Za nekatere je bil ob začetku trenutnih razmer prvi nakup zaloga hrane, za druge toaletni papir, mnogi Američani pa so hitro zavili v trgovine z orožjem in strelivom. Nacionalne statistike sicer še ni, toda iz vseh zveznih držav poročajo o naglem porastu prodaje. Trgovina v Georgii Adventure Outdoors, ki se oglašuje kot največja tovrstna v ZDA, letos opaža 400-odstotno porast prodaje – kot je poročal CBS, gredo najbolj v promet polavtomatske puške AR-15, 9-milimetrske pištole in šibrovke. Spletni prodajalec streliva Ammo.com poroča o več kot 200-odstotnem skoku prodaje, v Koloradu pa kar o tisočodstotnem zvišanju. Število varnostnih preverjanj kupcev se je glede na enako lansko obdobje početverilo.

To za Američane ni nenavadno. Tako je v vsaki krizi (denimo po 11. septembru ali bolj nedavno ob opozorilih pred napadi Islamske države), tako je tudi vselej, ko se napoveduje možnost prihoda demokratskega predsednika, ker so ti praviloma bolj naklonjeni omejitvam posesti orožja (vsaj glede določenih tipov orožja).

Sicer so tudi v Evropi pred zaprtjem trgovin opažali porast prodaje orožja, so pa Združene države glede tega vendarle specifične. »V orožju je nekaj, kar pomiri naše strahove, tako kot toaletni papir očitno pomiri naše nelagodje… Američani smo kulturno nasledili mišljenje, da so puške rešitev za številne naše probleme,« je zapisal komentator Chuck Avery in dodal, da to izhaja še iz časov upora proti Britancem. Eden slednjih, član znamenitih montypythonovcev John Cleese, se je v teh dneh sicer šalil, da se mu zdi »strašansko smešno, da je odgovor nekaterih Američanov na virus to, da kupijo orožje«, ni pa bil deležen preveč prijaznih odgovorov.

Nujne so bolnišnice, lekarne, živilske in orožarske trgovine

Prodaji orožja pa tudi vnaprej ne kaže slabo. Vlada predsednika Donalda Trumpa je namreč določila, da prodajalne orožja sodijo med nujne storitve in naj torej ostanejo odprte tudi takrat, ko bo morala vrata zapreti večina storitvenih obratov in neprehranskih trgovin. Prav tako so med ključne všteli strelišča in tovarne oziroma proizvajalne obrate orožja. Na seznamu nujnih storitev in obratov so še bolnišnice, lekarne in trgovine. Seznam je sestavila državna agencija za kibernetično varnost in varnost infrastrukture, gre pa za priporočila oziroma napotila zveznim državam, ki jim te niso obvezne slediti.

Znano je, da je Trump naklonjen orožarski industriji in nacionalna orožarska zveza je tudi pozdravila odločitev vlade. Skupina Brady, ki se bori proti nasilju z orožjem, pa je zahtevala pojasnila o tem, zakaj se je vladna agencija odločila prodajalne orožja uvrstiti na seznam nujnih storitev. Opozarjajo, da prodaja orožja v nasprotju s trgovinami z živili zahteva precej bližnji stik prodajalca in kupca. ba