"Podpis izstopnega sporazuma je fantastičen trenutek, s katerim se naposled uresničuje izid referenduma iz leta 2016 in končuje predolgo obdobje sporov in delitev," je poudaril Johnson.

Na družbenem omrežju twitter pa je britanski premier zapisal, da podpis označuje novo poglavje v zgodovini države.

Ločitveni sporazum pokriva pravice državljanov, finančno poravnavo in vprašanje meje na irskem otoku ter opredeljuje prehodno obdobje, ki bo trajalo do konca leta 2020 in ga je mogoče podaljšati za največ dve leti.

Zdaj ga mora ratificirati še Evropski parlament, ki bo to predvidoma storil v sredo. Nato bodo v četrtek dogovor potrdili še veleposlaniki držav članic pri EU, tako da bo lahko Združeno kraljestvo unijo zapustilo z dogovorom v petek, 31. januarja.

Britanska kraljica Elizabeta II. je zakon o izstopnem sporazumu podpisala v četrtek. Britanski parlament je zakon, s katerim so sporazum uzakonili, dokončno potrdil v sredo.

Po brexitu bo sledilo 11-mesečno prehodno obdobje, v katerem bo Združeno kraljestvo ohranilo vse koristi notranjega trga, carinske unije in drugih evropskih politik. Zato bo tudi moralo spoštovati vso evropsko zakonodajo, ne bo pa sodelovalo pri odločanju. V prehodnem obdobju morata strani doseči dogovor o prihodnjih odnosih.