Obrambo naslova svetovnega prvaka je 23-letni Gajser začel z dvema drugima mestoma na dirkah za veliko nagrado Velike Britanije in Nizozemske, nato je sledila prekinitev sezone zaradi novega koronavirusa. »Škoda, bil sem v zelo dobri formi, hitrost je bila prava, občutki na motorju tudi, užival sem v vožnjah. Zato seveda nisem bil vesel, ko so prekinili sezono, a to je bila pač višja sila. A niti sanjalo se mi ni, da bo premor tako dolg, zagotovo pa bo trajal še kar nekaj mesecev,« pravi Tim Gajser, ki upa, da se bo sezona nadaljevala z dirko v Rusiji 5. julija. Toda možnosti so žal iz dneva v dan manjše, kajti razmere v državi se zelo slabšajo: do včeraj je bilo že skoraj 1500 mrtvih in okoli 155.000 okuženih.

Za Špelo ima zgolj pohvale

Dirk torej ne bo vsaj do julija, nato pa naj bi bil koledar precej bolj zgoščen kot po prvotnem razporedu. »Dirke si bodo sledile iz tedna v teden, brez premora, a kaj drugega kot organizacija osmih dirk osem zaporednih koncev tedna verjetno ne pride v poštev. Časa za počitek ne bo, zato tudi med karanteno veliko delam na telesni moči, da bom kasneje čim lažje zdržal naporni ritem tekmovanj. Če si fizično močan, lahko predvsem v končnicah voženj iz sebe iztisneš še kanček več od tistih, ki takrat niso več tako sveži,« pojasnjuje šampion iz Pečk pri Makolah (zdaj domuje v Framu), ki že tako spada med telesno najmočnejše dirkače v elitnem motokrosističnem razredu MXGP.

Z dekletom Špelo Motaln je zadnja dva meseca urejal hišo, v naravi se je posvečal predvsem kondicijskim treningom, na motorju pa je bil dokaj redko. »Doma imam fitnes, v katerem lahko nemoteno vadim. Na motorju sem minimalno, v povprečju zgolj enkrat tedensko. Le toliko, da ohranjam občutek za vožnjo. Poleg fitnesa tudi veliko tečem in kolesarim. Več se z motorjem vozi Špela. Ima svoj motor znamke Honda, s katerim se že kar dobro vozi, a mislim, da ne bo nikoli tekmovala,« v šali navrže Tim, ki je nasploh poln pohvalnih besed na Špelin račun. »Ves čas pridno skrbi zame in kuha. Tako je bilo že pred karanteno in tako je tudi med njo. Kuharija mi ne gre od rok, le včasih kaj pripravim na žaru. Zato pa Špeli bolj pomagam pri drugih hišnih opravilih, saj skorajda nimam drugih obveznosti.«

Komaj čaka vrnitev na steze

Trikratni svetovni prvak (v MX2 leta 2015, v MXGP v letih 2016 in 2019) se še vedno ni povsem privadil na trenutne razmere zaradi pandemije koronavirusa. »Priznam, občutki so zares čudni. V normalnih okoliščinah sem bil skoraj vsak konec tedna v drugem delu Evrope ali sveta. Zato upam, da se bo letošnja sezona čim prej nadaljevala. Želim si tekmovati in komaj čakam, da se vrnem na steze,« upa Gajser, sočasno pa se zaveda, da bo precej čudno dirkati pred praznimi tribunami. Sploh zanj, ki ima zelo zveste navijače v rumenih in rdečih majicah, ki ga spremljajo skoraj povsod po svetu. »Na vsaki dirki za svetovno prvenstvo je bilo 20.000, 30.000 ali celo več navijačev, tudi zelo veliko mojih, ki so vedno ustvarili čudovito vzdušje. Če res ne bo druge rešitve, da bi rešili sezono, so dirke brez gledalcev seveda nujen ukrep. Za vse nas bo to pač nekaj zares novega in nenavadnega.«

Brez stikov s tekmeci

S tekmeci nima nobenih stikov niti s pomočjo sodobnih tehnologij, je pa ves čas v navezi s svojim moštvom Honda, predvsem s fizioterapevtom in mehaniki. Ti večinoma prihajajo iz Italije, ki je med državami, ki jih je pandemija koronavirusa najhuje prizadela. »Za vse nas se je življenje zelo spremenilo. A treba je ostati pozitiven, čeprav so nam vsi ti preventivni ukrepi omejili velik del svoboščin. Pred tem je bil življenjski ritem neverjeten in stresen, iz leta v leto hujši, časa ni bilo nobenega. V zadnjih tednih se je vse nekoliko umirilo, ljudje so začeli uživati tudi v drugih stvareh in zdaj verjetno drugače gledajo na življenje,« se zaveda aktualni svetovni prvak. Zaradi koronavirusa je zastalo svetovno gospodarstvo, kriza je in bo vedno večja, prav tako izpad prihodkov na vseh ravneh. »To so pač logične in normalne posledice pandemije. Kar se tiče mojih financ, lahko rečem, da je v mojem moštvu vse v redu. Za zdaj nisem seznanjen oziroma nič ne vem o tem, da bi mi morebiti zmanjšali plačo.«