»Mnogi se ne zavedajo, da olimpijske igre niso nogometna tekma, ki jo je mogoče enostavno preložiti na naslednjo soboto. Za vsako odločitev so potrebne zanesljive in jasne informacije, mi pa takih še nimamo,« se brani Thomas Bach, predsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja (Mok) in nekdanji olimpijski prvak v sabljanju iz Montreala 1976. »Z odpovedjo bi uničili sanje 11.000 športnikov in športnic iz 206 držav sveta, to pa bi bila nepravična odločitev,« dodaja 68-letni Nemec in pravnik, ki je leta 2013 na kongresu v Argentini postal deveti predsednik Moka v zgodovini.

Bach le 123 dni pred načrtovanim začetkom OI vztraja, da je za odpoved ali preložitev na leto 2021 še prezgodaj, danes pa je Mok le sklenil, da se bo o usodi iger dokončno odločil v štirih tednih. »Vseeno ostajam optimist, da jih bomo lahko izpeljali v načrtovanem terminu. Zaradi pandemije sicer razmišljamo o več scenarijih, vendar imamo še več kot dovolj časa,« meni Bach. Šef svetovnega olimpijskega gibanja dodaja, da nihče ne ve, kako se bo odvijal nadaljnji boj s koronavirusom. »Če bi že zdaj sprejeli odločitev, igre preložili in določili nov datum, to z naše strani ne bi bilo odgovorno. Bila bi le špekulacija o dogajanju s koronavirusom v prihodnosti.« Bach že dolge tedne govori, da bo Mok pri odločitvi upošteval predvsem nasvete in priporočila Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), toda ta je danes jasno sporočila, da (so)odločanje ni njena naloga, ampak morajo to odločitev sprejeti pristojne vlade in športne organizacije.

Bach je poslal vsaj vprašalnik

A po številnih pritiskih nacionalnih olimpijskih komitejev, panožnih zvez, zdajšnjih in nekdanjih športnikov ter funkcionarjev je Bach danes le povlekel prvo potezo. Na olimpijske komiteje je poslal vprašalnik, »kako izredni ukrepi za zajezitev koronavirusa vplivajo na priprave in treninge športnikov na OI v Tokiu«. Kljub opozorilom, da ne bo možno niti pravočasno izvesti kvalifikacij za OI na posamični in ekipni ravni ter da Mok vodijo le denarni interesi, Bach neprepričljivo odgovarja: »Zdravje vseh udeležencev iger je za Mok na prvem mestu, za nas so športniki in športnice najpomembnejši. Moka niti slučajno ne vodijo finančni interesi, saj nima denarnih težav, poskrbel pa je tudi za ustrezna zavarovanja.«

Med prvimi na svetu je javno poteze Moka in Bacha kritiziral Bogdan Gabrovec, predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije - Združenja športnih zvez (OKS-ZŠZ). »Pravijo, da je zdaj prekmalu za prestavitev, mi pa mislimo nasprotno. Julija iger ne bo mogoče izvesti v olimpijskem načelu. Če ne drugega, športniki v teh razmerah nimajo enakovrednih pogojev, da se pripravijo. To je nemogoče, svet ni nor, da bo šel v nemogoče zgodbe,« opozarja Bogdan Gabrovec. Čudi ga, da Bach kot nekdanji vrhunski športnik noče dojeti nekaterih zadev. »Moral bi vedeti, da če športnik en mesec prej izve, da bodo igre prestavljene na oktober, kot menimo, da bi bilo pravilno, ne more pravočasno spremeniti načina priprave. Sprememba načina treninga pa je nujna. Vsak natančno ve, da se športnik težko dvakrat pripravi na vrhunce sezone. Če bodo to sporočili prepozno, je bolje, da olimpijskih iger sploh ni.«

Merlo: Mok naj se ne slepi več

Gabrovec prav tako ne vidi ovir, da bi OI prestavili na leto 2021, ki v okviru olimpizma nima pomembnejšega tekmovanja. »Z igrami leta 2021 ne bi bilo prav nič narobe: takrat se bodo razmere umirile, če pa se ne bodo, pa bi to pomenilo, da tekmovanje sploh ne bi bilo pomembno, bil bi le boj za golo preživetje,« meni Gabrovec, ki je prepričan, da je že sam termin OI povsem zgrešen. »Ne vem, kdo se je spomnil čudnega termina. Julijski in avgustovski pogoji so zaradi vročine katastrofalni, na to smo politiko večkrat opozorili. A za športnike in športnice politika nima posluha, v svoje nerazumne odločitve jo ženejo drugi interesi. V Tokiu so že bile poletne igre oktobra (od 10. do 24. oktobra 1964, op. p.), zakaj ne bi bile še zdaj.«

Potezi Gabrovca in OSS-ZŠZ so že sledili tudi nekateri drugi nacionalni olimpijski komiteji, iz dneva v dan pa jih bo več. Tudi predsednik nemške atletske zveze Jürgen Kessing je Mok pozval k preložitvi OI z naslednjim argumentom: »Želim si, da bi sledili pametni odločitvi Evropske nogometne zveze (Uefa), ki je EP 2020 preložila za eno leto. Tudi Mok naj OI 2020 preloži na 2021.« Nad Mokom je presenečen tudi 72-letni Italijan Gianni Merlo, predsednik Svetovnega združenja športnih novinarjev (Aips), ki živi v epicentru koronavirusa v Lombardiji. »Razumem, da prelagajo končno odločitev, a ni dobro, da se še naprej slepijo. Ves svet bo plačal visoko ceno, da se bo izvlekel iz te tragedije, prav tako tudi šport, ki je njegov sestavni del. Živim v rdeči coni koronavirusa in strah me je, da letos ne bom gledal olimpijskih iger.« Zaradi pandemije so športniki prisiljeni prekiniti redne treninge in priprave, trenutno so tudi odpovedani vsi olimpijski kvalifikacijski turnirji in tekme (33 panog še ni končalo olimpijskih kvalifikacij), olimpijsko normo pa jih ima za zdaj le 57 odstotkov. Grkinja Katerina Stefanidi, olimpijska prvakinja v skoku s palico, je bila med prvimi najbolj kritičnimi: »Kako naj se pripravljajo olimpijci v ekipnih športih, ki sploh ne smejo trenirati skupaj? Mok tvega zdravje vseh nas, športnikov, zdravje naših družin in javno zdravje, ko nas sili k vsakodnevnim treningom. V veliko nevarnost nas seveda postavlja že zdaj, ne šele čez štiri mesece.«