Ameriški mediji s CNN in Bloombergom na čelu so dvignili kar nekaj prahu s sklicevanjem na obveščevalne vire, da je 36-letni severnokorejski voditelj Kim Jong Un po operaciji v smrtni nevarnosti. Ni prvič, da so se ob Kimovi daljši odsotnosti, ki traja zdaj že deset dni, začela ugibanja o njegovem zdravju, ki pa jih zaradi izoliranosti režima tudi tokrat ni mogoče preveriti. Svetovalec ameriškega predsednika za državno varnost Robert O'Brien je dejal, da poročila o tem »zelo podrobno spremljamo«.

Ugibanja so se začela širiti, ko se Kim 15. aprila ni pojavil na slovesnostih ob rojstnem dnevu svojega deda Kim Il Sunga (1912–1994), ustanovitelja Ljudske demokratične republike Koreje, ki ga je Stalin postavil za voditelja severnega dela Korejskega polotoka, ki ga je zasedla Rdeča armada. Kim Jong Un se tako prvič po letu 2011, odkar je prišel na oblast po smrti očeta zaradi srčnega napada, v javnosti ni osebno poklonil dedu na »dan sonca«, ki je eden najpomembnejših državnih praznikov. Pojavile so se samo rože v njegovem imenu, Kim pa je zadnjič nastopil v javnosti 11. aprila, ko je vodil sejo politbiroja in pozval k »ostrim ukrepom« proti koronavirusu, čeprav po uradnih podatkih okuženih ni. Menda je bil potem še 12. aprila na obisku v letalskem oporišču na zahodu države, kjer je na posnetkih videti sproščen.

Težave zaradi kajenja, stresa in kilogramov

Južnokorejska vlada novice o kritičnem stanju severnokorejskega diktatorja, ki so jo skupaj z omenjanjem njegove »možganske smrti« povzemali mediji po svetu, ni potrdila. »Zaznali nismo ničesar takega, iz česar bi lahko sklepali na to,« je dejal govornik vlade v Seulu, ki ima preko svojih obveščevalcev bolj natančne podatke o dogodkih v severni sosedi. Podobno menijo v vrhu kitajske partije, poroča Reuters. V Severni Koreji ni opaziti znamenj, ki bi kazala, da bi lahko prišlo do sprememb na oblasti.

Zato pa v južnokorejski vladi menijo, da ima Kim »najbrž težave z zdravjem, a te niso resne«. Prekomerna telesna teža, pitje alkohola, uživanje nezdrave hrane in strastno kajenje že dlje časa napajajo govorice o zdravstvenih težavah. Njegova žena se je članom južnokorejske vlade potožila, da ga ne more odvaditi od kajenja. Septembra in oktobra 2014 je Kim za 40 dni izginil, nakar se je pojavil s palico, južnokorejske tajne službe pa so razkrile, da so mu odstranili cisto na gležnju. Takrat se je podobno kot zdaj pojavila trditev, da je po neuspešni operaciji možgansko mrtev.

Izpostavljena vloga sestre

Morda se velja zanesti na seulsko spletno stran Daily NK, za katero pišejo prebežniki iz Severne Koreje in ki je te dni poročala, da so Kima 12. aprila operirali na srcu v bolnišnici severno od Pjongjanga. Vendar se Daily NK pri tem opira samo na en vir. Kirurgi so se po njegovih trditvah že vrnili v Pjongjang, ker da Kim uspešno okreva v vili ob bolnišnici, ki je namenjena zdravljenju vladajoče družine. Operacija, pravijo, je bila nujna, ker se mu je zdravje v zadnjih mesecih zaradi omenjenih razvad poslabšalo.

Če bi se z Unom res kaj zgodilo, bi ga morda nasledila njegova 32-letna sestra Kim Yo Jong, ki mu že pomaga vladati in skrbi za njegovo javno podobo. V zadnjih mesecih se je kot drugi človek režima pogosto pojavljala na naslovnicah severnokorejskih časopisov. Marca je obsodila Južno Korejo zaradi njene kritike severnokorejskih vojaških vaj, pohvalila pa predsednika ZDA Trumpa, ko je ponudil pomoč v boju proti pandemiji. Redno se pojavljala ob bratu, pred nekaj dnevi je postala članica politbiroja, sicer pa sta se z Unom pred več kot dvajsetimi leti skupaj šolala v Švici.