Nogometna zveza Slovenije (NZS) je dobila zeleno luč vlade za nadaljevanje prve lige, ki med ekipnimi panogami velja za edino nedokončano tekmovanje na državni ravni. Predsednik vlade Janez Janša je sinoči čivknil, da bodo tekmovanja v ekipnih športih možna od 23. maja, kar pomeni, da Slovenija dodatno sprošča omejitve na področju športa. Prva nogometna liga se bo nadaljevala v začetku junija, končno odločitev pa bo v naslednjih dneh sprejel izvršni odbor nogometne zveze.

NZS: Dolžina priprav kot drugje

Nogometaši v prvi ligi so od začetka karantene trenirali po individualnem programu, v zadnjem tednu pa so se vrnili na igrišča in vadijo v manjših skupinah ob upoštevanju varnostne razdalje in brez telesnega stika. Nogometna zveza bo klubom po vnovičnem rahljanju ukrepov na področju športa namenila tritedensko obdobje za skupinske priprave. Se bo povečala nevarnost poškodb, kot so splošno oceno kondicijskih trenerjev povzeli nekateri klubi, ki zagovarjajo šesttedenske priprave? »Igralci v času karantene niso mirovali, ampak so bili aktivni prek videotreningov. Minuli teden so začeli vadbo v manjših skupinah, ob dodatni sprostitvi ukrepov v naslednjem tednu pa bi lahko bili pripravljeni za nadaljevanje sezone proti koncu prvega tedna v juniju. NZS se je pri načrtovanju možnih scenarijev posvetovala tako s strokovnjaki na področju telesne pripravljenosti kot medicinske stroke. Vendarle govorimo o profesionalnih športnikih, poleg tega pa je dolžina priprav podobna kot v ostalih evropskih ligah,« so pojasnili v nogometni zvezi.

Dolgoletni predsednik domžalskega kluba Stane Oražem je v intervjuju na teh straneh opozoril, da klubi v času krize ne bodo zmogli nositi celotnega bremena pogodb, ki so jih z igralci podpisali pred epidemijo. Lahko NZS pomaga? »Nogometni klubi so samostojne pravne osebe, ki za svoje odločitve nosijo ustrezno odgovornost. Nekateri klubi so dosegli raven, ko s prodajami igralcev dosegajo relativno visoke zneske iz naslova odškodnin, po drugi strani pa imajo na seznamu veliko število profesionalnih igralcev. Na tem področju gre za avtonomne odločitve klubov, ki morajo tudi v tem času prevzemati odgovornost za poslovne odločitve in s tem povezana tveganja. NZS ne more vpeljati mehanizma, ki bi v podrejeno vlogo postavil nogometaše z veljavnimi pogodbami.«

Domžalčani so izračunali, da bodo klubi v primeru nadaljevanja sezone doživeli izgubo, zveza pa meni, da bo primanjkljaj še večji, če se nogomet ne bo hitro vrnil na stare tirnice. »Predvsem je pomembno, da sezono 2019/20 zaključimo na igrišču, s čimer bi po naravni poti dobili udeležence v evropskih tekmovanjih, dokler za to obstajajo realne možnosti. To je tudi način, da preverimo, če se bo nova sezona lahko začela in kako bo tekmovanje potekalo v prihodnje. Vsi moramo biti potrpežljivi, da prebrodimo zahteven položaj in znova zaženemo nogomet.«

In kakšna bo regularnost prvenstva, ki se mu obeta vrnitev po treh mesecih zatišja? »NZS mora zagotoviti regularnost tekmovanja, saj je s tem povezana tudi integriteta športa. Smo v izrednih razmerah in dejstvo je, da so vsi klubi v enakem položaju. Mednarodna zveza (Fifa) je z določenimi odločitvami klubom omogočila podaljšanje sodelovanja z igralci, ki se jim bodo pogodbe iztekle pred zaključkom sezone. Od pogajalskih sposobnosti posameznih klubov bo dejansko odvisno, ali bodo takšne dogovore tudi dosegli,« sporočajo iz NZS, ki je medtem že sprostila del finančnih sredstev za klube v letošnjem letu. Zveza bo prav tako nagradila klube, ki tekmujejo z domačimi igralci. »NZS se bo na vsak način odgovorno obnašala do vseh deležnikov v slovenskem nogometu, kar pomeni ustrezno sodelovanje in pomoč vsem, ki v nogometu nastopajo od amaterske ravni navzgor.«

Psihološka igra v Novi Gorici

Čeprav je nogometna zveza zaključila tekmovanje v drugi ligi, Goričane v primeru dokončanja prve lige čakajo še kvalifikacije za preboj v najvišji rang tekmovanja z devetouvrščenim prvoligašem. To pomeni, da se bo Gorica v primerjavi s tekmecem znašla v neenakovrednem položaju, saj moštvo ne bo v tekmovalnem ritmu. Goričani so edino tekmo v letu 2020 odigrali 8. marca proti Dobu, do predvidenega začetka kvalifikacij ob koncu julija ali začetku avgusta pa jih čakajo samo treningi. Bodo kvalifikacije regularne? »Če bodo kvalifikacije odigrane, bo imel prvoligaš ogromno prednost, saj bo do takrat odigral enajst zahtevnih prvoligaških tekem. Regularnost kvalifikacij bo vprašljiva, a nam ne preostane drugega, kot da se po najboljših močeh pripravimo na ključno tekmo sezone. Čaka nas psihološka igra z dvema mesecema treningov brez tekem,« pravi tehnični direktor goriškega kolektiva in nekdanji slovenski reprezentant Matej Rožič Mavrič.

Goričani so treninge odprli na začetku tedna. Ker imajo igralci status samostojnih podjetnikov, so izkoristili državno pomoč. »Finančne razmere niso rožnate. Borimo se iz dneva v dan, da zagotovimo osnovna sredstva. Težave se kopičijo tudi zaradi velikega izpada dohodkov v goriški regiji, ki jo je kriza prizadela zaradi zaprtja mejnih prehodov z Italijo,« je povedal Rožič Mavrič. V Gorici so podprli odločitev NZS o zaključitvi druge lige, kjer zaradi neodigrane zadnje tretjine prvenstva ne bodo razglasili zmagovalca. V prvo ligo tako neposredno potuje Koper, ki si je pred Gorico po dvajsetih odigranih tekmah zagotovil tri točke prednosti: »Znašli smo se v položaju, ko vsi klubi druge lige ne bi zmogli zadostiti vsem zahtevam za nadaljevanje prvenstva, zato je bila odpoved druge lige razumljiva odločitev. V Gorici bi raje zaključili sezono na igrišču, kjer bi imeli priložnost za dokazovanje svoje kvalitete, a razumemo trenutni položaj športa.«

Gorica je med zagovorniki ideje o širitvi prve lige na dvanajst moštev. »Ker ne moremo vedeti, ali bodo prvoligaši lahko do konca odigrali sezono, se širitev lige ponuja kot idealna rešitev. V prvo ligo bi v tem primeru napredovala Koper in Gorica, ki sta tradicionalna prvoligaša in imata skupaj pet naslovov državnega prvaka,« je argumentiral Matej Rožič Mavrič. Nogometna zveza po naših informacijah ne načrtuje širitve prve lige, ker med drugim obstaja preveliko tveganje, da vsem klubom v času krize ne bi uspelo izpolniti licenčnih pogojev za nastopanje v ligi.