Minulo nedeljo je španska kraljeva hiša objavila sporočilo za javnost, da se kralj Filip VI. skladno s svojimi besedami o integriteti, transparentnosti, poštenosti in zglednem vedenju prestola, ki jih je izrekel pred parlamentom ob prevzemu krone junija 2014, odpoveduje dedovanju po svojem očetu Juanu Carlosu. Prav tako se odpoveduje vsem sredstvom, naložbam in finančnim skladom, katerih izvor, značaj in namen niso v skladu z zakoni oziroma kriteriji pravičnosti ter integritete njegove institucionalne in zasebne dejavnosti. V uradnem sporočilu je zapisano tudi, da so Juanu Carlosu ukinjeni mesečni denarni prejemki (neke vrste pokojnina) kot nekdanjemu poglavarju države, ki so znašali 194.232 evrov bruto na mesec.

Gre za udarno gesto kralja Filipa VI., ki kaže na njegovo popolno pretrganje stikov z očetom oziroma predhodnikom na prestolu. Španski poglavar se v svojem imenu in imenu svojih hčera izrecno in nepreklicno odreka več milijonom evrov nakazil iz davčnih oaz, katerih sumljivi izvor je predmet preiskave, ki jo je uvedlo švicarsko pravosodje. Sedanji kralj se je tako odzval dan po objavi članka v sobotni izdaji britanskega časnika Telegraph, ki je razkril, da je upokojeni kralj tretji pooblaščenec oziroma nosilec dednih pravic pri fundaciji Zagatka s sedežem v Liechtensteinu. Lastnik fundacije je njegov daljni bratranec, 73-letni Alvaro de Orleans, ki je Juanu Carlosu enajst let prek Zagatke financiral potovanja z zasebnimi letali, kar je naneslo večmilijonske izdatke. De Orleans zagotavlja, da ni slamnati mož in da so bili financirani leti v funkciji pomoči evropskim monarhijam in ljudem, ki so se bojevali za demokracijo.

Britanski časnik je izbrskal, da je bila Zagatka ustanovljena leta 2003, prvo nakazilo v višini 1,9 milijona evrov na račun, odprt pri švicarski banki Credit Suisse, pa je bilo provizija za posredovanje pri prodaji španske Banco Zaragozano. Fundacija je v nekem trenutku razpolagala s 14 milijoni evrov, ta čas pa naj bi imela na računu okoli deset milijonov evrov. Drugi zanimiv podatek je, da fundacijo vodita upravljalec investicijskih skladov Guido Maier in pravnik Dante Canonica, čigar ime se pojavlja še v drugih sumljivih poslih, povezanih s premoženjem Juana Carlosa. Po navedbah britanskega časnika naj bi bil četrti dedič te fundacije Filip VI., za njim pa njegovi sestri.

Filip VI. naj bi bil tudi edini dedič premoženja panamske fundacije Lucum, katere edini upravičenec je menda Juan Carlos I., z računom, odprtim pri švicarski banki Mirabaud, navaja Telegraph na osnovi zbranih podatkov. Na račun fundacije je bilo leta 2012 nakazanih 100 milijonov dolarjev (89,7 milijona evrov) kot darilo preminulega savdskega kralja Abdula bin Abdulaziza Al Sauda. Istega leta je bilo 65 milijonov evrov s tega računa prenesenih v davčno oazo na Bahamskih otokih na račun kraljeve ljubice Corinne Larsen, kar zdaj preiskuje švicarsko tožilstvo zaradi suma pranja denarja. Švicarski preiskovalci menijo, da gre pri omenjenem darilu v resnici za plačilo provizije Juanu Carlosu, ker je ta za španska podjetja posredoval pri pridobitvi posla gradnje hitre železnice v Savdski Arabiji.

Kralj Filip VI. v uradnem sporočilu zatrjuje, da o fundaciji Zagatka ni vedel nič, za fundacijo Lucum pa da je izvedel iz pisma, ki ga je prejel iz londonske pravne pisarne Kobre & Kim, ki zastopa Larsenovo. Kopijo pisma je poslal v vednost očetu in pristojnim španskim pravosodnim organom, kar je notarsko overovil. Tako je potrdil vse, kar se je vedelo ali sumilo v zvezi z delovanjem njegovega veličanstva Juana Carlosa. Odziv Filipa VI. odobrava večji del španske politične javnosti, celo levica. Ob tem je nekdo zapisal: »Kralj je ubil očeta, da bi rešil krono.«