Vlada preučuje možnost postopnega zagona tistih dejavnosti proizvodnje, dela storitev trgovine in prometa, ki jih je mogoče izvajati ob zadostni medsebojni razdalji, razkuževanju rok in uporabi zaščitnih mask. Nekatere omejitve bi lahko začeli odpravljati že prihodnji torek, je napovedal predsednik vlade Janez Janša.

Ponovni poskus nadzora nad telefoni?

Sproščanje večine omejevalnih ukrepov bo po premierjevih besedah mogoče, če se bo epidemija še dodatno umirjala, če se bo testiralo več oseb na kritičnih točkah, kot so domovi za starejše, in če bo nadzor okužb boljši. »Bolj ko smo sposobni natančno odkrivati, omejevati in nadzorovati vire okužb, manj omejitev je potrebnih za preostalih 99 odstotkov,« je dejal. Iz njegovih besed je bilo razumeti, da se bo vlada za gibanje med občinami in ponovni zagon javnega življenja odločila, če bo lahko policija oziroma zdravstvena inšpekcija spremljala lokacije komunikacijskih naprav okuženih. Ta ukrep je vlada že sprejela, a ga je nato zaradi nasprotovanja stranke SMC koalicija umaknila. »Ne pozivajmo k sprostitvi omejevalnih ukrepov, če hkrati nasprotujemo predlogu za prostovoljni nadzor virov okužbe,« je dajal Janša.

Ekonomisti že dlje časa opozarjajo, da so lahko večmesečne omejitve za gospodarstvo katastrofalne, Janša pa je ocenil, da poleg tega Evropski uniji in skupni valuti grozi razpad, zato se je treba še posebej zavedati, da bo morala Slovenija nekoč vrniti ves denar, ki si ga sposojamo za blaženje epidemije. Prebivalce je pozval, naj razmišljajo o tem, kako bi lahko Slovenija iz te krize izšla močnejša, konkurenčnejša in uspešnejša.

Potrebni natančni načrti

O tem, kako naprej, razmišljajo tudi v slovenskem zdravstvu, morebitna skupna strategija pa za zdaj ni znana. Da pripravljajo ukrepe, ki bi veljali po zajezitvi sedanjega vala epidemije, je v ponedeljek pojasnil vršilec dolžnosti direktorja Nacionalnega inštituta za javno zdravje Ivan Eržen, ki pa poudarja, da gre za odločitev vlade. Izhodno strategijo pripravljajo tudi v UKC Ljubljana, kjer nameravajo dodatne bolnike zdraviti popoldan in ob koncu tedna.

Skupne evropske strategije za odpravljanje ukrepov za zdaj ni, Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) pa je opozorila, da jo morajo države izvajati po korakih. Vsaka država mora dobiti čim bolj natančno sliko o razširjenosti okužb in o učinkovitosti ukrepov, je v ponedeljek dejal epidemiolog z WHO Michael J. Ryan. Opozoril je, da morajo v času sproščanja epidemiologi intenzivno iskati okužene in jih izolirati, vsi prebivalci pa morajo še naprej upoštevati navodila, ki omejujejo širjenje bolezni.

Nasvet nemške stroke

Najprej je treba znova odpreti vrtce in šole, priporoča analiza 14 strokovnjakov z nemških univerz in drugih strokovnih centrov, ki je bila objavljena na spletnih straneh inštituta Ifo. Pri tem je treba upoštevati tudi medsebojni vpliv različnih področij: »Mnogi ljudje ne morejo na delo, če so vrtci in šole zaprti.« Izpostavljajo tudi visoko avtomatizirano proizvodnjo, kjer je manjša možnost za okužbe zaposlenih. Smiselno je še, da se omejitve prej sprostijo v tistih regijah, kjer je manj okužb ali pa manj možnosti za njihovo širitev. Dlje pa je mogoče z odpravo omejitev počakati v tistih panogah, kjer je lažje delati od doma. Da bi lahko kljub postopnemu sproščanju omejitev uspešno zamejevali širjenje okužb, pa bo pomembno tudi, da bo zaščitne opreme dovolj in da bo jasno, kje in kako jo uporabljati. Prav tako je nujno široko testiranje, s katerim bi imeli pregled nad okužbami in tudi nad odpornostjo proti novemu koronavirusu, ki jo imajo nekdanji bolniki. Pogledati je treba tudi, v katerih regijah je več prostih zmogljivosti v zdravstvu.

Slovenija sledi Avstriji

Tako kot je bila pred slabim mesecem Slovenija med evropskimi državami, ki so prve uvedle stroge omejevalne ukrepe, je zdaj med prvimi, ki so napovedale sproščanje. Za zdaj je bila pri tem najbolj natančna Avstrija, kjer bodo že v torek spet odprli nekatere manjše trgovine, na primer tiste s tehničnim in gradbenim materialom. Preostale trgovine bodo odprli v začetku maja. Nadzor na vhodu v trgovine bo ostal, saj bodo še vedno preprečevali preveliko koncentracijo kupcev. Omejitve gibanja bodo v naši severni sosedi ostale do konca meseca, na vlakih in avtobusih bodo morali potniki nositi zaščitne maske. Z začetkom maja se bodo odprli tudi frizerski in masažni saloni. Restavracije in hoteli naj bi začeli delovati sredi maja. Šele takrat bodo v naši severni sosedi oprli šole.

Poleg naše severne sosede so se za sprostitve že odločili na Danskem, kjer pa so se odločili za drugačno pot. Že čez teden dni bodo odprli vrtce in šole za otroke do 11. leta starosti. Starejši otroci bodo v šole odšli 10. maja in vsaj do takrat bodo veljali tudi vsi drugi omejevalni ukrepi.

Vsebina nemškega načrta, ki jo je agencija Reuters objavila neuradno, predvideva odpiranje trgovin in na nekaterih območjih tudi šol. Hkrati pa napoveduje obvezno nošenje mask v javnosti in hitro iskanje ljudi, s katerimi so bili okuženi v stiku. Odredili jim bodo obvezno karanteno na domu ali pa v enem od hotelov.