Predsednik SMC Zdravko Počivalšek je po odstopu premierja Marjana Šarca povedal, da se ta hip ne zavzema za nove predčasne volitve. »Sam odstop predsednika vlade in vlade še ne pomeni potrebe po novih volitvah,« je povedal Počivalšek. »Volitev je bilo v zadnjem obdobju preveč. Imamo stabilno situacijo, ki bi jo lahko izkoristili za naprej. Jaz sem vedno odprt za pogovore v vseh smereh. Seveda na način, ki je v korist ene in druge strani.« Kot pravi, je slutil, da zna priti do odstopa premierja. »Ne mislimo iti ne levo, ne desno, ne nazaj, ampak naprej, «je dodal.

Na vprašanje o zavezništvu s Šarcem, ki ga je premier omenil ob odstopu, je odgovoril: »Pogovarjamo se o tem, kako bi bilo lahko v Sloveniji bolje. Mi smo pripravljeni na vse opcije, ampak v tem trenutku ne vidim potrebe, da bi zaradi odstopa vlade, morali iti na predčasne volitve.« na vprašanje, če bi bila SMC pripravljena vstopiti v vlado Janeza Janše, pa je odgovoril: »Mi bomo storili, kar bo dobro za Slovenijo.«

Židan: Najlažje je oditi in pustiti pomembne projekte nedokončane

Predsednik SD Dejan Židan, je bil ob dostopu premierja kritičen. »Glede na razpad LMŠ ekipe smo pričakovali to potezo predsednika vlade. Najlažje je oditi in pustiti pomembne projekte nedokončane,« je povedal. »Mi nikoli nismo sprejeli teze, da je vlada neoperativna, če je manjšinska. Tukaj je razlika med strankami, ki se zavedamo, kaj je naša odgovornost in ko je breme pretežko, ne odstopimo. Tudi dosedanjo vlado smo podpirali, ko so bili težki trenutki.«

Pojasnil je, da do predčasnih volitev lahko pridemo v drugi polovici aprila. »Menimo, da novi predsednik vlade mora imeti mandat ljudi,« je še pripomnil. »Za odstop sem izvedel danes. Kakor običajno, partnerji nismo bili obveščeni. Za odstop smo izvedeli prek medijev.«

Na vprašanje, če bi vstopili v vlado Janeza Janše pa je Židan odgovoril z odločnim »Ne.«

»Mi smo stranka, ki verjame v solidarne socialne vrednote, ki vnaprej pove, s kom želimo vladati,« je še dodal. »Bližnjic ne želimo iskati. Zato verjamem, da bomo ponovnega mandatarja pridobili po izrednih volitvah. Socialni demokrati pa smo bili v tej vladi steber stabilnosti.«

Pivčeva: Pripravljeni smo na vse variante

Novopečena predsednica DeSUS Aleksandra Pivec ni vedela za odstop. »Sem presenečena, o tem se bomo pogovorili na stranki. Ne želim nobenega soliranja znotraj stranke. Gotovo bomo sprejeli takšno odločitev, ki bo dobra za stranko, ne zame osebno. Pripravljeni smo na vse opcije, tudi na predčasne volitve.«

»Nihče ni vedel za ta odstop«, pravi predsednik SNS Zmago Jelinčič. »Pogovarjali se bomo o drugi vladi, nove volitve so na čudnih temeljev. Spremembe volilnega zakona še nimamo. Če gremo na volitve kar tako, če gremo po novembru, so neustavne. Če gremo pa z novo obliko, pa je določeno, da v tistem letu, ko je sprememba sprejeta, ne sme biti volitev.«

»O tem, kdo bi bil premier, je še prezgodaj razmišljati. Kandidatov je kar nekaj. Počakajmo,« je zaključil Jelinčič.

Predsednica SAB Alenka Bratušek je pojasnila, da so v stranki razočarani, ker so kot del koalicije za odstop premierja izvedeli iz medijev. »Šarec je izbral politično nestabilno pot predčasnih volitev, ki ljudem ne bo pomagala,« je ocenila. Ne čudi je, da se je premier za odstop odločil sredi bojev med ministroma iz kvote LMŠ.

»Mislim, da bo v naslednjih dneh čas pokazal, kaj se bo zgodilo. SAB bo jasno povedala, kaj so naše prioritete, kje se stvari dajo izboljšati. Nadaljevali bomo delo na vseh naših ministrstvih,« je napovedala.

To leto bo po njenih besedah sicer ključno za ukrepe na področju zdravstva in dolgotrajna oskrbe. »Želimo si, da Slovenija čim prej dobi stabilno, trdno vlado, ki bo znala delati kot tim. To smo pri tej vladi na žalost pogrešali,« je še dejala.

Janša: Kakršnekoli volitve bodo, bodo ustavne

Predsednik SDS Janez Janša je povedal, da bodo v SDS situacijo preučili in sprejeli odločitve. »So pa po odstopu predsednika vlade, ki ga toplo pozdravljamo, najbolj verjetne predčasne volitve,« je povedal Janša. »Vabimo, da do druge polovice aprila, ko bodo verjetno volitve, izkoristimo čas za sprejemanje nekaterih nujno pomembnih zakonov.«

Na vprašanje, če bodo nove volitve pred sprejemom novega volilnega zakona ustavne, je Janša odgovoril: »Kakršnekoli volitve bodo, bodo ustavne. Rok, ki ga je dalo ustavno sodišče za spremembo volilne zakonodaje, še ni potekel. Če bi bile volitve po tem zakonu protiustavne, bi bile protiustavne vse volitve od leta 2000 oziroma leta 1992. Zato je govoriti o tem neumno.«

Mesec: Šarec je spoznal, da s to koalicijo obljub ni mogoče izvesti

Koordinator Levice Luka Mesec je povedal da prebivalke in prebivalci Slovenije od vsakokratne vlade upravičeno pričakujejo, da se bo vlada ukvarjala z izzivi, ki so za državo ključni. »Od poprave pokojnin do dolgotrajne oskrbe, izgradnje 10 tisoč javnih najemnih stanovanj, modernizacije železnic in priprave na razvojni in zeleni preboj,« je izzive naštel Mesec. »Te politike je obljubila tudi koalicija Marjana Šarca, ampak se je pri izvajanju izkazalo, da je prevladala stara politika. Nekaj se je zapisalo, izvedlo pa se ni. To se je jasno kazalo že lani, ko bi morala vlada izvajati sporazum, ki ga je podpisala z levico, a se je zatikalo že pri najbolj enostavnih politikah. Žal nam je, da je tudi Marjan Šarec dane to spoznal. Da s takšno koalicijo zavez, ki jih je nenazadnje kot premier v koalicijski pogodbi obljubil, ni zmožen izvesti. Zato njegov odstop razumemo.«

»Ta koalicija ni imela več nobenega smisla,« je še povedal Mesec. »Ukvarjala se je samo še z medsebojnim komolčenjem in kadrovskim kupčkanjem. Zato je prav, da je premier Šarec ponudil priložnost predčasnim volitvam, na katerih se lahko oblikuje koalicija, ki bo te ključne izzive prihodnosti zmožna, ne le napisati, temveč tudi izvesti.«

Predsednik NSi Matej Tonin je povedal, da je po letu in pol opravljanja tekočih poslov in izgubljenega časa za Slovenijo najboljša rešitev, da gremo na predčasne volitve in se po volitvah oblikuje nova koalicija. Prepričan je tudi, da bi oblikovanje nove koalicije zgolj podaljševalo agonijo.