Po torkovi razrešitvi in krivdi, ki jo je nanj zvalil minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek, je nekdanji direktor zavoda za blagovne rezerve Anton Zakrajšek danes zanikal vsakršno vpletenost v sporne posle. V torek zvečer je minister Počivalšek namignil, da naj bi bil Zakrajšek, četudi je že mesec dni v samoizolaciji, udeležen pri nabavi zaščitne opreme. »Od doma je sodeloval pri vseh poslih zavoda in ministrstvo ga je za nekatere posle, ki jih je opravil, opozorilo, da niso izvedeni v funkciji dobrega gospodarja,« je rekel Počivalšek in šokiral Zakrajška. »Nikakor nisem jaz izbiral dobavitelja. Očitno tisti, ki so delovali v ozadju in na zavod pošiljali podatke, s kom naj izvedemo naročilo, želijo zdaj zvaliti vso krivdo na zavod in name,« je bil oster Zakrajšek.

Ost uperil v Počivalškovo in Toninovo ministrstvo

Zakrajšek je dejal, da je bil sprva začuden, ko je vlada zadolžila zavod za nabavo zaščitnih sredstev, saj niso imeli ne izkušenj ne kadra. »Zakaj niso za to zadolžili ministrstva za zdravje, za javno upravo, uprave za zaščito in reševanje ali pa morebiti bolnišnic samih?« se je vprašal. Ponudbe dobaviteljev so po razglasitvi epidemije začele kar deževati na naslov zavoda. Navodila, kako ravnati z njimi, pa so se spreminjala iz dneva v dan.

Zavod je 20. marca prejel navodilo ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo, da je treba vse ponudbe potencialnih dobaviteljev posredovati v pregled na ministrstvo. Tri dni zatem so prejeli nova navodila, od tedaj je ponudbe pregledovalo ministrstvo za obrambo oziroma uprava za zaščito in reševanje. Še dan kasneje je vlada imenovala medresorsko delovno skupino pod vodstvom Damijana Jaklina, državnega sekretarja na ministrstvu za obrambo, ki je odtlej bdela nad ponudbami. »Ko je zavod od uprave za zaščito in reševanje pridobil pisno informacijo o ustreznosti ponudbe, je izvedel naročilo,« zatrjuje Zakrajšek. »Vse dobavitelje respiratorjev in njihove ponudbe so preverjali na gospodarskem ministrstvu, ker na zavodu nimamo strokovnjakov s tega področja. Zavodu so pisno sporočili, s kom naj izpelje naročilo. Prav tako so vse predhodne postopke z domačimi izdelovalci zaščitnih mask, to so Korez Sorting Group, Zaščita Lukač, Konfekcija Marja (družba je v lasti žene bratranca ministra Počivalška in je državi dobavila 75.000 zaščitnih mask, op. a.), koordinirali na ministrstvu za gospodarstvo oziroma na upravi za zaščito in reševanje. Zavod je na podlagi njihovih pisnih sporočil samo izvedel naročilo,« je piše Zakrajšek.

Sami so od ponudnikov zahtevali dokumentacijo o opremi (sliko, certifikat), šele nato so sklenili pogodbo, te so bile za vse domala enake. Mitja Terče, ki je zavodu pro bono svetoval od konca marca, a brez pooblastil, je kljub temu povzročil več konfliktov in izvajal mobing nad zaposlenimi, je še navrgel Zakrajšek.

V zmedi so posli ubrali svojo pot

V zmedi, ki je vladala pri nabavi, smo mediji odkrili kopico nepravilnosti. V zavodu za blagovne rezerve so denimo pri družbi Public Digital Infrastructure Joca Pečečnika naročili kar 400.000 zaščitnih očal za trajno uporabo po ceni 4,46 evra za kos. To je kar trinajstkrat več, kot je vseh delavcev v zdravstvu, vsi pa očal ne bodo potrebovali. Tudi nabavna cena očal je trikrat višja od cen kitajskih posrednikov, izhaja iz ponudbe, ki smo jo pridobili na Dnevniku. Kljub temu na zavodu vztrajajo, da je bila »količina primerna«, za tako število pa so se odločili na podlagi »potreb bolnišnic, zdravstvenih domov, lekarn, domov starejših občanov«, so našteli. O ceni se niso vprašali. »Cena za kos je bila določena v ponudbi in glede na dejstvo, da ni bilo pričakovati dobave več kot nujno potrebnih sredstev, je bila sprejemljiva. Tako so narekovale tržne zakonitosti ponudbe in povpraševanja,« so zapisali. Posel sta odobrila tako ministrstvo za gospodarski razvoj kot uprava za zaščito in reševanje, so zatrdili.

Zavod je Pečečniku naročil tudi dobavo sterilnih (lateks) rokavic, ki so jih te dni delili domovom za ostarele. Sterilne rokavice so za sedanje razmere nepotrebne, saj se uporabljajo v kirurgiji. Za zaščito pred koronavirusom medtem zadoščajo pet- ali desetkrat cenejše nitrilne rokavice, opisujejo sogovorniki. Zavod je sicer nitrilne rokavice naročil pri štirih dobaviteljih, pri Pečečniku in družbi Freja pa tudi bolj vzdržljive – in dražje – rokavice iz vinila in lateksa. Freja je dobavila 93.000 omenjenih rokavic po enotni ceni 7 centov, Pečečnik pa pet milijonov rokavic za štiri milijone evrov. »Dobavljene so bile rokavice skladno z naročilom. Prevzete rokavice smo plačali po 0,8 evra,« so o Pečečnikovem naročilu sporočili iz zavoda. Naši sogovorniki so to naročilo opisali kot finančno popolnoma neracionalno in nepotrebno.

Iz seznama dobave zaščitne opreme je namreč razvidno, da se cena para nitrilnih rokavic pri drugih dobaviteljih giblje od 5 do 7 centov, cena sterilnih pa do 70 centov za par. Država bo Pečečniku za par plačala še 10 centov več. Cena za par sterilnih rokavic pri kitajskih dobaviteljih je 16 centov.