Stella Morris, 37-letna odvetnica, je v ganljivem intervjuju, med katerim so ji večkrat po licih polzele solze, dejala, da se je odločila razkriti razmerje, zaroko in skrivno družino, ki jo imata z 48-letnim Julianom Assangeom, ker se boji za njegovo življenje zaradi epidemije novega koronavirusa, ki je v Britaniji zahteval že več kot deset tisoč življenj.

Zdi se neverjetno, da ne Julianovi prijatelji ne sovražniki, ne ekvadorsko veleposlaništvo, ne britanska policija, ne britanske in ameriške varnostnoobveščevalne službe niso vedeli, da ima že deset let preganjani Avstralec, proti kateremu so na Švedskem novembra lani umaknili vse obtožbe, ne samo partnerico, zaročenko, ampak tudi dva otroka. ZDA od Britanije zahtevajo njegovo izročitev na podlagi osemnajstih točk obtožnice, ki so povezane z objavo 750.000 zaupnih dokumentov in diplomatskih depeš na WikiLeaksu. Njegovi odvetniki pravijo, da bi ga v ZDA obsodili na do 175 let zapora.

Ekvadorsko veleposlaništvo, v katerega se je zatekel junija 2012, mu je odpovedalo gostoljubje aprila lani. Britanska policija ga je nemudoma aretirala in grobo odvlekla iz veleposlaništva. Pristojno britansko sodišče ga je obsodilo na petdeset tednov zapora, ker je s tem, ko je poiskal politično zatočišče v ekvadorskem veleposlaništvu, kršil določila pogojne prostosti. Zaprt je v strogo varovanem londonskem zaporu Belmarsh, iz katerega bije pravno bitko proti izročitvi ZDA, zdaj pa tudi za pogojno prostost.

Na veleposlaništvu skoraj vsak dan

Assangeova odvetnica, zaročenka in mati njunih dveh otrok se je rodila v Južni Afriki. Kot Sara Gonzalez Devant. Preimenovala se je v Stello Morris. Tekoče govori ne samo angleščino, ampak tudi španščino in švedščino. Slednjo zato, ker je veliko let živela na Švedskem. Skupini Assangeovih odvetnikov se je pridružila leta 2011, ko je imela 28 let, ker si je to želela. Takrat se je prvič srečala z njim. Sama pravi, da je bilo najprej njeno obvladovanje švedščine, potem, ko se je zatekel na ekvadorsko veleposlaništvo, pa tudi španščine pomembno za pravno pomoč Julianu.

»Na veleposlaništvu sem bila skoraj vsak dan in sem Juliana zelo dobro spoznala. Leta 2015 sva postala par. Zaljubila sva se. Za mnoge ljudi bi bila norost začeti družino v takih razmerah, za naju je bilo to nekaj razumnega,« pravi Stella Morris. Zaljubiti se v njunih okoliščinah je, po njenih besedah, tudi uporniško dejanje, posebno zaradi veliko poskusov mogočnih sil, da uničijo tvoje življenje in razloge, zaradi katerih delaš to, kar delaš. Rojstvo svojih otrok je spremljal prek videopovezave, oba sinova sta očeta že večkrat srečala. Assange in Morrisova sta se zaročila leta 2017 in se želita poročiti, tudi v zaporu, če ne bo mogoče na prostosti.

Občutek, da se Julianovo življenje bliža koncu

Eden od razlogov za to, da je njuno razmerje, zaroko in družino razkrila svetu, je bil poskus ameriških obveščevalnih služb, da bi se polastile plenice in s tem DNK mlajšega od njunih sinov. »Spoznala sem, da so sile, ki delujejo proti Julianu, neusmiljene. Občutek imam, da se Julianovo življenje morda bliža koncu. Bojim se, da ga ne bom več videla živega. Deset let ga že hočejo zlomiti in poskušajo uničiti njegovo življenje. Gre za dobro znan vzorec, ko gre za žvižgače. Ljudi, ki razkrijejo mogočneže, uničijo,« pravi Stella, ki je prepričana, da Julian zaradi kronične pljučne bolezni ne bi preživel okužbe z novim koronavirusom, ki se širi tudi v zaporih.

Zaradi virusne karantene ga ne more obiskati. Zato poziva k njegovi predčasni izpustitvi, ki naj bi jo oblasti – zaradi virusa – načrtovale za številne nenasilne zapornike. Julian je seveda politični zapornik. Februarja sta dva od njegovih odvetnikov trdila, da so ameriške obveščevalne službe, ko je bil še v ekvadorskem veleposlaništvu, načrtovale njegovo ugrabitev in celo umor z zastrupitvijo, ki bi jo imeli za nesrečo.