Notranji minister Aleš Hojs je v tem tednu spremenil strategijo prepričevanja opozicijskih strank, naj podprejo aktiviranje Slovenske vojske pri varovanju južne meje. Vlada je sklep o tem umaknila z dnevnega reda kot znamenje dobre volje, ministra Hojsa pa poslala na misijo prepričevanja LMŠ, SD, Levice in SAB. SNS je že sporočila, da se strinjajo z vladnim ukrepom. Kljub temu da je Hojs včeraj zaključil prepričevalno turnejo, kjer je večinoma slišal, da nihče iz opozicije ni pripravljen sprejeti aktiviranja Slovenske vojske, ostaja optimist. Na pogovorih naj bi namreč naletel na veliko mero razumevanja in pripravljenosti na sodelovanje pri vseh opozicijskih strankah. Če ne bo ustrezne podpore – odlok bi moralo podpreti 60 poslancev, koalicija s SNS pa jih ima 51 – pač vojska ne bo aktivirana, je dejal Hojs. A če bo prišlo na južni meji do eskalacij, bo slovenska javnost oster kritik, je dal vedeti. Glede na konstruktivnost v pogovorih je notranji minister prepričan, da bi lahko prihodnji teden dosegli aktiviranje SV.

Razlogi za Hojsov optimizem

Optimizem ministra za notranje zadeve ima nekaj realne podlage, saj so v LMŠ povedali, da želijo od vlade jasna pojasnila, na katerih območjih in v kolikšnem obsegu bi delovala vojska. V LMŠ predlagajo, da bi jasno definirali dvokilometrski pas, območje in občine, kjer bi SV delovala. »Če bo vse, kar smo se dogovorili danes, dejansko zapisano v tem dokumentu, se bomo odločili, kako naprej s podporo temu sklepu,« je izjavil evroposlanec Klemen Grošelj, ki je pred odhodom v Bruselj deloval kot državni sekretar na ministrstvu za obrambo. Tudi v SD načeloma ne podpirajo aktiviranja enot SV, ker po njihovem prepričanju ne vidijo prepričljivih razlogov za dodelitev izrednih pooblastil vojski. Dokler ne bodo videli in preučili vladnega odloka o tem, tudi ne nameravajo napovedovati, kako bi glasovali. V SAB so po srečanju s Hojsom pojasnili, da so tudi njihovi poslanci pripravljeni razmisliti o vladnem ukrepu, vendar le, če bodo dobili ustrezna pojasnila, ali so ogrožena življenja slovenskih državljanov. Proti aktiviranju SV se je doslej jasno in glasno postavila le Levica.

Drago Šketa ne vidi neustavnosti

Hojs je včeraj pojasnil, da bodo v vladnem sklepu o aktiviranju SV določili pas delovanja vojske in konkretno območje po posameznih policijskih postajah. Na tak način bi lahko, ocenjuje, pridobili 60 poslanskih glasov za podporo dodelitvi izrednih pooblastil Slovenski vojski. Hojs se je pri zagovarjanju aktiviranja 37. a člena skliceval tudi na mnenje generalnega državnega tožilca Draga Škete, ki naj bi menil, da v danih okoliščinah aktiviranje tega člena ne bi bilo ustavno sporno.