V minulih dneh smo bili po prvih potrjenih primerih okužbe z novim koronavirusom pri nas priča zelo hitremu razvoju dogodkov: s pomirjujočih besed odgovornih, ki so mirili javnost in podajali opise trenutnega stanja, smo konec tedna hitro preskočili na ukrepe z omejitvami, ki vplivajo na naše vsakodnevno življenje, v ponedeljek pa je svet za nacionalno varnost uvedel še več zaostritev že sprejetih ukrepov in druge dodatne ukrepe, med katerimi je po novem tudi izvajanje nadzora za potnike ob vstopu v našo državo: merjenje temperature potnikom, ki priletijo na brniško letališče, uvedba kontrole potnikov na kopenski meji, ob vstopu v Slovenijo bodo vsi s SMS-sporočilom obveščeni o veljavnih ukrepih pri nas, do najmanj 31. marca (z mo

žnostjo podaljšanja) pa velja tudi začasna prepoved pristajanja vseh zrakoplovov z italijanskih letališč na Letališču Jožeta Pučnika Ljubljana.

Ob vsej množici ukrepov, sploh v sosednji Italiji, epicentru evropske okužbe, kjer je v torek začela veljati omejitev gibanja za celotno državo, so se s številnimi neodgovorjenimi vprašanji znašli ljudje, ki so nameravali v teh in prihodnjih dneh potovati v katerega od svetovnih turističnih ciljev, za kar so jim odskočna točka pogosto prav italijanska letališča. V zadnjih dneh smo se znašli v situaciji, ko so podjetja v veliki meri začenjala odpovedovati oziroma prestavljati poslovne poti, po drugi strani pa zasebna potovanja niso bila podvržena omejitvam. Marsikdo se je v teh dneh vprašal, kako je mogoče, da ob vsej noriji in sprejetih ukrepih na italijanskih letališčih leti potekajo kot običajno.

Nekatere letalske družbe so sicer hitro prizemljile svoja letala, potnikom pa omogočile, da so let preusmerili na katero od letališč v sosednjih državah. Druge letalske družbe sprva počasi skrčile ali odpovedale (povezane) lete iz Italije in v državo. Tisti, ki v teh tednih ali dneh zaradi strahu pred okužbo niso želeli uporabiti že plačane letalske vozovnice in jim letalska družba (zaradi upada števila potnikov in krčenja nekaterih linij) ni odpovedala leta, se se lahko za denar obrisali pod nosom. Sploh nizkocenovne letalske družbe so v zadnjih dneh lete odpovedovale predvsem zato, ker letala niso bila več polna, in ne zaradi naglega širjenja okužb. Pa vendar s tem niso kršile predpisov: letala so letela in letijo po Italiji z blagoslovom italijanske vlade in za to pristojnih regulatorjev, italijanske uprave za civilno letalstvo (ENAC). Ker (še) ni enotnega strokovnega mnenja o tem, ali bi prepoved učinkovito preprečila razširjanje okužbe ali pa jo le upočasnila, tudi Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) ni priporočila prepovedi mednarodnih potniških poletov.

So pa v Italiji, ki je, mimogrede, pohitela in prva med državami EU prekinila potniški letalski promet s Kitajsko, ki se je tedaj soočala z epidemijo, po razglašeni omejtvi gibanja za vso državo tudi nizkocenovni ponudniki letov ustavili notranji letalski promet in najprej omejili, nato pa postopoma za obdobje dveh ali več tednov odpovedali tudi mednarodnega v in izven države.

Ni potrebno poudarjati, v kakšnih logističnih težavah so se znašli potniki vsega sveta, ki so tako ali drugače načrtovali pot preko italijanskih letališč ali pa trenutno v Italiji še dopustujejo. Tako se Velika Britanija z letalskimi družbami dogovarja o organizaciji »reševalnih« potniških letov za turiste, ki so še v Italijivi.

Na MZZ jasni: Ne v Italijo

Razmere se spreminjajo iz dneva v dan oziroma glede na naraščanje števila okuženih s koronavirusom. Do zaključka naše redakcije v torek opoldne pa je slovensko ministrstvo za zunanje zadeve odsvetovalo:

–vsa potovanja na območje Italije,

–vsa potovanja v državo Iran,

–vsa potovanja na območje Daeguja in območje mesta Cheongju; pri potovanju v druge predele Republike Koreje odsvetujejo vsa nenujna potovanja,

–vsa nenujna potovanja na Kitajsko in vsa potovanja v provinco Hubei.

Najbolj jasni so na MZZ glede potovanj v sosednjo Italijo, kjer Andrej Šter, vodja konzularnega sektorja, ponavlja, da vsem ljudem močno odsvetujejo vsa potovanja v Italijo. »Ne le, da je prisotna bolezen, ampak je v tej situaciji prisotna precejšnja negotovost, kakšni bodo ukrepi vladnega dekreta, ki je stopil v veljavo v torek ob polnoči.« Po informacijah, s katerimi razpolagajo na MZZ, so prihodi na italijanska letališča in odhodi z njih možni, se je pa število poletov precej zmanjšalo.

»Težave imajo lahko svojci, ki se odpravijo na italijanska letališča po potnika, ker Italijani niso najbolj veseli, ko izvedo, da niso niti prileteli in ne bodo niti odleteli ter le potujejo po Italiji. Težavo imamo s tistimi, ki so na smučanju v Franciji ali pa se z vozilom vračajo iz Maroka in nameravajo prečkati Italijo. Svetujemo jim, naj za ceno nekoliko daljše poti in časa izberejo pot prek Švice in Avstrije, saj ni rečeno, da jih ne bo sredi Italije doletel nadzor in jih morda na poti obrnil. Skratka, Italijani še definirajo in določajo postopke ukrepov,« pojasni Šter in dodaja, da velja enako tudi za slovenske ukrepe, ki jih je obravnaval svet za nacionalno varnost.

Na medmrežju se je pred dnevi, ko so nekatere letalske družbe še opravljale napovedane lete iz italijanskih letališč, med popotniki razširila informacija, da ljudje, ki se odpravijo na italijanska letališča, nimajo težav na poti, če se ustavljajo le ob avtocesti in v primeru nadzora policije pokažejo letalsko vozovnico. Šter odgovarja, da niso seznanjeni s primerom, da bi se morala oseba na poti obrniti in vrniti, kar pa ne pomeni, da se tak primer ni zgodil in zanj ne vedo. »Nimamo pravil in postopkov, ki jih Italijani ob tem izvajajo. Močno odsvetujemo vsakršno potovanje v Italijo, ker trenutno ni mogoče reči, kaj lahko ljudje pričakujejo, še bolj je pa tvegano, če računajo, da jim bomo lahko pomagali, če se jim na poti kaj zgodi,« je jasen Šter.