Po mnenju Sindikata upokojencev Slovenije pri zvezi svobodnih sindikatov veljavna sistemska rešitev odreka starejšim ustavno pravico do ustreznega zdravljenja. Praksa je namreč pokazala, da domovi nimajo pogojev za ustrezno zdravljenje obolelih oskrbovancev, niti tistih z blažjo obliko bolezni ne, so izpostavili.

Po njihovih besedah je bilo v času epidemije tveganje za okužbo veliko večje med starejšimi v domovih kot med starejšimi, ki so bivali doma. To je nedopustno, so prepričani. V epidemiji je bilo največ okuženih in umrlih prav v domovih, kjer so ostali, namesto da bi jih napotili v bolnišnice, ki lahko nudijo boljšo zdravstveno pomoč, so dodali.

Pred morebitnim drugim valom epidemije zahtevajo natančne podatke o obolelih in umrlih za covidom-19, o vzrokih smrti pri stanovalcih domov na eni strani in pri starejših od 65 let, ki so bivali na svojih domovih.

Prav tako zahtevajo smernice za ravnanje v domovih v primeru drugega vala, ki bodo upoštevale pravico stanovalcev do zdravstvene obravnave v bolnišnicah, ter predloge za prenovo kadrovskih in drugih normativov zdravstvene in socialne oskrbe v domovih.

Nadalje zahtevajo načrt dodatnih finančnih sredstev za dolgotrajno oskrbo, ki bodo predlagana v naslednjem protikoronskem zakonu oz. rebalansu proračuna. Sistem za financiranje pomoči na domu pa naj se spremeni, tako da bo pomoč poenotena na ravni države, so zapisali.

Združenje za dostojno starost Srebrna nit pa se zavzema za bolj humane obiske bližnjih v domovih. Zdrave stanovalce je treba takoj ločiti od bolnih in jim omogočiti normalen stik s sorodniki in okolico, je med drugim pozvala predsednica združenja Biserka Marolt Meden.