Že od konca marca se sadjarji, pa tudi nekateri pridelovalci zelenjave, spopadajo z nizkimi temperaturami, ki jemljejo pridelek. Danes so bile jutranje temperature po državi večinoma od minus ena do minus štiri stopinje Celzija, v Ratečah so po podatkih agencije za okolje ob 7. uri namerili minus šest stopinj, medtem ko so v Bilju pri Novi Gorici namerili šest stopinj nad ničlo, na Letališču Portorož pa eno stopinjo Celzija.

Jablane se ponekod nahajajo v polnem cvetu ali so odcvetele, hruške so skoraj povsod odcvetele, češnje so ponekod v cvetu, ponekod so odcvetele. V tej razvojni fazi so drevesa zelo občutljiva.

»Cvetove v polnem cvetenju pozeba prizadene pri minus 1,5 stopinje Celzija, komaj nastali plodiči takoj po cvetenju pa so poškodovani pri minus eni stopinji,« je pojasnila Metka Hudina, ki je tudi profesorica za sadjarstvo na ljubljanski biotehniški fakulteti in se v domačih sadovnjakih na devetih hektarjih v Bistrici ob Sotli tudi sama ukvarja s pridelavo jabolk in hrušk.

V domačih sadovnjakih so tudi to noč oroševali polovico nasadov, kjer imajo urejen sistem. Začeli so v torek zvečer ob 23. uri, ko se je temperatura spustila pod ničlo, in bodo oroševali predvidoma do okoli 11. ure danes. Računa, da bodo vsaj del pridelka s tem rešili. Tam, kjer nimajo oroševalnega sistema, je drevje pomrznjeno.

»Letošnja pomlad je zelo neugodna, tega, da bi tako dolgo to trajalo, tudi najstarejši sadjarji ne pomnijo,« je dodala strokovnjakinja za sadjarstvo.

Bolj točne ocene posledic letošnje pozebe, ki še lahko nastopi do sredine maja in je prizadela nasade sadnega drevja po vsej Sloveniji, bodo znane konec junija. Samopreskrba s sadjem bo letos dodatno okrnjena, sadjarska stroka pa opozarja, da je panoga zaradi ujm v zadnjem desetletju že precej izčrpana.