Od polnoči lahko občino, v kateri bivate, zapustite samo pod določenimi pogoji, je danes odločila vlada. Kdor ima stalno prebivališče v eni, začasno pa v drugi občini, se bo moral odločiti za eno od njiju. Kdor bi bival v občini, kjer še ni prijavljen, bo moral prijavo urediti, je pojasnil minister za notranje zadeve Aleš Hojs. »Žalosti nas, da je treba odlok zaostrovati. A če se tudi tega ne bomo držali in nas ne bo srečala zdrava pamet, bo treba odlok še zaostriti,« je dejal.

Gibanje bo dodatno omejeno tudi znotraj občin. Župani so dobili pristojnost, da določijo način in pogoje dostopa ali povsem prepovedo dostop na določene javne kraje in površine. V občini Ig so nekatere ceste, med drugim do Iškega vintgarja, na primer zaprli že v nedeljo. Od danes je dodatna omejitev tudi, da v javne zaprte prostore ni mogoče vstopiti brez zaščitne maske in zaščitnih rokavic. Ker mask v državi primanjkuje, lahko nos in usta pokrijete tudi s šalom ali ruto. Občino bo dovoljeno zapustiti zaradi dela, pomoči drugim osebam in nujnih opravil. Občinsko mejo boste lahko prešli, če bo to potrebno zaradi dostopa do nujno potrebnega blaga in storitev. V celoti pa bo prepovedano oditi v drugo občino na izlet, sprehod ali rekreacijo. »Ne iščimo v tem zakonu, kar je mogoče izigrati, ta odlok je namenjen preprečevanju nadaljnje okuženosti. Zdrava kmečka pamet nam bo v veliko pomoč,« je na eno od novinarskih vprašanj o podrobnostih odgovoril Hojs. V vladi trdijo, da so se za zaostritve odločili zaradi domnevnih množičnih sobotnih izletov na Obalo, Bled in v Bohinj, na katere so jih opozorili župani in medijske objave.

Dostop do javnih parkov in drugih sprehajalnih površin je torej dovoljen le v občini stalnega ali začasnega prebivališča. »Ni več izletov na morje, ni več izletov v gore, ni več pohajkovanj ob Blejskem ali Bohinjskem jezeru, razen če ste tam stalno ali začasno prijavljeni,« je poudaril Hojs.

Uradni podatki sobotnega poostrenega policijskega nadzora sicer ne potrjujejo množičnih izletov na Obalo in Gorenjsko. Policisti so v soboto izdali 112 opozoril in podali 90 predlogov za uvedbo prekrškovnega postopka zdravstvenega inšpektorata. Na Gorenjskem so nadzor opravili v 126 krajih, vendar niso izrekli nobenega opozorila in niso podali nobenega predloga inšpektoratu, na Obali pa med nadzori v 155 krajih devet opozoril in nobenega predloga. Največ kršitev so zaznali na območjih Ljubljane (39 opozoril; 17 predlogov za prekrškovni postopek), Celja (28; 16) in Maribora (21; 50). O vladnih razlogih za dodatne omejitve gibanja je podvomilo tudi več spletnih uporabnikov. Ob pregledu kamer, ki neprestano snemajo obalne turistične lokacije, so ugotovili, da je bilo sprehajalcev malo in da so se izogibali stikom z drugimi skupinami.

Vlada bi nadzirala telefone

V imenu spopada z novim koronavirusom je vlada predvidela tudi povečanje policijskih pooblastil. V predlogu zakonskega paketa, ki ga je sprejemala pretekli konec tedna, je zapisala, da lahko policisti za namen zajezitve in obvladovanja epidemije med drugim postavljajo cestne zapore, vstopajo v tuje stanovanje in začasno omejijo gibanje osebam. Za zagotavljanje spoštovanja odrejenih ukrepov iz zakona o nalezljivih boleznih bi lahko policisti brez odredbe sodišča pridobili tudi podatke o lokacijah komunikacijskih sredstev prebivalcev.

Hojs je pojasnil, da so se za to odločili, ker vlada povzema ukrepe držav, ki so virus uspešno zajezile, to sta na primer Singapur in Južna Koreja. Premier Janez Janša pa nam je v odgovoru na naše vprašanje svetoval, da naj predlog zakona še enkrat preberemo, saj da v njem ni ničesar o vstopanju v stavbe. To smo storili in policijsko pooblastilo o vstopu v tuje stanovanje je bilo še vedno tam. Glede nadzora komunikacijskih naprav je predsednik vlade zatrdil, da bo tako mogoče spremljati gibanje tistih, ki morajo v karanteno, pa se odločijo za samokaranteno. Predlog zakona sicer omenja spremljanje na podlagi odredbe iz zakona o nalezljivih boleznih, kjer so navedene tudi možnosti odredb v drugih primerih, ne samo v primeru karantene. Janša je poudaril tudi, da bo tak nadzor izveden samo ob pisnem soglasju nadzorovane osebe. Predlog sicer določa, da ob zavrnitvi soglasja pristojni organ »v okviru zakonskih pristojnosti določi način izvajanja odrejenega ukrepa«, ne določa pa, kakšen bi bil lahko ta način.