Predstojnik zobozdravstvene enote v mariborskem zdravstvenem domu Gorazd Sajko, ki je tudi vodja odbora za zobozdravstvo pri Združenju zdravstvenih zavodov Slovenije, je za STA dejal, da so zobozdravniki začetek dela specialističnih ambulant načrtovali že za 4. maj, a so takrat dobili navodila, da še ne smejo zagnati dejavnosti.

Zdaj so dočakali odlok pristojnih, ki pa je po njegovih besedah prestrog. "Pod sedanjimi pogoji in na takšen način je skoraj nemogoče, da bi delali. Če ne zaradi drugega, že zaradi finančnih sredstev, zmanjka lahko tudi določene opreme in podobno. Zato smo se na današnji videokonferenci v sklopu združenja zdravstvenih zavodov dogovorili, da pripravimo alternativne predloge," je dejal Sajko.

Namesto 15 do 25 zgolj 7 bolnikov na dan

Po njegovih besedah želijo predvsem, da bi bili predvideni ukrepi priporočljivi, ne pa obvezni. Ob tem upa, da bodo njihove predloge jemali resno, saj bodo že tako ali tako morali namesto prejšnjih 15 do 25 obravnavati ne več kot sedem bolnikov na dan.

"Do tega bo prišlo že, če ne bi upoštevali vsega, kar je zapisano v odloku. Po vsakem pacientu bi namreč morali zračiti deset minut in dezinfecirati celotno zobno enoto. Mi menimo, da je dovolj, če delamo z zaščitno masko in s plastičnim vizirjem, morda z očali in kapo ter delovno obleko," je dejal Sajko.

V ZD Maribor so pripravili vso potrebno logistiko, ta teden ali pa vsaj v ponedeljek pa bodo odprli vseh svojih 52 ordinacij v Mariboru in okoliških občinah. Nekaj zaščitnih sredstev še imajo, saj je bila pri njih ena od vstopnih točk.

V Zdravstvenem domu Novo mesto so začeli postopno odpirati zobozdravniške ambulante, približno polovica od 11 ambulant te ustanove pa bo začela delati v torek. V zobozdravstvenih ambulantah bodo upoštevali vse zaščitne ukrepe, za sprotno delo imajo dovolj zaščitne opreme, je za STA povedala direktorica Zdravstvenega doma Novo mesto Alenka Simonič.

Medtem pa v ZD Celje zobozdravstvene ambulante ta teden še ne bodo odprte, saj imajo osebne zaščitne opreme dovolj samo za dežurno ambulanto v sklopu vstopne točke, nikakor pa ne za vse ostale ambulante, je za STA povedal strokovni direktor doma Marko Drešček. Ko bodo prejeli opremo, bodo delo organizirali tako, da bo vsaka ambulanta naročala svoje bolnike, a v večjih časovnih razmakih kot pred epidemijo.

V ZD Koper so se odločili, da bodo zobozdravstvene ambulante odprli z naslednjim ponedeljkom, torej z 18. majem, ta teden pa bodo izkoristili za pripravo ambulant glede na smernice, je za STA povedala Vasja Degrassi Bisaki. Večina zobozdravnikov koncesionarjev, ki delujejo v prostorih koprskega zdravstvenega doma, pa se je medtem odločila za odprtje že v tem tednu.

Tudi na Gorenjskem se izvajanje zobozdravstvenih storitev še ni začelo. Steklo naj bi najpozneje prihodnji ponedeljek, prej pa je potrebno poskrbeti za organizacijo, je za STA povedal direktor Osnovnega zdravstva Gorenjske Jože Veternik. V čim krajšem času se bo sestal kolegij za zobozdravstvo na Gorenjskem in pripravil novo organizacijo dela.

Najpozneje s prihodnjim ponedeljkom naj bi prenehala delovati enotna zobozdravstvena ambulanta v Kranju. Svoja vrata naj bi odprla vsaj po ena zobozdravstvena ambulanta na vseh lokacijah, kjer Osnovno zdravstvo Gorenjske opravlja zobozdravstveno dejavnost.

Pri tem še ni jasno, ali bo vsak zobozdravnik deloval samostojno in ali se bodo v organizacijo vključili tudi koncesionarji, ki v gorenjskem zobozdravstvu predstavljajo večino. "Ker smo vsi pred problemom zaščitne opreme, bo verjetno vsaj v prvi fazi treba sodelovati," je ocenil Veternik, ki je kolegij pozval k pogovoru s koncesionarji.

Tudi v ZD Velenje in Trbovlje zobozdravstvene ambulante ostajajo še naprej zaprte.

V novogoriškem zdravstvenem domu bodo po besedah strokovnega vodje tamkajšnje zobozdravstvene enote Gorana Štekarja pričeli z delom čez teden dni. Do tedaj bodo nakupili zadostne količine zaščitne opreme. Od srede bodo v službi vsi zobozdravniki in ostalo medicinsko osebje, ki bodo pregledali naročila bolnikov in jih prenaročili. Bolnikom ne bo treba klicati v ordinacijo, saj jih bodo obvestili o novem terminu.

So pa danes vrata odprle že nekatere koncesijske in samoplačniške zobozdravstvene ambulante. Med njimi je Dentalni center Tatalović, v katerem deluje pet stomatoloških timov. Kot je za STA pojasnil Peter Tatalović, lahko v ordinacijo vstopajo le naročeni pacienti, dan prej jih pokličejo in v skladu z navodili preverijo, ali imajo oz. so imeli simptome okužbe s koronavirusom oz. so bili v stiku z okuženo osebo.

V prvih dneh odprtja bodo v njihovem zobozdravstvenem centru delali od 8. do 19. ure, ne pa tudi ob vikendih. Po tednu ali dveh, ko bodo poskrbeli za prvi val pacientov, pa se bodo vrnili na običajni osemurni delovnik.

Štirje timi sicer skrbijo za naročene bolnike, peti pa za bolnike z nujnimi težavami. Dežurni zobozdravnik jih sprejme še isti dan, a po enakem protokolu: ob naročeni uri in ob upoštevanju vseh varnostnih ukrepov. V dentalnem centru delajo z ustrezno zaščitno opremo, zaloge imajo za mesec dni nemotenega delovanja vseh petih timov. Tatalović je sicer poudaril, da pacienti, četudi so morali na zobozdravstveno storitev čakati več tednov, razumejo situacijo in so "neverjetno potrpežljivi".