»Okuženi stanovalec iz oskrbovanega stanovanja, ki so povsem lastniška in kjer živijo starostniki, ki po želji uporabljajo storitve, ki jih ponuja MGC Bistrica, je bil prepeljan na Infekcijsko kliniko, prav tako smo negovalko, ki je bila v stiku z njim in je po opravljenem testu negativna, preventivno poslali za 14 dni v domačo karanteno,« je dejal direktor centra Primož Cimerman, ki je poudaril, da so že pred časom poskrbeli tudi za nekaj dodatnih postelj, ki so v ločenem krilu, če bi prišlo do večjega števila okužb. »Opažamo pa, da je vseeno veliko manj bolezni med starostniki, odkar je dom zaprt. Kljub vsemu pa imamo vsi zaposleni veliko več dela z našimi oskrbovanci, čeprav smo morali omejiti število dnevnih aktivnosti.«

Znotraj doma je življenje

Že začetni ukrepi so v domžalski dom prinesli marsikatero spremembo, saj so se bili zaradi določenih prepovedi primorani organizirati drugače, in to v želji po zaščiti stanovalcev. »V oskrbovanih stanovanjih izvajamo socialno oskrbo in pomoč na domu, zaradi česar smo bili v izognitev nevarnosti prenosa okužbe primorani omejiti dostopnost in gibanje po nadstropjih ter različnih delih MGC Bistrica. Sprejeti tovrstne ukrepe in prilagoditi poznano rutino za starostnike razumljivo ni bilo ravno enostavno, vendar nam je postopoma in s skupnimi močmi uspelo rešiti tudi kakšno nesoglasje in okrepiti zaupanje v samo izoliranost starostnikov, ki živijo v lastniških stanovanjih,« pa pove Irena Štrus, strokovna vodja v MGC Bistrica. »Trenutno zaradi ukrepov stanovalci žal ob sebi nimajo svojih najdražjih, zato je še toliko bolj pomembno, da smo v tem trenutku vsi mi njihova razširjena družina. Da jim skušamo čim bolj nadomestiti tisti manko, občutek pogrešanja, ki ga vsekakor v določenih trenutkih dneva občutijo. Ko jim je težko, jih potolažimo, se pogovorimo in jih spodbujamo,« še razloži in doda, da jim omogočajo tudi videoklice s svojimi bližnjimi.

Vsi so velika, razširjena družina

Vsako uro preverijo sobo in jim dajo vedeti, da niso sami, pozabljeni. Negovalci so v tem času postali »socialni« delavci, ki najdejo čas za spodbudno besedo, pogovor. In bolj kot kakršna koli druga terapija v tem času igra pomembno vlogo prav psihosocialna pomoč. »Stanovalci se virusa razumljivo bojijo, saj se zavedajo, da je lahko zanje usoden, in kljub negotovosti se vsi skupaj dan za dnem borimo. Seveda se jim je z reorganizacijo spremenila rutina, ohranili pa smo določene zanje bistvene trenutke dneva, tiste dejavnosti, ki se jih radi udeležujejo in jim veliko pomenijo, kar jim predstavlja kanček varnosti. Ravno zaradi vseh sprememb in omejitev je še toliko bolj pomembno, da smo v tem trenutku vsi mi njihova razširjena družina.«

Stanovalci si v domskem delu krajšajo čas s pogovori, prebiranjem časopisa malce starejše izdaje, branjem knjig iz njihove domske knjižnice, do nedavnega tudi ob kulinaričnih aktivnostih in odlični kavici, ki nikoli ne manjka. Glede na zadnje sprejete ukrepe in napovedi strokovnjakov o možnosti dosega vrha epidemije so se v MGC Bistrica odločili, da bodo v prihajajočih dneh omejili določene delavnice, kjer so stanovalci peli, kuhali, pekli, ustvarjali in se pogovarjali. »V tem času so se stanovalci učili tudi preventivnih ukrepov umivanja rok, razkuževanja in pravilnega kihanja, kar bo v tem tednu iz skupinske dinamike prešlo na individualno raven,« je še razložila Štrusova.