Zoisove štipendije država namenja dijakom in študentom z nadpovprečnimi ocenami kot spodbudo za njihovo delo in doseganje izjemnih dosežkov. Zakon o štipendiranju med drugim določa, da lahko takšno štipendijo pridobi dijak ali študent, ki ima dovolj visoko povprečno oceno (ali je zlati maturant) in je hkrati dosegel izjemni dosežek.

Kot izjemni dosežek zakon med drugim opredeljuje najvišja mesta ali zlato in srebrno priznanje iz znanja na državnih in mednarodnih tekmovanjih, priznanja za najboljše raziskovalne naloge, nagrajeno znanstvenoraziskovalno ali umetniško delo ter objavo znanstvenoraziskovalne naloge ali prispevka v strokovni ali znanstveni publikaciji.

Ker državnih pa tudi mednarodnih tekmovanj, na katerih bi lahko dijaki osvojili omenjene dosežke, trenutno praktično ni, se postavlja vprašanje, kaj se bo zgodilo, če bodo šole zaradi epidemije novega koronavirusa zaprte dlje časa in vseh tekmovanj ne bo mogoče izvesti.

Pogoje bodo prilagodili

Na ministrstvu za delo so na vprašanje STA, ali bodo v tem primeru spremenili pravila za pridobitev Zoisove štipendije, odgovorili, da se zavedajo, da je trenutni položaj nepredvidljiv, "v vsakem primeru pa bomo pogoje prilagodili položaju, da bodo lahko šolajoči kandidirali za pridobitev Zoisovih štipendij". Povsem konkretnega odgovora glede tega, kako bodo ravnali, sicer še ne morejo podati, saj se, kot so pojasnili, usklajujejo tudi z drugimi resorji, predvsem z ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport.

Lani je razpis za dodelitev Zoisovih štipendij za šolsko oziroma študijsko leto, ki trenutno teče, izšel 10. junija. Osnovna razpisana mesečna štipendija za dijaka je znašala 120 evrov, za študenta pa 140 evrov.