Sledenje posameznikom prek mobilnih telefonov med pandemijo prihaja, tako kot sam koronavirus, iz Azije. Po Kitajski je domovinsko pravico med demokratičnimi državami najprej dobilo na Tajvanu. Milo Hsieh, tamkajšnji novinar, ga je na twitterju na kratko opisal takole: »Baterija telefona, ki ga spremlja tajvanska vlada za uveljavljanje in nadzor karantene, se mi je izpraznila ob 7.30. Do 8.15 so me klicali iz štirih različnih enot, ob 8.20 pa je na moja vrata potrkala policija.«

Po terorističnih napadih na ZDA leta 2001 so operaterji v praktično vseh državah omogočili zbiranje podatkov z mobilnih telefonov skupaj z lokacijo za dve leti. Zdaj, v času boja proti koronavirusu, so lahko ti podatki jasna sled o vsakem imetniku mobilnega telefona, ki je na testu na novi koronavirus pozitiven, kje se je gibal (oziroma se je gibal njegov telefon) v tednih pred okužbo. Po dokazani okužbi pa je na tak način mogoče spremljati, ali spoštuje pravila samoizolacije.

Slovaška je bila prva v EU

Slovaška je v Evropski uniji prva sprejela zakon, ki omogoča uporabo podatkov telekomunikacijskih podjetij za nadzor spoštovanja omejitve gibanja okuženih s koronavirusom. Ob sprejemu zakona je bilo potrjenih 216 okuženih. Zgledovali so se po Tajvanu, Južni Koreji in Singapurju. Na ukrep še ne povsem pripravljeno javnost so pomirili z zagotovilom, da bo zbiranje podatkov omejeno in da jih bodo uporabili samo v povezavi z epidemijo. Srbski predsednik Aleksander Vučić je priznal, da (brez zakonskega pokritja) že spremljajo vse z italijanskimi telefonskimi številkami v Srbiji, Češka pa je uvedbo tako imenovane karantene s pametnimi telefoni napovedala za april. Poljska je za uvod od okuženih državljanov zahtevala, da si na telefon namestijo aplikacijo home quarantine (domača karantena), preko katere spremljajo lokacijo telefona, obenem pa od uporabnika ob naključnem času s sporočilom zahtevajo, da s telefonom naredi in pošlje sliko sebe, kar onemogoča, da bi telefon pustil doma in se tako izognil karanteni. Kršiteljem so zagrozili z obiskom policije.

V Nemčiji, kjer so zaradi zgodovinskih izkušenj z nacizmom in tajno službo Stasi občutljivi glede oblastnega nadzora, v bundestagu poteka razgreta razprava o tovrstnem spopadu z epidemijo. Na različnih bregovih sta komisar za zaščito podatkov, socialdemokrat Ulrich Kelber in krščanskodemokratski minister za zdravstvo Jens Spahn.

V najbolj prizadeti italijanski pokrajini Lombardiji je »posplošen in anonimen« zemljevid okuženih zagotovilo telefonsko podjetje Vodafone, oblastem pa tako omogočilo vpogled v njihovo gibanje. Temu že sledijo v Veliki Britaniji in Belgiji. Odločanje v EU za zdaj ostaja v pristojnosti posameznih držav, evropska komisija pa naj bi se o bolj usklajeni aktivnosti dogovarjala z globalno zvezo mobilnih operaterjev GSMA.

Za različne oblike zajezitve virusne epidemije prek podatkov o uporabnikih mobilnih telefonov se je doslej odločilo okoli dvajset držav. Kitajska je temu dodala še druga nadzorna orodja, med njimi kamere, s katerimi spremlja izhode ljudi z domov. Te je v spopad s koronavirusom vključil tudi izraelski premier Benjamin Netanjahu, izraelska obveščevalna služba, ki ji je zaupal to delo, pa ni pred posebno težko nalogo, saj del (arabskega in palestinskega) prebivalstva že zdaj spremlja na ta način na vsakem koraku z utemeljitvijo o nevarnosti terorizma.

Najdlje je šla Južna Koreja

V Hongkongu so nekateri prebivalci opremljeni s posebno zapestnico, ki prek aplikacije na pametnem telefonu obvešča oblasti, ali je oseba zapustila karanteno. V Južni Koreji pa poleg videonadzora in lokacije telefona sledijo tudi uporabi bančnih kartic. Tamkajšnja vlada je prejšnji teden vzpostavila posebno spletno orodje, ki paciente spremlja v realnem času, da ne bi niti za trenutek ušli nadzoru.

May Wang, ki za organizacijo Human Rights Watch spremlja Kitajsko, ob vsem naštetem ugotavlja, da nas koronavirus sili prek roba zagotovljenih svoboščin in morda že institucionalizira sistem nadzora tudi s pomočjo same javnosti, ki se prestrašena sredi pandemije vse bolj strinja z donedavna spornimi ukrepi.