Vodja poslanske skupine SDS Danijel Krivec je v dopisu izpostavil poročanje medijev, da naj bi podpredsednik preiskovalne komisije in poslanec LMŠ Aljaž Kovačič ter eden od strokovnih sodelavcev poslanske skupine LMŠ v varnostnem območju DZ 31. januarja in 3. februarja pregledovala dokumente o nakazilih in transakcijah madžarskih zasebnih podjetij. Gre za dokumentacijo, ki je bila pridobljena v okviru postopka parlamentarne preiskave in je označena z ustrezno stopnjo tajnosti.

Möderndorfer je v odzivu za STA potrdil, da je danes prejel po njegovih navedbah izredno nenavadno pismo vodje poslanske skupine SDS Krivca, ki ga nagovarja, da poda sum kaznivega dejanja izdaje skrivnosti pri delu preiskovalne komisije.

»Priznam, sem presenečen, da je to predlagal nekdo, ki nima vpogleda v dokumentacijo preiskovalne komisije, niti ni njen član ali vsaj nadomestni član,« je dejal Möderndorfer. Bolj od tega pa je po njegovih ocenah pomenljivo to, da je spremljal in si ogledal javne objave na to temo in ugotavljal, ali gre res za možnost, da je nekdo od članov preiskovalne komisije posredoval podatke medijem.

»Po vsem pregledanem ne verjamem, da je to nekdo iz preiskovalne komisije, saj je tisto, kar je bilo objavljeno, zgolj en delček tistega, s čimer preiskovalna komisija razpolaga,« je poudaril. Ne glede na to pa lahko kdor koli, posebej poslanci, če menijo, da gre za kaznivo dejanje, vložijo kazensko ovadbo neodvisno od njega, če imajo za to neposredne dokaze in z njimi tudi razpolagajo, je še spomnil predsednik preiskovalne komisije.

V LMŠ očitke zavračajo

V stranki LMŠ zavračajo namigovanja Krivca. »Tako kot vsak član preiskovalne komisije ima tudi poslanec LMŠ in podpredsednik omenjene komisije Aljaž Kovačič možnost in tudi dolžnost vpogleda v dokumente, ki zadevajo delo preiskovalne komisije. Nenazadnje je tudi njegova naloga in dolžnost, da se kot član komisije z vsebino seznani, preden o njej razpravlja ali odloča,« je v odzivu zapisal vodja poslanske skupine LMŠ Brane Golubović. Pri tem je še navedel, da je v skladu s pravili tudi transparentno zavedeno, kdaj in v kaj sta poslanec Kovačič in strokovni sodelavec vpogledala.

Kot je še zapisal Golubović, sta v skladu z zakonom oba dolžna varovati tajnost zaupnih dejstev, s katerimi se seznanjata. Golubović je zagotovil, da sta tako tudi ravnala.

Obenem je poudaril, da odnašanje dokumentov iz t. i. tihe sobe ni dovoljeno, prav tako jih ni mogoče kopirati, skenirati ali fotografirati. Prav tako ni dovoljeno odnašanje zapiskov iz sobe na lastno pest.

V poslanski skupini LMŠ pa se pri tem sprašujejo, »od kdaj je sporno, da člani preiskovalnih komisij pregledujejo dokumentacijo, do česar imajo pravico, in kako je lahko nekdo ovaden samo zato, ker je opravljal svoje delo v skladu z zakonom«.

Potezo SDS razumejo kot stisko te stranke, saj o domnevnem nezakonitem financiranju poročajo tudi tuji mediji, odzivajo se tuji politiki. Kot še navaja Golubović, na stisko SDS kažejo tudi poskus ustrahovanja njihovega poslanca in strokovnega sodelavca, napovedana tožba zoper predsednika LMŠ Marjana Šarca ter obračunavanje z mediji in novinarji, ki o tej temi poročajo.

»To je po našem mnenju novo dno slovenskega parlamentarizma in strah nas je te nove politike, ki jo želi izvajati vlada v nastajanju,« je še zapisal Golubović.

V SDS prepričani, da so bili podatki v medije posredovani prek LMŠ

Obenem pa so mediji v tem tednu poročali o domnevno spornem financiranju stranke SDS z Madžarske in pri tem objavljali podatke o denarju in transakcijah, ki jih po besedah Krivca »na legalen način vsekakor ne bi mogli pridobiti«. V NKBM so namreč po njegovih besedah zavrnili zahtevo medijev za vpogled v bančne transakcije. Glede na objave podatkov v medijih pa po oceni SDS ni mogoč drugačen zaključek kot ta, da so bili podatki, ki so označeni s stopnjo tajnosti, v medije posredovani preko predstavnikov LMŠ.

Krivec je v dopisu poudaril, da če se osebe v okviru opravljanja svoje funkcije seznanijo z varovanimi oziroma tajnimi podatki, teh ne smejo uporabljati v svojo korist oziroma jih komercialno izkoriščati ali jih posredovati tretjim osebam. »Dokumentacijo, ki vsebuje varovane podatke, morajo osebe pregledovati v varnostnem območju DZ in jih obenem varovati v skladu s predpisi o njihovem varovanju. Tudi strokovni sodelavci, ki so imenovani v preiskovalno komisijo, so zavezani k varovanju tajnosti podatkov, kot je to sicer določeno za zaposlene v DZ in poslance,« je navedel.

