Še nobena slovenska teniška igralka ali igralec v Melbournu ni bil deležen tolikšne pozornosti avstralskih novinarjev kot Mariborčanka Polona Hercog. Razumljivo. Njeno nasprotnico v drugem krogu, domačinko aboriginskih korenin Ashleigh Barty - Ash, so dobesedno poistovetili z letošnjim grand slamom in odprto prvenstvo Avstralije neuradno preimenovali kar v Barty party. In na tej zabavi je pomembno vlogo dobila tudi naša igralka. S stalnim občutkom slabe vesti »angleških« Avstralcev do staroselcev je Bartyjeva tu prava nacionalna odrešenica. Podobno kot pred desetletji prva aboriginka na vrhu lestvice WTA, sedemkratna grand slam zmagovalka Evonne Goolagong Cawley.

»Zapleti in padci v moji karieri in življenju so zgodovina. Lahko rečem, da zdaj moj trener in partner Željko Krajan diha z mano. Tudi zato sem se brez težav povsem posvetila igri s Švedinjo Rebecco Peterson in tako svoj prvi letošnji dvoboj suvereno dobila,« je po zmagi spregovorila Polona Hercog za našo ekipo, potem ko je opravila z angleško govorečimi novinarji. Njene napovedi za drugi krog so bile modre: »Z Ashleigh Barty se še nisva pomerili, vendar jo zelo cenim tako kot športnico kot pravo originalno Avstralko.«

Kaja Juvan na serijo turnirjev v ZDA

Manj sreče je imela naša najbolj obetajoča teniška igralka Kaja Juvan, saj ji je žreb že v prvem kolu namenil vrstnico, trenutno najbolj vročo teniško najstnico, Ukrajinko Dajano Jastremsko, ki jo po Sereni Williams, Viktoriji Azarenki, Sloane Stephens, Caroline Wozniacki, Kristini Mladenovič, Naomi Osaka vodi še bolj vroč med trenerji srbski Nemec Saša Bajin. Trener Kaje Juvan Robi Cokan, umirjen in samozavesten, je po bolečem porazu s 6:1, 6:1 (rezultat sicer ni pravi odsev dogajanja na igrišču) realistično komentiral igro svoje varovanke: »Za Kajo je bil turnir z napornimi kvalifikacijami odlična izkušnja igranja na hitri trdi podlagi. Do zdaj je pač pretežno nastopala na peščenih podlagah.« Trenerjevim besedam je pritrdila tudi Kaja Juvan: »Nisem čutila, kot da se ne morem enakovredno kosati z nasprotnico, toda igra na pesku, ki sem ga vajena, je nekaj povsem drugega. Ruski stil tenisa, kot ga igra Jastremska, s ciljanjem tarče, mi ni všeč, bolj me navdušuje pestrost igre, kot jo prikazuje Ashleigh Barty. Počutim se dobro v zavetju trenerja Cokana in sem vesela, da me tu v Avstraliji spremlja tudi psihologinja športa, bivša teniška igralka Tjaša Jezernik. Napovedujem, da se bom ob izobraževanju v naslednjih treh letih popolnoma posvetila tenisu. Februarja odhajam na serijo turnirjev v ZDA, ki jih vsi trije v ekipi komaj čakamo.«

Če smo ob zmagi Tamare Zidanšek v prvem krogu poročali o rekordnem številu naših gledalcev, je bil prvi dvoboj Aljaža Bedeneta v Melbournu z avstralskim racmanom Jamesom Duckworthom še bolj slovenski. Navijaško smo se okrepili še s strokovnim komentatorjem nogometa Nenadom Protego, ki v Avstraliji z družino preživlja del počitnic in je bil nad navdušen, ko je Bedene z asom s hitrostjo 203 kilometre na uro v petem nizu dotolkel nasprotnika in po treh urah in 56 minutah dovolj svež zmagal z izidom 6:4, 6:7 (5), 6:7 (5), 6:2, 6:4. V drugem krogu se bo pomeril z Latvijcem Ernestsom Gulbisem, ki se je v glavni del turnirja prebil skozi kvalifikacije in je v torek tudi porabil več kot tri ure in pol, da je na kolena spravil 20. nosilca, Afrokanadčana Felixa Auger-Aliassimo. Aljaž Bedene je po prvi zmagi v Melbournu optimist: »Nikdar se nisem dobro počutil na igriščih avstralskega grand slama, zdaj sem jih posvojil. Z Duckworthom bi realno moral opraviti v treh nizih, vendar je nekaj časa tako odlično serviral, da mu nisem mogel odvzeti igre. Treba je bilo počakati, da se je utrudil. Z Gulbisom sva enkrat igrala v prvem krogu grand slama v ZDA in ta dvoboj mi je predal.«