V Velenju nastanjeni je sicer stanovalec samskega doma v Ljubljani, ki se mu karantena izteče v soboto. Nastanjene v karanteni v Postojni pa so v sredo obiskali predstavniki Nacionalnega inštituta za javno zdravje ter se z njimi pogovarjali predvsem o njihovem zdravstvenem stanju in možnosti za odhod iz karantene, je pojasnil poveljnik regijskega štaba CZ za Notranjsko Sandi Curk.

V zadnjih dneh se sicer v Slovenijo vračajo slovenski državljani iz Avstrije in Švice, ki so bili tam na začasnem delu v turizmu. Pričakujejo tudi vračanje tujih delavcev na delo v Slovenijo ob zagonu proizvodnje, ki morajo ob prihodu v državo prav tako prestati karanteno. Zanje mora nastanitev in stroške v karanteni plačati njihov delodajalec v Sloveniji.

Na območju regijskega štaba Civilne zaščite za Notranjsko pa je po besedah Curka tudi vse več starejših oseb, ki jim je potrebno pomagati, na primer pri iskanju zdravniške pomoči in prevozih do zdravnika zaradi kroničnih bolezni.

Večjemu številu teh starostnikov so pred izbruhom epidemije pomagali njihovi otroci ali ostali svojci, ki živijo v tujini, ki pa zdaj zaradi ovir pri prehajanju državne meje iz Italije ali Hrvaške ne morejo več. "Iz dneva v dan ugotavljamo, da je takih starostnikov, ki potrebujejo našo pomoč, kar precej," je povedal Curk.

Veliko pa je tudi klicev občanov, ki potrebujejo psihosocialno pomoč. To preko telefonskega pogovora zagotavljajo zdravstveni domovi in centri za socialno delo na tem območju.