Vodja poslanske skupine SDS predlaga, da predsednik preiskovalne komisije Möderndorfer (SMC) v okviru uradne dolžnosti organom odkrivanja in pregona poda naznanitev in predlog za pregon suma storitve kaznivega dejanja izdaje tajnih podatkov po 260. členu kazenskega zakonika, in sicer zoper omenjenega poslanca in strokovnega sodelavca LMŠ pa tudi druge, neznane osebe.

Poleg tega je Krivec predsedniku DZ Dejanu Židanu predlagal sklic seje kolegija predsednika DZ, na kateri bi spregovorili o omenjenih ravnanjih predstavnikov LMŠ.

Portal Necenzurirano.si je v ponedeljek poročal o madžarskih transakcijah z računov v Veliki Britaniji in na Madžarskem v Slovenijo. Šlo naj bi za štiri milijone evrov, od tega je 1,5 milijona evrov končalo na računih dveh medijskih podjetij, ki izdajata televizijski program in spletno stran Nova24TV, ki sta blizu SDS. Preostalih 2,5 milijona evrov pa je glede na navedbe portala šlo v Severno Makedonijo za nakupe medijskih družb iz kroga tamkajšnje največje opozicijske stranke VMRO-DPMNE.

Nacionalni preiskovalni urad (NPU) pa je potrdil, da vodi predkazenski postopek v zvezi s financiranjem nekaterih medijev blizu SDS.

V SDS so sicer večkrat zanikali očitke, da gre pri tem za financiranje stranke iz tujine in zoper prvaka LMŠ Marjana Šarca zaradi teh očitkov napovedali tožbo.

Zorčič: Podpora vladi s SDS odvisna od izplena pogajanj, pogovori z LMŠ zašli

Vodja poslancev SMC Igor Zorčič pravi, da je ponudba LMŠ za sodelovanje na volitvah nesprejemljiva in da so pogovori zašli. O pogovorih s SDS, NSi in DeSUS za vlado je dejal, da so za člane in poslance SMC nekatere oblike te koalicije bolj sprejemljive, nekatere manj. Poslanci so enotni, da se pogajajo, od izplena pa je odvisna podpora koaliciji.

Po Zorčičevih navedbah se težko pogovarjajo o pavšalnem soglasju h kakršni koli koaliciji oz. odgovor ni enoznačen. Tako kot na terenu, s katerim se je vodstvo stranke posvetovalo v minulih tednih, so namreč nekateri v poslanski skupini enim oblikam koalicije z istimi strankami bolj naklonjeni, drugim manj.

Na koliko poslancev SMC lahko računa, bo prvak SDS Janez Janša, če se bodo kar koli dogovorili, pravočasno obveščen, je pojasnil Zorčič. Po njegovih besedah je pomemben izplen pogajanj.

Vprašanje, katera ministrstva bodo prevzele posamezne potencialne partnerice, je po njegovih navedbah "zelo pomemben element, ki bo vplival na podporo tej morebitni koaliciji". "Nekatera ministrstva so bolj državotvorna, nekatera manj, kar pomeni, da na nekaterih lahko izpostavljaš bolj ideološke teme, na nekaterih manj," je spomnil.

Pri tem so po njegovih besedah nekatere variante bolj sprejemljive za nekatere člane SMC, nekatere manj. A Zorčič je izpostavil, da ne gre le za ministrstva, pač pa tudi za vprašanje predsednika vlade.

O željah pri kadrovskem razrezu ni želel govoriti, je pa ocenil, da pogajanja s SDS potekajo v skladu s pričakovanji. Na koncu bo o morebitnem dogovoru odločal svet stranke. Prav tako pa po Zorčičevih trditvah pogajanj za vstop v vlado s SDS ni zavrlo dogajanje v SMC.

Iz stranke je izstopila podpredsednica in ministrica Ksenija Klampfer, da ne želi biti v vladi z Janšo, pa je povedal tudi prvi predsednik SMC Miro Cerar. V zadnjih dneh naj bi morebitni izstop omenila tudi nekdanja ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc.

A Zorčič meni, da ne gre za dogajanje v stranki, ampak na splošno v političnem prostoru. "Očitno je, da je prioriteta politike spet postalo vprašanje, s kom sodelovati in s kom ne. Dejstvo pa je, da ljudje na koncu od tega ne bodo imeli nič," je ocenil. Ob tem je spomnil, da so se tudi stranke na levi strani z izjemo SMC nekako skregale.

Ponudba LMŠ »nesprejemljiva«

Po njegovem mnenju je potrebna konstruktivna drža politike. "Če lahko promovira le to, da se ne more z drugimi pogovarjati, se bojim, da je naša prihodnost zavita v precej megle," je dejal.

Neposreden je bil glede pogovorov z LMŠ. Ponudba te stranke, da bi SMC posodila svoje kandidate listi LMŠ, po Zorčičevih besedah ni sprejemljiva. V SMC predlagajo oblikovanje skupne liste, na katero bi stranki prispevali vsaka pol kandidatov in bi tudi v kampanjo vstopili finančno enakovredno.

Kritičen je tudi do predsednika LMŠ Marjana Šarca, ki je v torek komentiral te pogovore. "Po eni strani sta predsednika pooblastila vodji poslanskih skupin, da se o tem pogovarjata, po drugi strani pa Šarec vedno znova daje neke izjave v medijih. Imamo telefonske številke, pripravljeni smo se z vsakomer pogovarjati glede kakršnih koli pomislekov," je bil oster Zorčič.