Na Samoi je sicer praznovanje zasenčil izbruh ošpic, za katerimi je od oktobra umrlo 81 ljudi. Šele v soboto je zdravstveno ministrstvo odpravilo šest tednov trajajoče izredne razmere, potem ko je cepljenje doseglo skoraj vse od skoraj 200.000 prebivalcev, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Samoa je leta 2011 s spremembo časovnega pasu začela kot prva vstopati v novo leto, ki ga tako dočaka uro prej kot Nova Zelandija. Dve uri kasneje kot v Novi Zelandiji pa bodo šampanjec odpirali tudi v avstralskem Sydneyju.

Za posebej željne praznovanja sicer na Samoi obstaja teoretična možnost dvakratnega skoka v novo leto, če se odločijo iz Samoe odpotovati vzhodno prek datumske meje na Ameriško Samoo. Med prestolnicama držav je 125 kilometrov zračne razdalje, a kar 25 ur časovne razlike.

V Sydneyju kljub požarom z velikim ognjemetom

Sydney je kot prva svetovna metropola pozdravil novo leto z velikim ognjemetom, a praznovanje poteka v senci obsežnih požarov, ki pustošijo po delih države, vključno z okolico Sydneyja. Pred tem so novo leto in tudi novo desetletje že pozdravili na Novi Zelandiji. Ognjemet je 12 minut razsvetljeval nebo nad Sydneyjem, vanj pa so bile uprte oči okrog milijona gledalcev. Že okrog 21. ure po lokalnem času so izvedli manjši t. i. družinski ognjemet.

Največje avstralsko mesto je sicer že več tednov zavito v oblak strupenega dima, ki ga tja prinašajo obsežni požari, ki divjajo v bližini. A kot piše nemška tiskovna agencija dpa, je bilo nebo danes jasno.

Sydney tradicionalno vsako leto prireja pirotehničen spektakel, a priprave nanj je tokrat spremljala polemika glede njegove primernosti v luči naravne katastrofe, ki je prizadela zlasti zvezni državi Novi Južni Wales in Viktorija. V zadnjih dneh je 280.000 podpisov zbrala peticija z zahtevo po odpovedi ognjemeta iz spoštovanja do žrtev uničujočih požarov. Predlagali so tudi, naj se štiri milijone evrov, ki jih lokalne oblasti namenijo za spektakel, raje uporabi za boj proti plamenom. Mestne oblasti zahtevam niso ugodile, češ da z odpovedjo dogodka ne bi pomagali žrtvam požarov. Gasilci pa so ognjemet dovolili, češ da ne predstavlja nevarnosti za nov požar, saj se odvija nad vodo.

Tudi sydneyjska županja Clover Moore je branila odločitev za izvedbo spektakla, češ da bo dal ljudem upanje, obenem pa je pozvala k boju proti podnebnim spremembam. Zastave na sydneyjskem pristaniškem mostu so sicer še pred ognjemetom spustili na pol droga v počastitev 12 smrtnih žrtev požarov. Zaradi nevarnosti požarov so medtem odpovedali ognjemete tako v avstralski prestolnici Canberra kot v predmestju Sydneyja.

Z ognjemetom so ob 12. uri po srednjeevropskem času prihod novega leta pozdravili tudi v Aucklandu na Novi Zelandiji. Rakete so kot vsako leto v zrak poletele s 328 metrov visokega stolpa Sky Tower.

So pa ognjemet odpovedali v Hongkongu, kjer bodo novo leto dočakali ob 17. uri po srednjeevropskem času. Oblasti so odpoved utemeljile z varnostnimi razlogi zaradi napovedanih protestov prodemokratičnih protestnikov.