwich Villagu so aretirali njegovo hčerko Chiaro, vendar hitro tudi izpustili.

V New Yorku in potem tudi v Los Angelesu je policijski avtomobil zapeljal v protestnike, ki so ga obmetavali s predmeti. Policija v Minneapolisu pa je odkrila zaloge zažigalnih sredstev orožja in ukradenih vozi, s katerimi je nekdo na proteste vozil kamenje in drug material za obmetavanje policistov.

Kitajska: Protesti podčrtali problem rasizma in policijskega nasilja v ZDA

Kitajske oblasti so danes ocenile, da so protesti v ZDA podčrtali problem rasizma in policijskega nasilja. Po mnenju Pekinga so izpostavili tudi dvojna merila Washingtona, ko gre za proteste doma in po svetu.

»Tudi življenja temnopoltih so življenja. Tudi njim je treba zagotoviti človekove pravice,« je na redni novinarski konferenci izjavil tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Zhao Lijian.

Iran poziva ZDA, naj ustavijo nasilje nad lastnim narodom

Iransko zunanje ministrstvo je danes pozvalo ZDA, naj ustavijo nasilje nad lastnim narodom.

»Ameriškemu narodu sporočamo: Svet je slišal vaš protest zaradi zatiranja. Svet vam stoji ob strani,« je na novinarski konferenci dejal tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva Abas Musavi.