»Ne gre za bolne ljudi, ki bi jih bilo treba sprejeti v bolnišnico. Gre za osamitev ljudi, ki so prispeli iz ta čas epidemiološko visoko rizične Španije in tako bo veljalo tudi za vse druge, ki bodo še prileteli od tam,« je bil jasen vladni govorec Jelko Kacin na novinarski konferenci, kjer je skupaj z Andrejem Šterom, vodjo konzularnega sektorja na ministrstvu za zunanje zadeve pojasnjeval podrobnosti rigoroznega ukrepa, ki je doletela skupino prvih 50 Slovencev, povečini športnikov, študentov in poslovnežev, ki so takoj po pristanku morali v 14-dnevno obvezno karanteno. Odločitev, da jih namestijo v velenjski hotel Paka, pa je sprožila burne reakcije v lokalni skupnosti, kjer s to namero vlade niso bili seznanjeni. A Šter je jasen: »Če bi se teh 50 ljudi razkropilo, bi imeli danes nekaj potencialnih novih žarišč po vsej Sloveniji, pa tudi v Avstriji, od koder je bilo osem potnikov. Zato je pomembno, da vsaj 14 dni nihče od teh z nikomer ne pride v stik.«

V hotelu se ne da odpreti oken

Kot nam je povedala Kranjčanka Romina Marn, ki se je vrnila s Tenerifov, kjer je bila od januarja na študentski izmenjavi in je delala kot booking menedžerka v enem od tamkajšnjih hotelov, je za to, da bodo morali po pristanku domov v 14-dnevno karanteno, izvedela, ko je v Madridu že čakala na vzlet in možnosti za povratek ni bilo. »Vsi smo po tihem upali, da če nikomur prej ni bilo treba v karanteno, morda tudi nam ne bo. A takoj po pristanku, ko smo v roke prejeli odločbe, je bilo konec upov,« je povedala. In dodala, da se ji zdi najbolj nenavadno, da jih takoj po pristanku nihče ni zdravniško pregledal. »Danes smo šele dobili sporočilo po elektronski pošti, da nas bodo pregledali jutri,« razkriva sogovornica. Namestili so jih po sobah, vsakega v svojo, razen parov, ki imajo tudi na dokumentih izkazano skupno bivališče, za dobrodošlico pa so dobili sendviče in čokolado. »Včerajšnje kosilo, meso in pire krompir, so nam pustili pred vrati. In nam zaukazali, da se ne smemo sprehajati po hodniku ali družiti,« še razkriva Krajnčanka, ki je ugotovila tudi, da se v sobi ne da odpreti oken, da bi se tako naužila vsaj svežega zraka. »Če bi za to vedela, bi verjetno ostala na Tenerifih, kjer smo bili po zaprtju hotela tudi v karanteni, a sem bila v apartmaju, od koder sem lahko šla vsaj do trgovine ali lekarne. Tu pa je zdaj huje kot v zaporu,« še pove Marnova.

Računajo na solidarnost

Na velenjski občini pa so telefoni, ko so občani izvedeli, da so prispele potnike prepeljali v hotel Paka, že v četrtek zvečer skoraj pregoreli. »O tej nameri nihče ni vedel nič. Ne mi, ne štab Civilne zaščite in ne Zdravstveni dom. Za to smo izvedeli iz medijev,« je bil oster velenjski podžupan Peter Dermol v pismu, ki ga je naslovil na vlado in jo v njem pozval, da v bodoče za takšne primere poišče primernejše lokacije na obrobju mest, stran od strnjenih naselij. Izkazalo pa se je, da je hotel Paka vladi dala brezplačno na razpolago kitajska mulcinacionalka Gorenje Hisense, ki je tudi njegova lastnica. Za oskrbo vseh pa skrbijo predstavniki civilne zaščite in ne osebje hotela. Velenje pa, kot je dejal Kacin, tudi ne bo edino s karanteno, saj na vrnitev iz Španije čaka še nekaj deset Slovencev. »Zato upam, da bodo povsod solidarni in razumevajoči, saj je takšno postopanje svetovala tudi zdravstvena stroka,« je dejal Kacin in starše in sorodnike vseh v karanteni prosil za razumevanje, da bodo po 14 dneh lahko brez skrbi sedli za skupno mizo in se pogovarjali o lepih stvareh. Popoldan pa se je zgodil preobrat. Velenjska občina je po popoldanskem sestanku s štabom Civilne zaščite prevzela popolno skrb za vseh 42 nastanjenih Slovencev, ki so ostali v karanteni. Prehrano jim bo zagotavljalo podjetje Gorenje gostinstvo, dostavljali jo bodo tamkajšnji člani civilne zaščite, ki bodo skrbeli tudi za ustrezno varovanje hotela. Zaposleni velenjskega zdravstvenega doma pa naj bi vse tudi že testirali na morebitno okužbo s covid-19.