V glavnem delu 14. evropskega prvenstva začenja skupina I na Dunaju že danes s tekmami Španija – Češka (ob 16. uri), Avstrija – Hrvaška (18.15) in Belorusija – Nemčija (20.30), prvega od dveh prostih dnevov za skupino II pa je slovenska reprezentanca med drugim izkoristila za selitev iz Göteborga v okoli 20 kilometrov oddaljeni Malmö in trening v tamkajšnji dvorani Malmö Arena, zgrajeni leta 2008 in z zmogljivostjo 13.000 gledalcev. Med kopico prtljage so imeli Slovenci tudi dve točki za zmago proti gostiteljici Švedski, kar jim še dodatno odpira možnosti za preboj na sklepni del v Stockholmu. v Malmöju se bodo najprej jutri pomerili z Islandijo, v nedeljo z Madžarsko, v torek, 21. januarja, s Portugalsko, in na koncu v sredo, 22. januarja, še z Norveško.

Prvi del na Švedskem po scenariju z EP 2006 v Švici

Poleg odličnih predstav na igrišču, kljub katerim ima Slovenija v igri še kar nekaj rezerve (predvsem to velja za napadalni del), je razlog za optimizem tudi dejstvo, da je v zgodovini svojih dosedanjih sodelovanj na enajstih EP šele drugič prvi del končala s stoodstotnim izkupičkom. Prvič se je to zgodilo na Euru 2006 v Švici, ko je poleg tokratnih nasprotnikov Švicarjev (29:25) in Poljakov (33:29) premagala tudi Ukrajince (33:31). Toda v drugem delu je na treh tekmah trikrat izgubila proti rokometnim velesilam (Francija, Nemčija, Španija) in končala na osmem mestu.

»Počasi, počasi, saj se drugi del sploh še ni začel,« žogico pred visokoletečimi napovedmi in cilji za drugi del v Malmöju umirja slovenski selektor Ljubomir Vranješ. Toda Šved srbskih korenin se dobro zaveda, da njegova ekipa deluje zelo prepričljivo: »Lahko rečem, da sem izjemno zadovoljen z opravljenim delom v Göteborgu. Dosegli smo tri zmage in igramo zelo dober rokomet. Predvsem to velja za obrambo, vendar tudi napad ni slab. Zato smo pred nadaljevanjem v Malmöju zelo samozavestni in polni pričakovanj.« Mnogi v Sloveniji že odkrito napovedujejo boj za kolajne, a Vranješ ostaja na trdnih tleh: »Ne, ne moremo govoriti, da smo v Malmöju favoriti. Če bi to dejali, ne bi bili realni. Čakajo nas še štiri težke tekme z vrhunskimi reprezentancami. Želimo in hočemo zmagati na vsaki tekmi, tega smo sposobni, a to še ne pomeni, da smo favoriti. Je pa res, da smo zmagovalna ekipa, da imamo energijo in kemijo, ki je očitna v hotelu, garderobi in dvorani na treningih in tekmah.«

Ferlin: Vratar je brez vrhunske obrambe nula

Na dveh od treh dvobojev Slovenije v skupini F v Göteborgu je bil Klemen Ferlin uradno izbran za najboljšega igralca tekme (Poljska, Švica), le proti Švedski mu je ta naziv odnesel reprezentančni soigralec Dean Bombač. Tridesetletni »Ferlo«, ki po sezoni zapušča Celje Pivovarno Laško in prvič odhaja v tujino v nemški prvoligaški klub Erlangen (tam bo ohranil številko 22 na dresu, ki jo ima tudi v Celju, v reprezentanci pa ima 26), ima na letošnjem EP v povprečju 12 obramb na tekmo, s skupno 36 obrambami pa je trenutno prvi vratar tekmovanja. »Za takšen dosežek je v veliki meri zaslužna tudi naša obramba. Brez nje je tudi vratar nula,« ostaja skromen Klemen Ferlin, ki je z Nemci podpisal triletno pogodbo. Pred nadaljevanjem EP dodaja: »Seveda se igralci med seboj že pogovarjamo o nasprotnikih v drugem delu. Izpad Francije je voda na naš mlin, kajti katero koli drugo reprezentanco na svetu imamo raje na igrišču. Če bomo igrali tako kot proti Švedom, ki so imeli ob sebi še 12.000 navijačev, lahko premagamo prav vsakogar na svetu.«

Slovenija bo naslednje štiri tekme igrala v Malmöju, rojstnem mestu nogometnega zvezdnika Zlatana Ibrahimovića, ki je po vrnitvi iz ZDA (tam je igral za Los Angeles Galaxy) nedavno okrepil italijanski klub Milan. V Malmöju stoji tudi njegov kip, visok 2,5 metra in težak okoli 500 kilogramov, ki so ga vandali v zadnjem času kar dvakrat precej oskrunili, zato so ga mestne oblasti – menda zgolj začasno – umaknile na varno. Že 38-letni Ibrahimović je bil med drugim tudi navdih za švedske jezikoslovce, da so pred leti ustvarili zanimiv glagol zlatanati (v švedščini zlatanera), ki pomeni nekaj učinkovitega, prepričljivega, prevladujočega. In takšna je tudi igra Slovenije na letošnjem evropskem prvenstvu, zato so tudi apetiti igralcev, strokovnega vodstva reprezentance, navijačev, sponzorjev in vseh drugih upravičeno narasli.

Konec za kapetana Kavtičnika

Poškodba Vida Kavtičnika (med ogrevanjem pred tekmo s Švico ga je zapeklo v mečni mišici leve noge) je tako huda, da ga čaka tritedenska rehabilitacija in zanj je EP že končano. Kapetanski trak bo prevzel Jure Dolenec, po treh tekmah s 14 goli prvi strelec Slovenije, za njim pa sta Blaž Janc (10) in Borut Mačkovšek (9). Tudi Škofjeločan priznava, da je obramba z vratarjem Ferlinom na čelu na vrhunski ravni (prejela je 67 golov oziroma dobrih 22 na tekmo), medtem ko ima napad (76 golov oziroma povprečno nekaj več kot 25 na tekmo) še veliko rezerv. »V prvem delu smo izpolnili cilj – trikrat smo zmagali in v drugi del odnesli dve točki. To, da so priložnost dobili tudi igralci, ki so prej igrali zelo malo ali pa nič, je pomembno iz dveh vidikov: Tisti, ki smo nosilci igre in smo igrali veliko, smo se lahko spočili in varčevali z močmi, drugi pa so imeli priložnost, da pridejo v formo in tekmovalni ritem. Pokazalo se je, da imamo širok nabor igralcev, kar je velik plus, saj jih bomo v nadaljevanju še kako potrebovali,« meni Jure Dolenec.

»Prvenstvo se pravzaprav šele zdaj začenja zares,« v prispodobi pravi Gorenjec Dolenec, ki ga skupaj s soigralci v nadaljevanju prvenstva čakajo štiri tekme v šestih dneh. »No, upam, da tudi še kakšna več. Sem optimist, naš cilj in filozofija pa sta, da gremo iz tekme v tekmo in na vsaki na polno. In še to: vsaka naslednja tekma je za nas najpomembnejša. Poleg tega bomo skušali igrati vedno bolje in pridno osvajati točke, potem pa bomo videli, kam nas bo to pripeljalo. Že pred prvenstvom sem jasno povedal, da je naš glavni cilj uvrstitev na kvalifikaciji turnir za olimpijske igre v Tokiu, moj osebni cilj pa je še višji – rad bi spet zaigral na OI.«